Ամերիկյան դատախազությունը նշել է հակեր Մարկ Վարդանյանի պատճառած վնասի չափը
Ամերիկյան դատախազությունը նշել է վնասի չափը, որը հասցրել է Նորվեգիայից ԱՄՆ-ին արտահանձնած ռուս հակեր Մարկ Վարդանյանի կողմից ստեղծված Citadel վնասակար ծրագիրը:
«Ռուսաստանի քաղաքացի Մարկ Վարդանյանը, ով նաև հայտնի է որպես Kolypto, ենթադրաբար մշակել, կատարելագործել և ապահովվել է Citadel վնասակար ծրագիրը: Ինդուստրիայի գնահատականների համաձայն՝ Citadel ծրագիրը վարակել է ողջ աշխարհում մոտ 11 մլն համակարգիչ և պատճառել ավելի քան 500 մլն դոլարի վնաս», -ասվում է Ջորջիա նահանգի Հյուսիսային շրջանի դատախազության տարածած հաղորդագրությունում:

Прокуратура США назвала сумму ущерба, причиненного хакером Вартаняном
Прокуратура США назвала сумму ущерба, который нанес экстрадированный из Норвегии в Соединенные Штаты россиянин Марк Вартанян, создавший вредоносный компьютерный вирус, сообщает gazeta.ru.
"Российский гражданин Марк Вартанян, также известный как Kolypto, предположительно, разработал, улучшил и поддерживал вредоносную программу Citadel. Согласно оценкам индустрии, Citadel заразила примерно 11 млн компьютеров по всему миру и нанесла ущерб более чем на $500 млн", - говорится в сообщении.
Напомним, что гражданин России Марк Вартанян был экстрадирован из Норвегии в США по обвинению в киберпреступлениях.