Ամերիկյան դատախազությունը նշել է հակեր Մարկ Վարդանյանի պատճառած վնասի չափը
Ամերիկյան դատախազությունը նշել է վնասի չափը, որը հասցրել է Նորվեգիայից ԱՄՆ-ին արտահանձնած ռուս հակեր Մարկ Վարդանյանի կողմից ստեղծված Citadel վնասակար ծրագիրը:
«Ռուսաստանի քաղաքացի Մարկ Վարդանյանը, ով նաև հայտնի է որպես Kolypto, ենթադրաբար մշակել, կատարելագործել և ապահովվել է Citadel վնասակար ծրագիրը: Ինդուստրիայի գնահատականների համաձայն՝ Citadel ծրագիրը վարակել է ողջ աշխարհում մոտ 11 մլն համակարգիչ և պատճառել ավելի քան 500 մլն դոլարի վնաս», -ասվում է Ջորջիա նահանգի Հյուսիսային շրջանի դատախազության տարածած հաղորդագրությունում:

US Prosecutor's Office Named Amount of Damage Caused by Hacker Vartanyan
The US Prosecutor's Office named the amount of damage caused by Russian hacker Mark Vartanyan, who created a malicious computer virus. This is stated in a press release of the Office of Federal Prosecutor for the Northern District of Georgia John Horn, crimerussia.com reports.
"Russian citizen Mark Vartanyan, also known as Kolypto, allegedly designed, improved and supported the malicious program Citadel. According to industry estimates, Citadel has damaged about 11 million computers worldwide and caused damage amounting to more than $500 million," the report states.
Earlier it was reported that Russian citizen Mark Vartanyan was extradited from Norway to the US on charges of cybercrime.