ԵԱՏՄ-ն տարածաշրջանային և գլոբալ գործընթացների համատեքստում
Մարտի 24-ին «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամում անցկացվել է կլոր սեղան-քննարկում «ԵԱՏՄ-ն որպես ինքնիշխան պետությունների միություն. կառավարման մարմինները, զարգացման փուլերն ու հեռանկարները» թեմայով: Քննարկվել են ԵԱՏՄ զարգացման միտումները, ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից բխող շահերը, միության անդամ երկրների իրավական դաշտերի համաձայնեցման հարցերը և այլն:
Զեկույցներով հանդես են եկել տնտեսական գիտությունների թեկնածու, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թևիկյանը, ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի դոցենտ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Գրիգոր Բալասանյանը, պատմական գիտությունների թեկնածու, ԵՊՀ դոցենտ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Մարութ Վարդազարյանը և տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թավադյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը և «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանը: Կլոր սեղանի կազմակերպիչներն են «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտության և վերլուծության հասարակական կազմակերպությունը, Եվրասիական փորձագիտական ակումբը և ՌԴ սոցիալական ծրագրերի աջակցության ազգային հիմնադրամը:
Գագիկ Հարությունյանն իր ողջույնի խոսքում նշել է, որ վերջին շրջանում շատ է խոսվում եվրասիական ինտեգրմանը հնարավոր այլընտրանքների մասին: «Այլընտրանքներ միշտ էլ կան, բայց հարցը նրանում է, թե դրանք որքանով են մեզ համար շահեկան»,- ասել է Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ կարևոր է մանրամասն ծանոթ լինել ԵԱՏՄ-ին, նախքան այլընտրանքների մասին խոսելը:
Արամ Սաֆարյանն, իր հերթին, դիմել է կլոր սեղանին ներկա ուսանողներին, մագիստրոսներին և ասպիրանտներին՝ ընդգծելով, որ նման միջոցառումները շատ լավ հնարավորություն են՝ ծանոթանալու ընթացող քաղաքական գործընթացներին վերաբերյալ գիտական-փորձագիտական գնահատականներին:
Իր զեկույցում Աշոտ Թևիկյանը ներկայացրել է ԵԱՏՄ հիմնական մարմինները, դրանց գործառույթներն ու նշանակությունը: «Միության մարմինները գործում են այն լիազորությունների շրջանակներում, որոնք սահմանվել են ԵԱՏՄ վերաբերյալ համաձայնագրով և Միության շրջանակներում գործող միջազգային պայմանագրերով: Նախագահությունը Գերագույն խորհրդում, Միջկառավարական խորհրդում և Հանձնաժողովում փոխանցվում է ռոտացիոն կարգով՝ ըստ ռուսական այբբենական կարգի, մեկ տարի ժամկետով, առանց լիազորությունների երկարաձգման հնարավորության»,- ասել է Թևիկյանը:
Խոսելով ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո դրա անդամների իրավական համակարգերում կատարվող փոփոխությունների մասին՝ Գրիգոր Բալասանյանը նշել է, որ տնտեսական ինտեգրումը պարտադիր կերպով ենթադրում է նաև իրավական հիմքերի մերձեցում: «Ճիշտ ժամանակին նոր, եվրասիական իրավական դաշտի ձևավորումը, որը պաշտպանում է միջազգային իրավունքի այն նորմերից, որոնք հակասությունների մեջ են մտնում ազգային իրավական համակարգերի հետ, ապացուցեց իր կարևորությունը ՌԴ նկատմամբ ստեղծված իրավիճակում: Ռուսաստանն ու ԱՊՀ և ԵԱՏՄ իր գործընկերները, հանդես եկան, որպես միջազգային իրավունքի ինքնաբավ և բավական կայուն  սուբյեկտներ, իսկ եվրասիական տնտեսությունը՝ իրավականորեն բավական պաշտպանված պատժամիջոցներից և այլ ճնշման միջոցներից»,- ասել է Բալասանյանը: Նա ընդգծել է, որ արդյունավետ ինտեգրացիայի համար անհրաժեշտ է իրավական հիմք, որը երեք փոխլրացնող բաղադրիչներից է բաղկացած՝ ազգային իրավական դաշտ, որը համաձայնաեցված է ինտեգրացիոն միավորի իրավական ակտերի հետ, որոնք կազմում են երկրորդ բաղադրիչը, և տարածաշրջանային իրավական համակարգի համաձայնեցում գլոբալ համակարգի հետ՝ տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների կարգավորման համար:
