Այսօր Սպիտակ տանը կկայանա Թրամփի և Մերկելի առաջին հանդիպումը
Մարտի 17-ին Սպիտակ տանը կկայանա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի առաջին հանդիպումը: Օրակարգում անդրատլանտյան գործընկերության թեման է, որի շուրջ բազում տարաձայնություններ կան, հայտնում է Голос Америки-ն:
Նախընտրական արշավի ժամանակ Դոնալդ Թրամփը Մերկելին մեղադրում էր «Գերմանիայի համար կործանարար քաղաքականություն» վարելու, մասնավորապես՝ փախստականների հանդեպ բարեհաճ վերաբերմունքի համար:
Իր հերթին, Մերկելը ևս հանդես է եկել Թրամփի քննադատությամբ ԱՄՆ մուսուլմանական մի շարք երկրների քաղաքացիների մուտքն արգելող նրա հրամանագրից հետո:
Սպիտակ տանը հանդիպման ընթացքում Թրամփն ու Մերկելը պետք է հաղթահարեն տարաձայնություններն այնպիսի բարդ հարցերի շուրջ, ինչպիսին, օրինակ, ՆԱՏՕ-ի կենսունակությունն է: Տեղեկություններ կան նաև, որ կողմերը կարող են հաջողության հասնել մեկ այլ խնդրահարույց հարցի՝ առևտրի շուրջ:

Сегодня Трамп и Меркель встретятся в Белом доме
Сегодня в Белом доме состоится первая встреча президента США Дональда Трампа с канцлером Германии Ангелой Меркель. В повестке для - тема трансатлантического партнерства, вокруг которой сегодня остается много неясностей, сообщает Голос Америки
Во время предвыборной кампании Дональд Трамп обвинял Меркель в "разрушительной для Германии политике" с ее благожелательным подходом к беженцам.
Меркель была не мене критичной по отношению к Трампу после его указа, касающегося запрета на въезд в США для жителей из ряда мусульманских стран.
Когда Трамп и Меркель встретятся в Белом доме, им предстоит преодолеть значительные разногласия по таким сложнейшим вопросам, как жизнеспособность НАТО. По имеющейся информации, Германия и США могут достигнуть компромисса по другой сложной проблеме – торговле.