Այսօր Սպիտակ տանը կկայանա Թրամփի և Մերկելի առաջին հանդիպումը
Մարտի 17-ին Սպիտակ տանը կկայանա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի առաջին հանդիպումը: Օրակարգում անդրատլանտյան գործընկերության թեման է, որի շուրջ բազում տարաձայնություններ կան, հայտնում է Голос Америки-ն:
Նախընտրական արշավի ժամանակ Դոնալդ Թրամփը Մերկելին մեղադրում էր «Գերմանիայի համար կործանարար քաղաքականություն» վարելու, մասնավորապես՝ փախստականների հանդեպ բարեհաճ վերաբերմունքի համար:
Իր հերթին, Մերկելը ևս հանդես է եկել Թրամփի քննադատությամբ ԱՄՆ մուսուլմանական մի շարք երկրների քաղաքացիների մուտքն արգելող նրա հրամանագրից հետո:
Սպիտակ տանը հանդիպման ընթացքում Թրամփն ու Մերկելը պետք է հաղթահարեն տարաձայնություններն այնպիսի բարդ հարցերի շուրջ, ինչպիսին, օրինակ, ՆԱՏՕ-ի կենսունակությունն է: Տեղեկություններ կան նաև, որ կողմերը կարող են հաջողության հասնել մեկ այլ խնդրահարույց հարցի՝ առևտրի շուրջ:

Today Trump and Merkel Meet in the White House
Today, the White House will host the first meeting of US President Donald Trump with German Chancellor Angela Merkel.  On the agenda are the topics of the transatlantic partnership, around which there are many ambiguities today, according to the Voice of America.
During the campaign, Donald Trump accused Merkel of "destructive policies of Germany" with her benevolent approach to refugees.
Merkel was not less critical of Trump after his decree concerning the ban on entering the US the residents from a number of Muslim countries.
When Trump and Merkel meet in the White House, they will have to overcome significant disagreements on such complex issues as the viability of NATO.
According to available information, Germany and the United States can reach a compromise on another difficult issue - trade.