Կարեն Կարապետյանն այցելել է Վայոց Ձոր (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը մարտի 12-ին աշխատանքային այց է կատարել Վայոց Ձորի մարզ՝ պատասախանատուների հետ քննարկել համայնքների, տնտեսության տարբեր ճյուղերի, այդ թվում՝ զբոսաշրջության զարգացմանը վերաբերող հարցեր, եղել արտադրական ձեռնարկություններում:
Կառավարության ղեկավարը նախ հանդիպել է Ջերմուկի առողջարանների և հյուրանոցների ղեկավարների հետ, որի ընթացքում մանրամասն անդրադարձ է կատարվել Ջերմուկում տուրիզմի խթանմանը, այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի իրականացմանը: Բացի առողջարանների և հյուրանոցների գործունեության ակտիվացումը՝ կարևորվել է ենթակառուցվածքների զարգացումը, սննդի, ժամանացի, ծառայությունների մատուցման օբյեկտների ավելացումը, զբոսաշրջիկի համար հետաքրքիր փաթեթների մշակումը: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ Ջերմուկը չի կարող գրավիչ լինել, եթե անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները բացակայում են: «Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի ներդրողները գան Ջերմուկ, շահագրգռված ենք, որպեսզի բիզնեսն ակտիվանա: Ջերմուկի քաղաքապետից ակնկալում ենք զբոսաշրջության զարգացման կոնկրետ, համալիր ծրագիր՝ պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ, ինչը կնպաստի նաև զբոսաշրջային սեզոնի երկարաձգմանը: Այսօր աշխարհում գումարի պակաս չկա, կա արդյունք տվող գաղափարի պակաս»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Այնուհետև վարչապետն այցելել է հանքային և բնական ջրերի արտադրությամբ զբաղվող «Ջերմուկ գրուպ» ընկերություն, շրջել գործարանում, ծանոթացել իրականացված ներդրումներին, գործարանի արտադրական հզորություններին և զարգացման ծրագրերին: Գործարանում կատարվել է մոտ 5 մլրդ դրամի ներդրում, որից միայն 3,4 մլրդ դրամն ուղղվել է ժամանակակից սարքավորումների ձեռքբերմանը: «Ջերմուկ գրուպ»-ը ներկայումս ունի 370 աշխատակից: Պատասխանատուների հավաստմամբ, նոր ներդրումների արդյունքում աշխատատեղերի քանակը կավելանա 15 տոկոսով:
Կարեն Կարապետյանն այցելել է Եղեգնաձորի պահածոների գործարան, որը սկսել է գործել 2015 թվականի հունիսից: Կառավարության ղեկավարին տեղեկացվել է, որ գործարանն արտադրում է տարբեր տեսակի մթերքներից պատրաստված պահածոներ: Արտադրանքն իրացվում է ինչպես հանրապետությունում, այնպես էլ արտերկրում: Գործարանում ստեղծվել է 240 աշխատատեղ: Ընթացիկ տարում նախատեսում են ավելացնել մթերման և արտահանման ծավալները: Վարչապետը կարևորել է գյուղմթերքի վերամշակմամբ զբաղվող գործարանի գործունեությունը, ինչը նպաստում է տարածաշրջանի գյուղոլորտի զարգացմանն ու խթանմանը:
Կառավարության ղեկավարը եղել է նաև Եղեգնաձորի «Գոլդեն Գոուդ» պանրի գործարանում, որտեղ վարչապետին են ներկայացրել գործարանի արտադրական հզորություններն ու առաջիկա ծրագրերը: Տեղեկացվել է, որ 2009 թվականից հիմնված գործարանում իրականացվել է շուրջ 200 մլն դրամի ներդրում: Այստեղ արտադրվում է այծի պանրի լայն տեսականի, նախորդ տարի արտադրական ծավալները հասել են 110-120 տոննայի, ինչը գործարանի հիմնադրման տարվա համեմատ 15 անգամ ավելի է: Նախատեսվում է` նոր ներդրումների արդյունքում արտադրանքն ու տեսականին ավելացնել: Արտադրանքի 90 տոկոսն արտահանվում է Ռուսաստանի Դաշնություն, իսկ մնացած մասն իրացվում է հայաստանյան շուկայում: Աշխատանքներ են տարվում արտադրանքն Իրան և Ուկրաինա արտահանելու ուղղությամբ: Գործարանն ունի նաև անասնապահական ֆերմա. այծի կաթի 30 տոկոսն ապահովվում է դրա հաշվին, իսկ 70 տոկոսը մթերվում է մարզում գործող մյուս ֆերմաներից: «Գոլդեն Գոուդ»-ի զարգացմանն ուղղված ներդրումային ծրագիրը ներկայացվել է կառավարություն և այն քննարկվում է ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնում:
Վարչապետն այցելել է նաև Նորավանքի վանական համալիր, այնուհետև հանդիպել Վայոց Ձորի համայնքներին ղեկավարի հետ, քննարկել համայնքների զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Կարեն Կարապետյանի խոսքով, գործադիրը ներդնում է ռեգիոնալ կառավարման նոր մշակույթ: «Բոլոր մարզերը և համայնքները պետք է ըստ մեթոդաբանության ներկայացնեն զարգացման հնգամյա ծրագիր, ինչը չափազանց կարևոր փաստաթուղթ է և որին արձագանքելու ենք: Առաջին կետը, որտեղ մեր քաղաքացու կյանքը կարող ենք լավացնել՝ դա կայացած, բալանսավորված համայնքներն են: Հենց ձեզնից յուրաքանչյուրը հասկանա, թե իր ելակետը որն է՝ զբաղվածություն, գործազրկություն, միջին աշխատավարձ, սեփական եկամուտներ, ծառայությունների արժեք և այլն՝ ինքներդ ձեր հիվանդությունները, բացթողումներն ու առավելությունները տեսնելու եք: Հատուկ ուշադրություն ենք դարձնելու չեմպիոն համայնքներին: Կանգնելու ենք ուժեղի կողքին, որպեսզի մոտիվացնենք մյուսներին և ամեն մեկն իր վրա բեռ վերցնի: Կառավարության և համայնքների ջանքերը համատեղելով՝ պետք է ապահովենք տնտեսության և համաչափ տարածքային զարգացում»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ ավելացնելով, որ եթե համայնքապետերը ցանկանում են լինել հաջողակ և կառավարության հետ համագործակցությունը լինի էֆեկտիվ՝ պետք է գործեն ըստ մեթոդաբանության և հստակ ծրագրի:

Карен Карапетян посетил Вайоц Дзор (фотографии)
Премьер-министр Карен Карапетян совершил рабочую поездку в Вайоц Дзорскую область, обсудил с ответственными лицами вопросы развития общин, различных отраслей экономики, в том числе туризма, посетил промышленные предприятия, сообщает пресс-служба правительства РА.
