Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է մոսկվայաբնակ հայազգի բժիշկների և ուսանողների հետ
Ռուսաստանի Դաշնությունում Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցի առաջին օրն ավարտվել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունում մոսկվայաբնակ հայազգի բժիշկների և ուսանողների հետ հանդիպմամբ, որին ներկա է եղել նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը, հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի մամլո ծառայությունից:
Հանդիպման մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում ընդգծելով, որ իր արտերկրյա այցերի օրակարգում առանձնակի նշանակություն է տալիս սփյուռքի մեր հայրենակիցների հետ հանդիպումներին, քանի որ նրանք այլ երկրների հետ Հայաստանի համագործակցության ամուր հիմքն են` Նախագահը ասվածն առավել քան տեղին է համարել Ռուսաստանի դեպքում, որտեղ հայկական համայնքը աշխարհում ամենաազդեցիկներից է:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, թե հպարտ է, որ մոսկվայաբնակ հայազգի բժիշկները հավատարիմ են իրենց կոչմանն ու շարունակում են մեծ ներդրում ունենալ առողջապահության զարգացման գործում և անկախ գտնվելու վայրից՝ դժվարին պահին միշտ պատրաստ են համախմբվել ի նպաստ Հայրենիքի: Նախագահը այդ համատեքստում հիշել է, թե ինչպես անցած տարի ապրիլին` Հայաստանի և Արցախի համար դժվարին պահին, մոսկվայաբնակ հայ բժիշկները օգնության եկան, կանգնեցին երիտասարդ զինվորների կողքին` ցուցաբերելով բժշկական օգնություն և այդպիսով նաև անհրաժեշտ բարոյական աջակցություն:
Սերժ Սարգսյանն իր խոսքում անդրադարձել է նաև առողջապահության ոլորտում ձևավորված և հաջողությամբ զարգացող հայ-ռուսական փոխգործակցությանը: Ծավալված զրույցի ընթացքում հանդիպման մասնակիցներն իրենց առաջարկներն են ներկայացնել հայ-ռուսական հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքների, այդ թվում՝ առողջապահության ոլորտում փոխգործակցության խորացման վերաբերյալ, ինչպես նաև Նախագահի առաջարկով տեսակետներ են հայտնել Հայաստանում ընթացող գործընթացների մասին:
ՀՀ դեսպանությունում Հանրապետության Նախագահը երեկոյան հանդիպում է ունեցել ռուսաստանյան պետական, քաղաքական գործիչ Սերգեյ Ստեպաշինի հետ: Նախագահը Սերգեյ Ստեպաշինին պարգևատրել է Պատվո շքանշանով՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դաշնային համագործակցության խորացման, ինչպես նաև հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:

Президент РА в Москве встретился с проживающими в Москве армянскими врачами и студентами
Первый день официального визита президента Сержа Саргсяна в Российскую Федерацию завершился встречей с проживающими в Москве армянскими врачами и студентами в посольстве РА в РФ, на которой присутствовал предстоятель Ново-Нахичеванской и Российской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Отец Езрас Нерсисян, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В обращенном к участникам встречи приветственном слове подчеркнув, что в повестке его зарубежных визитов особое значение придает встречам с нашим соотечественникам диаспоры, поскольку они являются прочной основой сотрудничества Армении с другими странами, Президент счёл сказанное более чем уместным в случае России, в которой армянская община одна из самых влиятельных в мире.
Серж Саргсян отметил, что горд, что проживающие в Москве врачи-армяне верны своему призванию и продолжают вносить большой вклад в дело развития здравоохранения и независимо от того, где находятся, в трудную минуту всегда готовы сплотиться ради Родины. В этом контексте Президент вспомнил, как в апреле прошлого года, в трудный для Армении и Арцаха момент, армянские врачи из Москвы пришли на помощь, встали рядом с молодыми военными, оказывая медицинскую помощь и таким образом также необходимую моральную поддержку.
Серж Саргсян в своей речи коснулся также налаженного и успешно развивающегося армяно-российского взаимодействия в сфере здравоохранения. В ходе состоявшейся беседы участники встречи представили свои предложения по поводу работы, предстоящей в направлении укрепления армяно-российских отношений, в том числе, углубления взаимодействия в сфере здравоохранения, а также, по предложению Президента, высказали свои взгляды на протекающие в Армении процессы.
В посольстве РА президент Республики вечером встретился с российским государственным, политическим деятелем Сергеем Степашиным. Президент наградил Сергея Степашина Орденом почёта за значительный вклад в дело углубления союзнического сотрудничества между Республикой Армения и Российской Федерацией, а также укрепление и развитие армяно-российских дружественных отношений.