Խոսելով եվրասիական ինտեգրման քաղաքական բաղկացուցիչի մասին՝ Մարութ Վարդազարյանը նշել է, որ եվրասիական ինտեգրման գործընթացն արդի մարտահրավերներին արդյունավետ կերպով պատասխանելու փորձ է: «Եվրասիական ինտեգրումը, լինելով տնտեսական գործընթաց, սերտորեն առնչվում է անվտանգությանը»,- նշել է Վարդազարյանը: Նա նաև հավելել է. «Ինտեգրացիոն ծրագրերի իրագործումը կարող է հաջողված լինել միայն այն դեպքում, եթե անդամ երկրների տնտեսական և քաղաքական հակասություններն արդյունավետ կերպով համատեղվում են: Ինտեգրացիոն գործընթացների համար սկզբունքային դեր է խաղում միասնական քաղաքականության իրականացումը ճգնաժամերի առաջացման պարագայում, ինչը ենթադրում է միության անդամ երկրների միանման արձագանք մակրոտնտեսական գործընթացներին: Նաև հարկավոր է նշել անվտանգության առաջնահերթությունն ինտեգրացիոն ծրագրերի իրականացման հարցում: Տնտեսական առումով նույնիսկ ամենաձեռնտու ինտեգրացիոն նախագիծը չի կարող իրականացվել ի վնաս անվտանգային շահերի»:
Ամփոփելով կլոր սեղանի արդյունքները՝ Աշոտ Թավադյանը խոսել է գլոբալ և տարածաշրջանային ինտեգրացիոն գործընթացների և դրանց տնտեսական բաղադրիչի մասին: «Գլոբալիզացիան և տարածաշրջանային ինտեգրացիան կարող են տնտեսական աճի արագ տեմպերի հասնելու գործիքներ ծառայել՝ կախված ընտրված մեխանիզմներից և գործոններից: Գլոբալիզացիան ընդլայնում է ներմուծման-արտահանման գործարքների, տեխնոլոգիաների փոխանակման հնարավորությունները: Միաժամանակ, տարածաշրջանային տնտեսությունը, օրինակ, տրանսպորտային ծախսերի կրճատման և շուկայի սուբյեկտների փոխգործակցության օպտիմիզացիայի տարբեր ուղիների շնորհիվ կարող է տնտեսական աճին նպաստող արդյունքներ ապահովել»,- նշել է Թավադյանը:
Փորձագետը կարծիք է հայտնել, որ Եվրասիայի տարածքում ռեգիոնալիզացիան ավելի ադեկվատ տնտեսական քաղաքականություն է դառնում, քան գլոբալիզացիան: «Միասնական տարածաշրջանային տնտեսության ձևավորումը ենթադրում է ոչ միայն միասնական կառավարման մարմինների ձևավորում և եվրասիական ինտեգրացիայի մասնակից երկրների գործողությունների կոորդինացում, այլև բոլոր ազգային տնտեսությունների տեղափոխում նոր ուղու վրա՝ դրանց վերակողմնորոշում դեպի ներքին եվրասիական շուկա»,- ամփոփել է Թավադյանը:
Փորձագետները համակարծիք են եղել, որ մեծ նշանակություն ունի նաև ինտեգրացիոն միությունների փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև, և Հայաստանի որդեգրած ինտեգրացիոն գործընթացների համադրման քաղաքականությունը կարող է իրական արդյունքներ ապահովել:

ЕАЭС - в контексте региональных и глобальных процессов
24 марта в Научно-образовательном фонде "Нораванк" состоялся круглый стол на тему "ЕАЭС – союз суверенных государств: органы управления, этапы и перспективы развития". Обсуждались тенденции развития ЕАЭС, основные выгоды участия Армении в ЕАЭС, вопросы согласования правовых систем стран-участниц организации.
С докладами выступили кандидат экономических наук, доцент АГЭУ, член Евразийского экспертного клуба Ашот Тевикян, доцент кафедры международных отношений и дипломатии ЕГУ, член Евразийского экспертного клуба Григор Баласанян, кандидат исторических наук, доцент ЕГУ, член Евразийского экспертного клуба Марут Вардазарян и доктор экономических наук, профессор, руководитель авторского коллектива по исследованию интеграционных процессов, член Евразийского экспертного клуба Ашот Тавадян.