Глава правительства сперва встретился с руководителями санаториев и гостиниц Джермука, детально обсудил с ними вопросы стимулирования туризма в Джермуке, осуществления необходимых шагов в этом направлении. Наряду с активизацией деятельности санаториев и гостиниц была отмечена важность развития инфраструктур, увеличения числа объектов питания, досуга, по предоставлению услуг, разработки интересных для туристов пакетов. Карен Карапетян отметил, что Джермук не может быть привлекательным, если отсутствуют необходимые инфраструктуры. "Мы будем делать все, чтобы инвесторы приезжали в Джермук, мы заинтересованы, чтобы бизнес активизировался. От мэра Джермука ожидаем конкретной, комплексной программы развития туризма при сотрудничестве государства и частного сектора, которая также будет способствовать увеличению длительности туристического сезона. Сегодня в мире нет недостатка в деньгах, есть недостаток идей, дающих результат", - сказал Карен Карапетян.
Затем премьер-министр посетил занимающуюся выпуском минеральной и природной воды компанию "Джермук груп", осмотрел завод, ознакомился с осуществленными инвестициями, производственными мощностями и программами развития завода. На заводе осуществлены инвестиции на сумму около 5 млрд драмов, из которых только 3,4 млрд драмов направлено на приобретение современного оборудования. "Джермук груп" в настоящее время имеет 370 работников. По информации ответственных лиц, в результате новых инвестиций количество рабочих мест увеличится на 15 процентов.
Карен Карапетян посетил Ехегнадзорский консервный завод, который начал работать с июня 2015 года. Глава Правительства проинформировал, что завод производит консервы из различных продуктов, которые реализуются как в республике, так и за рубежом. На заводе создано 240 рабочих мест. В текущем году планируется увеличить объемы заготовок и экспорта. Премьер-министр отметил важность деятельности завода, занимающегося переработкой сельхозпродукции, что способствует развитию и стимулированию сферы сельского хозяйства региона.
Глава правительства в Ехегнадзоре побывал также на сыродельном заводе "Голден Гоуд", где Премьер-министру представили производственные мощности и предстоящие программы завода. Было сообщено, что на основанном в 2009 году заводе осуществлены инвестиции на сумму около 200 млн драмов. Здесь производится широкий ассортимент козьего сыра, в прошлом году объемы производства достигли 110-120 тонн, что в 15 раз больше, чем в год основания завода. В результате новых инвестиций планируется увеличить объемы и ассортимент продукции, 90 процентов которой экспортируется в Российскую Федерацию, а остальная часть реализуется на рынке Армении. Ведутся работы в направлении экспорта продукции в Иран и Украину. На заводе есть скотоводческая ферма: 30 процентов козьего молока обеспечивается за ее счет, а 70 процентов заготавливается на других действующих в области фермах. Инвестиционная программа развития "Голден Гоуд"-а представлена в правительство и обсуждается в национальном центре развития МСП.
Премьер-министр посетил также монастырский комплекс Нораванк, затем встретился с руководителями общин Вайоц Дзорской области, обсудил вопросы развития общин. По словам Карена Карапетяна, Правительство внедряет новую культуру регионального управления. "Все области и общины должны в соответствии с методикой представить пятилетнюю программу развития, являющуюся крайне важным документом, на который мы отреагируем. Первый пункт, где жизнь нашего гражданина мы можем улучшить – это прошедшие становление, сбалансированные общины. Как только каждый из вас поймет, где его исходная точка: занятость, безработица, средняя зарплата, собственные доходы, стоимость услуг и др., вы сами увидите свои болезни, упущения и преимущества. Особое внимание будем обращать на общины-чемпионы. Будем стоять рядом с сильными, чтобы мотивировать других и чтобы каждый взял на себя нагрузку. Совместив усилия Правительства и общин, мы должны обеспечить развитие экономики и пропорциональное территориальное развитие", - сказал Карен Карапетян, добавив, что если общины хотят быть успешными и чтобы сотрудничество с правительством было эффективным, то они должны действовать в соответствии с методикой и четкой программой.