Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է մոսկվայաբնակ հայազգի բժիշկների և ուսանողների հետ
Ռուսաստանի Դաշնությունում Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցի առաջին օրն ավարտվել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունում մոսկվայաբնակ հայազգի բժիշկների և ուսանողների հետ հանդիպմամբ, որին ներկա է եղել նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը, հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի մամլո ծառայությունից:
Հանդիպման մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում ընդգծելով, որ իր արտերկրյա այցերի օրակարգում առանձնակի նշանակություն է տալիս սփյուռքի մեր հայրենակիցների հետ հանդիպումներին, քանի որ նրանք այլ երկրների հետ Հայաստանի համագործակցության ամուր հիմքն են` Նախագահը ասվածն առավել քան տեղին է համարել Ռուսաստանի դեպքում, որտեղ հայկական համայնքը աշխարհում ամենաազդեցիկներից է:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, թե հպարտ է, որ մոսկվայաբնակ հայազգի բժիշկները հավատարիմ են իրենց կոչմանն ու շարունակում են մեծ ներդրում ունենալ առողջապահության զարգացման գործում և անկախ գտնվելու վայրից՝ դժվարին պահին միշտ պատրաստ են համախմբվել ի նպաստ Հայրենիքի: Նախագահը այդ համատեքստում հիշել է, թե ինչպես անցած տարի ապրիլին` Հայաստանի և Արցախի համար դժվարին պահին, մոսկվայաբնակ հայ բժիշկները օգնության եկան, կանգնեցին երիտասարդ զինվորների կողքին` ցուցաբերելով բժշկական օգնություն և այդպիսով նաև անհրաժեշտ բարոյական աջակցություն:
Սերժ Սարգսյանն իր խոսքում անդրադարձել է նաև առողջապահության ոլորտում ձևավորված և հաջողությամբ զարգացող հայ-ռուսական փոխգործակցությանը: Ծավալված զրույցի ընթացքում հանդիպման մասնակիցներն իրենց առաջարկներն են ներկայացնել հայ-ռուսական հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքների, այդ թվում՝ առողջապահության ոլորտում փոխգործակցության խորացման վերաբերյալ, ինչպես նաև Նախագահի առաջարկով տեսակետներ են հայտնել Հայաստանում ընթացող գործընթացների մասին:
ՀՀ դեսպանությունում Հանրապետության Նախագահը երեկոյան հանդիպում է ունեցել ռուսաստանյան պետական, քաղաքական գործիչ Սերգեյ Ստեպաշինի հետ: Նախագահը Սերգեյ Ստեպաշինին պարգևատրել է Պատվո շքանշանով՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դաշնային համագործակցության խորացման, ինչպես նաև հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:

Serzh Sargsyan Met With Armenian Doctors and Students in Moscow
The first day of President Sargyan’s visit to the Russian Federation concluded with the meeting at the Embassy of Armenia in Russia with the doctors and students residing in Mocow. Present at the meeting was also His Eminence Ter Ezras Archbishop Nersissian, Primate of the New Nakhijevan and Russia Diocese of the Armenian Apostolic Church, the press service of the RA President informs.
The President underscored in his welcoming remarks that in his foreign visits he pays special attention to the meetings with our compatriots as they present a strong base for Armenia’s cooperation with other countries. The President said that this is particularly true in case of Russia where the Armenian community is among the most powerful in the world.
Serzh Sargsyan noted that he was proud that the Armenian doctors of Moscow are true to their calling and continue to have a great input to the development of the area of health care and regardless of where they are at the moment, are always ready to unite for the benefit of Armenia. In that context the President recalled how last April, at the difficult for Armenia and Artsakh moment, the Armenian doctors of Moscow came to aid and stood by the young soldiers, providing medical and also moral support.
Serzh Sargsyan in his remarks spoke also of the formed and successfully developing Armenian-Russian cooperation in the area of health care. At the meeting, the participants presented their views on the works aimed at the strengthening of the Armenian-Russian cooperation, including in the area of health care and, at the President’s suggestion, offered their views on the processes underway in Armenia.
In the evening, President Serzh Sargsyan met in the Embassy with the Russian state and political figure Sergei Stepashin. The President of Armenia awarded Sergei Stepashin with the Order of Honor for his contribution to the deepening of the allied cooperation between the Republic of Armenia and the Russian Federation, and for the strengthening and development of the Armenian-Russian friendship.