Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այցով եղել է Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերում
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այց է կատարել Արմավիրի և Արագածոտնի մարզեր: Կառավարության ղեկավարը եղել է Հացիկ, Մյասնիկյան, Դալարիկ, Լեռնագոգ, Արտենի, Արագածավան և Դաշտադեմ համայնքներում, զրուցել բնակիչների հետ, ծանոթացել նրանց հուզող խնդիրներին, պատասխանել մի շարք հարցերի և անդրադարձել տարբեր ոլորտների զարգացմանն ուղղված ծրագրերին:
Կարեն Կարապետյանը բնակիչներին հորդորել է ծանոթանալ իրենց համայնքների զարգացման հնգամյա ծրագրերին, քննարկումներ ունենան համայնքում, որից հետո միայն այն ներկայացնեն կառավարությանը: «Համայնքի խնդիրները կանոնակարգված լուծվելու են այն դեպքում, երբ ձեր համայնքապետը ձեզ հետ խորհդակցելով հասկանա, թե համայնքի լավ օրն ինչպես է կառուցվելու: Մենք պետք է լինենք ռացիոնալ, հաշվի առնելով բոլոր խնդիրները՝ գործազրկություն, ջուր, ճանապարհ, գազ և այլն:|Պետք է նշենք, թե հնգամյա ծրագրով ինչի ենք ցանկանում է հասնել, օրինակ՝ համայնքի սեփական եկամուտը սա պետք է լինի, ճանապարհի վիճակը սա, կառավարությունից ակնկալիքը սա և այլն: Հենց մենք կարողացանք թվայնացնել, հասկանալ, թե ինչ խնդիր ունենք, քիչ -քիչ գնալու ենք դրա լուծմանը: Կառավարությունն էլ կանգնելու նրա կողքին, ով բեռ է վերցնում: Մինչև մենք համայնքների կառավարման մակադակը չբարձրացնենք ու դուք չմասնակցեք դրան, բան չի փոխվելու: Կառավարության ամբողջ ծրագիրն ուղղված է աշխատատեղի ստեղծմանը, բայց ձեր համայնքի հետ կապված դուք պետք է ներկայացնեք գաղափար»,- ասել է գործադիրի ղեկավարը՝ ավելացնելով, որ նպատակն է հստակ ծրագրերով գնալ տարբեր ոլորտների և տարածքների համաչափ զարգացմանը:
«Մենք համայնքային մակարդակով բազմաթիվ խնդիրներ ունենք լուծելու, որոնք գումար չեն պահանջում, որն ընդամենը սրտացավ ու տրամաբանական կառավարում է պահանջում»,- ավելացրել է վարչապետը:
Հանդիպումների ընթացքում գրեթե բոլոր համայնքների բնակիչները բարձրացրել են համայնքների ճանապարհների վիճակի հետ կապված հարցեր, որոնց առնչությամբ վարչապետը նշել է, որ Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարը շրջում է բոլոր մարզերով, գույքագրում ճանապարհների խնդիրները: «Սահմանվելու են առաջանահերթությունները և բոլոր համայնքներին հստակ ասելու ենք՝ ձեր ճանապարհն այսինչ ժամանակահատվածում է վերանորոգվելու: Կարող է ձեր դուրը չգալ, որ ձեր ճանապարհը այսինչ ժամանակահատվածում է վերանորոգվելու, բայց այս պահին մեր գրպանի գումարը սա է: Սակայն տնտեսության զարգացման այն ծրագիրը, որը ներկայացրել ենք, ենթադրում է և ես վստահ եմ, որ մեր գրպանի գումարն ամեն օր աճելու է»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ ավելացնելով, որ այսօր ունենք եկամուտների հավաքագրման մեծ աճ:
Խոսելով գյուղատնտեսության ոլորտի մասին՝ վարչապետը կարևորել է կոոպերցիայի զարգացումը և հավելել, որ ստեղծվել է Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամ, որը ֆինանսավորելու է ոլորտի զարգացմանը միտված տարբեր ծրագրեր: «Ամեն տարի պարարտանյութ ներկրողին սուբսիդավորել ենք 2,3 միլիարդ դրամ, այս տարի մրցույթն այնպես ենք կազմակերպել, որի արդյունքում տնտեսել ենք 1,2 միլիարդ դրամ: Բացի այդ, յուրաքանչյուր տարի պարտրարտանյութ ներկրողը կառավարությունից պահանջում էր 5 միլիարդ դրամ կանխավճար, ինչն այս տարի չենք հատկացրել: Տնտեսված այս միջոցներն ուղղել ենք գյուղտեխնիկայի լիզինգային ծրագրին,որով գյուղտեխնիկան հատկացվելու է 9 տոկոսով, մեր տնտեսած միջոցներով 7 տոկոսը վճարելու է կառավարությունը ու գյուղացին կկարողանա ընդամենը 2 տոկոսով ձեռք բերել գյուղտեխնիկա»,- ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը: Վարչապետը տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ համատեղ ստեղծվել է հիմնադրամ, որի միջոցներով հանրապետությունով հիմնվելու է գյուղտեխնիկայի ցանց, որպեսզի գյուղացին կարողանա նաև տեխնիկան վարձակալել: «Այս ամենը կնպաստի գյուղոլորտում ծախսերի նվազեցմանը, արդյունավետության բարձրացմանը: Ընդհանրապես, մենք բոլոր անհրաժեշտ միջոցները շուկայական գների համեմատ մաքսիմալ ցածր գներով պետք է հատկացնենք»,- ասել է վարչապետը:
Խոսելով վարկերի տոկոսադրույքների մասին՝ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այդ հարցը իրեն ևս անհանգստացնում է, քանի որ բարձր տոկոսադրույքը չի նպաստում տնտեսության վերարտադրմանը: Կարեն Կարապետյանի խոսքով, նախորդ տարվա հոկտեմբերից առ այսօր Կենտրոնական բանկը վերաֆիննսավորման տոկոսադրույքը նվազեցրել է չորս անգամ: «Ստեղծել ենք տարբեր հիմնադրամներ, որոնց միջոցով բերելու ենք էժան փող: Հենց այն հայտնվի շուկայում, վարկերի տոկոսադրույքները կնվազեն»,- ասել է վարչապետը:

