Վարչապետն այցելել է Լոռու մարզ. Միքայել Արամյանցի տունը կվերանորոգվի (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը մարտի 19-ին աշխատանքային այց է կատարել Լոռու մարզ: Կառավարության ղեկավարը նախ եղել է Ախթալայում, որտեղ այցելել է ազգային գործիչ, բարերար Միքայել Արամյանցի տուն, որը կառավարության 2016 թվականի դեկտեմբերի 15-ի որոշմամբ ընդգրկվել է պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցանկում և ստացել պատմամշակութային հուշարձանի կարգավիճակ: Վարչապետը շրջել է տան հարակից տարածքով, ծանթացել առանձնատան վիճակին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի ղեկավար Վահե Կարապետյանի հետ՝ Արամյանցի տունը վերանորոգելու շուրջ: Կարեն Կարապետյանը համոզմունք է հայտնել, որ այն կդառնա զբոսաշրջային կարևոր այցեքարտ: «Վահե Կարապետյանի հետ պայմանավորվել ենք սկսել Միքայել Արամյանցի տան վերականգնման ծրագիրը, որն ունի ճարտարապետական յուրահատուկ ոճ, հիանալի շինություն է: Վստահ եմ, որ այն կարող է դառնալ հետաքրքիր զբոսաշրջային կենտրոն և Ախթալայի այցեքարտ»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:
Այնուհետև Կարեն Կարապետյանին են ներկայացվել Ախթալայի առաջանցիկ զարգացմանը միտված ծրագրերը, որոնք վերաբերում են զբոսաշրջությանը, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, բազմաֆունկցիոնալ կենտրոնի ստեղծմանը, Ֆրանսիական թաղամասի կառուցմանը, որտեղ կլինեն ֆրանսիական ոճով հյուրատներ, ռեստորաններ, ծառայությունների մատուցման օբյեկտներ և այլն: Ֆրանսիական թաղամասի ծրագիրը գնահատվում է 3 միլիարդ դրամ: Կարեն Կարապետյանը կարևորել է Ախթալայի զարգացումը և նշել, որ համայնքի ղեկավարից ակնկալում է ծրագրերի առարկայական ներկայացում ինչպես կառավարությանը, այնպես էլ մասնավոր հատվածին և դրանց իրականացման ուղղությամբ հետևողական աշխատանք:
Վարչապետն այցելել է Ստեփանավանի Ամալյա Կարապետյանի անվան նորակառույց նախակրթարան, որը շահագործման է հանձնվելու ընթացիկ ամսվա 29-ին: Գործադիրի ղեկավարը շրջայց է կատարել նախակրթարանով, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին: Այն հագեցվել է անհրաժեշտ գույքով և պարագաներով: Ծրագրի իրականացման նպատակով «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը ներդրել է շուրջ 1 մլն դոլար: Լոռու մարզում կառուցվում է նմանատիպ հինգ նախակրթարան:
Կառավարության ղեկավարը շրջայց է կատարել Վանաձորի հիվանդանոցային համալիրի շինհրապարակում, ծանոթացել կառուցման աշխատանքների ընթացքին: Վարչապետին զեկուցվել է, որ նախատեսվում է հիվանդանոցային համալիրը շահագործման հանձնել 2017 թ. ավարտին: Ծրագրի իրականացման նպատակով ՀՀ պետական բյուջեից հատկացվել է 3 միլիարդ 700 մլն դրամ, իսկ ծննդատան մասնաշենքի կառուցումը ֆինանսավորել է «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը՝ ներդնելով 1 մլրդ 200 մլն դրամ: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է մարզերում ժամանակակից առողջապահական կենտրոնների ստեղծումը և բնակչությանը բարձրորակ ծառայությունների մատուցումը:
Այնուհետև Կարեն Կարապետյանն այցելել է Վանաձորի «Գլորիա» կարի ֆաբրիկա՝ ծանոթացել արտադրանքին, արտահանման և զարգացման ծրագրերին: «Գլորիա»-ն հագեցած է գերմանական և ճապոնական բարձրակարգ սարքավորումներով, ինչը թույլ է տալիս արտադրել համաշխարհային բրենդների բարձրորակ բաճկոններ: Գործարանի ղեկավարությունը վարչապետ Կարապետյանին է ներկայացրել գործունեության ընդլայնմանն ուղղված ծրագրերը: Նշվել է, որ ներկայում ֆաբրիկան ապահովում է շուրջ 800 աշխատատեղ, միջին աշխատավարձը կազմում է 90-110 հազար դրամ, արտադրանքն արտահանվում է Իտալիա և Գերմանիա:

Премьер РА посетил Лорийскую область: дом Микаела Арамянца будет отреставрирован
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 19 марта совершил рабочую поездку в Лорийскую область. Глава правительства сначала побывал в Ахтале, где посетил дом национального деятеля, мецената Микаела Арамянца, который постановлением правительства от 15 декабря 2016 года был включен в государственный перечень недвижимых памятников истории и культуры и получил статус культурно-исторического памятника. Премьер-министр обошел прилегающую к дому территорию, ознакомился с состоянием особняка. Достигнута договоренность с руководителем благотворительного фонда "Ташир" Ваге Карапетяном о реставрации дома Арамянца. Карен Карапетян выразил убежденность, что особняк станет важной туристической визитной карточкой. "С Ваге Карапетяном мы договорились начать программу восстановления дома Микаела Арамянца, который имеет специфический архитектурный стиль, это восхитительное строение. Уверен, что особняк может стать интересным туристическим центром и визитной карточкой Ахталы", - подчеркнул премьер-министр РА.
Затем Карену Карапетяну представили программы, направленные на ускоренное развитие Ахталы, которые касались туризма, развития инфраструктур, создания многофункционального центра, строительства Французского квартала, в котором будут гостевые дома, рестораны, предоставляющие услуги объекты в французском стиле. Программа Французского квартала оценивается в 3 млрд драмов. Карен Карапетян отметил важность развития Ахталы и отметил, что ожидает от руководителя общины предметного представления программ как правительству, так и частному сектору и последовательной работы в направлении их реализации.
Премьер-министр в Степанаване посетил новопостроенное дошкольное учреждение имени Амалии Карапетян, которое будет сдано в эксплуатацию 29 марта. Глава правительства обошел дошкольное учреждение, ознакомился с созданными условиями. Оно обеспечено необходимым имуществом и инвентарем. С целью реализации программы благотворительный фонд "Ташир" инвестировал около 1 млн долларов. В Лорийской области строится 5 аналогичных дошкольных учреждений.
Глава правительства посетил стройплощадку Ванадзорского больничного комплекса, ознакомился с ходом строительства. Премьер-министру доложили, что больничный комплекс планируется сдать в эксплуатацию в конце 2017 года. С целью реализации программы из государственного бюджета РА выделено 3 млрд 700 млн драмов, а строительство родильного отделения профинансировал благотворительный фонд "Ташир", инвестировав 1 млрд 200 млн драмов. Глава правительства указал на важность создания в областях современных медицинских центров и предоставления населению высококачественных услуг.
Затем Карен Карапетян в Ванадзоре посетил швейную фабрику "Глория", ознакомился с продукцией, программами экспорта и развития. Фабрика "Глория" оснащена высококлассным немецким и японским оборудованием, которое дает возможность производить высококачественные куртки мировых брендов. Руководство завода представило премьер-министру Карапетяну программы, направленные на расширение деятельности. Было отмечено, что в настоящее время фабрика обеспечивает около 800 рабочих мест, средняя зарплата составляет 90-110 тысяч драмов, продукция экспортируется в Италию и Германию.