Թուրք քաղաքացիներին ապաստան տրամադրելու համար Նորվեգիայի դեսպանը կանչվել է Թուրքիայի ԱԳՆ
Անկարայում Նորվեգիայի դեսպանը կանչվել է Թուրքիայի արտգործնախարարություն այն պատճառով, որ երկիրը ապաստան է տրամադրել չորս թուրք քաղաքացիների, ովքեր կասկածվում են թուրքական իշխանությունների դեմ անցյալ տարվա հուլիսին իրականացված հեղաշրջման փորձի մեջ: Այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ հղում կատարելով նախարարության կողմից արված հայտարարությանը:
«Ցավալի է և անընդունելի, որ դաշնակից երկիրը (խմբ.՝ Նորվեգիան) աջակցություն է ցուցաբերել անձանց, ովքեր հետաքննության մեջ են գտնվում Թուրքիայում: Հայրենիք վերադառնալու փոխարեն նրանք այժմ օգտվում են հյուրընկալող երկրի քաղաքական, սոցիալական և տնտեսական բոլոր հնարավորություններից»,- հայտնել են Թուրքիայի ԱԳՆ-ում`  հավելելով, որ Թուրքիայի ջանքերն այս հարցում կշարունակվեն:
Նշենք, որ անցյալ տարվա հուլիսի 15-ի հեղաշրջման ձախողված փորձից հետո մոտ 40,000 մարդ է ձերբակալվել Թուրքիայում և ավելի քան 100,000-ն աշխատանքից ազատվել կամ կասեցվել է ռազմական, քաղաքացիական ծառայողների և մասնավոր հատվածի գործունեությունը, իսկ մյուսները մինչ օրս փորձում են ապաստան  գտնել արտերկրում:

Norwegian ambassador to Ankara was summoned to the Turkish Foreign Ministry after Norway granted refuge to four Turkish asylum seekers, who are blamed by Turkey of being involved in a July coup attempt, Reuters reports, referring to a statement made by the Foreign Ministry on Wednesday.
"It is saddening and unacceptable that an ally country supported the efforts of individuals, who have been called back from their state duty, to take advantage of the political, social and economic resources of their country of residence instead of returning to Turkey," the spokesman said in a statement, adding that Turkey's efforts on the matter would continue.
Since the July 15 failed coup attempt, about 40,000 people have been arrested in Turkey and more than 100,000 sacked or suspended from the military, civil service and private sector, while others have sought asylum abroad.