Со вступительным словом выступили директор Научно-образовательного фонда "Нораванк" Гагик Арутюнян и председатель НПО "Интеграция и развитие" Арам Сафарян. Организаторы круглого стола - исследовательско-аналитическая общественная организация "Интеграция и развитие", научно-образовательный фонд "Нораванк", Евразийский экспертный клуб и Национальный фонд поддержки социальных программ РФ.
Гагик Арутюнян в своем вступительном слове отметил, что в последнее время много говорится о возможных альтернативах евразийской интеграции. "Альтернативы есть всегда, но вопрос в том, насколько это выгодно для нас", - отметил Арутюнян, подчеркнув, что важно иметь детальное представление о ЕАЭС, прежде чем рассуждать об альтернативах и интересах.
Арам Сафарян в свою очередь обратился к участвующим на круглом столе студентам, магистрам и аспирантам, обучающимся в сфере международных отношений и мировой политики, подчеркнув важность подобных мероприятий в качестве возможности ознакомления с экспертно-научной оценкой текущих процессов.
В своем докладе Ашот Тевикян представил основные институты ЕАЭС, их функции и роль. "Органы Союза действуют в пределах полномочий, которые предоставлены им Договором о ЕАЭС и международными договорами в рамках Союза. Председательство в Высшем совете, Межправительственном совете и Совете Комиссии осуществляется на ротационной основе в порядке русского алфавита одним государством-членом в течение одного календарного года без права продления", - отметил Тевикян.
Говоря о вопросе изменения правовой системы членов ЕАЭС после вступления в союз, Григор Баласанян отметил, что экономическая интеграция обязательно подразумевает и сближение правовой базы. "Своевременность формирования нового, евразийского правового поля, защищенного от тех норм международного права, которые вступили в противоречие с национальными правовыми системами, подтвердилась в ситуации по отношению к Российской Федерации. Россия и ее партнеры по СНГ и ЕАЭС оказались самодостаточным и довольно устойчивым субъектом международного права, а евразийская экономика - достаточно защищенной в правовом отношении от санкций и иных репрессивных мер", - отметил Баласанян. Он подчеркнул, что для успешной интеграции нужна правовая основа, которая включает в себя три составляющих, гармонично дополняющих друг друга: национально-правовой уровень, гармонизированный с правовыми актами интеграционного образования, образующими второй его уровень и гармонизацию региональной правовой системы с глобальной системой регулирования экономических и торговых отношений.
Обращаясь к политической составляющей евразийской интеграции, Марут Вардазарян отметил, что процесс евразийской интеграции представляет собой попытку эффективного противодействия возникающим угрозам. "Евразийская интеграция, будучи экономическим процессом, тесно связана и с безопасностью", - подчеркнул Вардазарян. Он добавил: "Реализация интеграционных проектов может быть успешной лишь в том случае, если в наличии имеется благоприятное сочетание характеристик экономической и политической системы стран-членов. Для интеграционных проектов принципиальную роль играют возможность проведения единой политики в случае возникновения кризисов, что предполагает наличие сходной реакции экономик стран-членов на внешние макроэкономические процессы. Также следует отметить роль приоритетов безопасности в реализации интеграционных проектов. Даже самый выгодный в экономическом плане интеграционный проект не может быть реализован в ущерб интересам безопасности".
Подводя итоги круглого стола, Ашот Тавадян говорил о сочетании глобальных и интеграционных процессов и их экономической составляющей. "Глобализация и региональная интеграция могут стать инструментами достижения более быстрых темпов экономического роста – в зависимости от того, какие конкретно механизмы и факторы и того, и другого задействованы в качестве драйверов развития. Глобализация расширяет возможности для экспортно-импортных операций, обмена технологиями, в то время как региональная экономика, например, за счет сокращения транспортных издержек и различных оптимизаций взаимодействия субъектов рынка может генерировать эффекты, способствующие экономическому росту", - отметил Тавадян. Эксперт выразил мнение, что регионализация на пространстве Евразии, как показывает практика, становится более адекватной экономической политикой, чем глобализация. "Формирование единой региональной экономики предполагает не только создание единых органов управления и координации действий стран-участников евразийской экономической интеграции, но и перевод всех национальных экономик на принципиально новые рельсы – их переориентацию на внутренний евразийский рынок", - заключил Тавадян.
Эксперты также сошлись во мнении, что большое значение имеет и взаимодействие различных интеграционных союзов, в том числе ЕС и ЕАЭС, и взятая на вооружение Арменией политика совмещения двух интеграционных векторов может дать реальные результаты.