Премьер Армении совершил рабочую поездку в Армавирскую и Арагацотнскую области
Премьер-министр Карен Карапетян совершил рабочую поездку в Армавирскую и Арагацотнскую области. Глава правительства побывал в общинах Ацик, Мясникян, Даларик, Лернагог, Артени, Арагацаван и Даштадем, побеседовал с жителями, ознакомился с волнующими их проблемами, ответил на ряд вопросов и коснулся программ, направленных на развитие различных сфер.
Карен Карапетян призвал жителей ознакомиться с пятилетними программами развития их общин, провести обсуждения в общине, и только после этого представить программу в правительство.
"Проблемы общины будут упорядоченно решены в том случае, когда руководитель вашей общины, посоветовавшись с вами, поймет, как построить лучший день общины. Мы должны быть рациональными, учитывая все проблемы: безработица, вода, дороги, газ и др. Мы должны указать, чего мы хотим достичь пятилетней программой, например, собственный доход общины должен быть таким, состояние дорог – таким, ожидания от правительства – такие и др. Как только мы сможем перевести в цифры, понять, какие проблемы у нас есть, постепенно пойдем на их решение. А правительство будет стоять рядом с теми, кто берет нагрузку. Пока мы не повысим уровень управления и пока вы не примете в этом участие, ничего не изменится. Вся программа правительства направлена на создание рабочих мест, но касательно вашей общины вы должны представить идею", - сказал глава правительства, добавив, что цель – конкретными программами идти по пути пропорционального развития различных сфер и территорий.
"На уровне общин нам предстоит решить многочисленные проблемы, которые не требуют финансовых средств, для этого требуется всего лишь сердобольное и логичное управление".
В ходе встреч жители почти всех общин подняли вопросы, связанные с состоянием дорог, в связи с чем премьер-министр отметил, что министр транспорта, связи и информационных технологий ездит по всем областям, проводит инвентаризацию дорожных проблем.
"Будут установлены первоочередности, и всем общинам мы четко скажем: ваша дорога будет отремонтирована за такое-то время. Вам может не понравиться, что ваша дорога будет отремонтирована за такое-то время, но в данный момент мы располагаем такой суммой. Однако та программа экономического развития, которую мы представили, предполагает и я уверен, что сумма, которой мы располагаем, будет с каждым днем увеличиваться", - сказал Карен Карапетян, добавив, что сегодня у нас есть большой рост собираемости доходов.
Говоря о сфере сельского хозяйства, премьер-министр отметил важность развития кооперации и добавил, что создан Фонд развития сельского хозяйства, который будет финансировать различные программы, направленные на развитие сферы. "Каждый год импортера удобрений мы субсидировали на 2,3 млрд драмов, в этом году мы организовали конкурс так, что в результате сэкономили 1,2 млрд драмов. Кроме этого, каждый год импортер удобрений требовал у правительства предоплату в размере 5 млрд драмов, которых в этом году мы не выделили. Эти сэкономленные средства мы направили на программу лизинга сельхозтехники, по которой сельхозтехника будет выделена под 9 процентов, из сэкономленных нами средств 7 процентов будет платить правительство и крестьянин сможет приобрести сельхозтехнику всего под 2 процента", - подчеркнул Карен Карапетян. Премьер-министр проинформировал, что совместно с Российской Федерацией создан фонд, на средства которого в республике будет создана сеть сельхозтехники, чтобы крестьянин также мог технику арендовать. "Все это будет способствовать сокращению расходов, повышению эффективности в сфере сельского хозяйства. Вообще мы должны все необходимые средства выделять по ценам, которые максимально ниже рыночных", - сказал премьер-министр.
Говоря о процентах по кредитам, глава правительства отметил, что этот вопрос также его беспокоит, поскольку высокие процентные ставки не способствуют воспроизводству экономики. По словам Карена Карапетяна, с октября прошлого года по сей день Центральный банк снизил ставку рефинансирования в четыре раза. "Мы создали различные фонды, посредством которых принесем дешевые деньги. Как только они появятся на рынке, проценты по кредитам снизятся", - сказал премьер-министр.