ԵԱՏՄ-ն տարածաշրջանային և գլոբալ գործընթացների համատեքստում
Մարտի 24-ին «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամում անցկացվել է կլոր սեղան-քննարկում «ԵԱՏՄ-ն որպես ինքնիշխան պետությունների միություն. կառավարման մարմինները, զարգացման փուլերն ու հեռանկարները» թեմայով: Քննարկվել են ԵԱՏՄ զարգացման միտումները, ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից բխող շահերը, միության անդամ երկրների իրավական դաշտերի համաձայնեցման հարցերը և այլն:
Զեկույցներով հանդես են եկել տնտեսական գիտությունների թեկնածու, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թևիկյանը, ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի դոցենտ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Գրիգոր Բալասանյանը, պատմական գիտությունների թեկնածու, ԵՊՀ դոցենտ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Մարութ Վարդազարյանը և տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թավադյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը և «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանը: Կլոր սեղանի կազմակերպիչներն են «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտության և վերլուծության հասարակական կազմակերպությունը, Եվրասիական փորձագիտական ակումբը և ՌԴ սոցիալական ծրագրերի աջակցության ազգային հիմնադրամը:
Գագիկ Հարությունյանն իր ողջույնի խոսքում նշել է, որ վերջին շրջանում շատ է խոսվում եվրասիական ինտեգրմանը հնարավոր այլընտրանքների մասին: «Այլընտրանքներ միշտ էլ կան, բայց հարցը նրանում է, թե դրանք որքանով են մեզ համար շահեկան»,- ասել է Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ կարևոր է մանրամասն ծանոթ լինել ԵԱՏՄ-ին, նախքան այլընտրանքների մասին խոսելը:
Արամ Սաֆարյանն, իր հերթին, դիմել է կլոր սեղանին ներկա ուսանողներին, մագիստրոսներին և ասպիրանտներին՝ ընդգծելով, որ նման միջոցառումները շատ լավ հնարավորություն են՝ ծանոթանալու ընթացող քաղաքական գործընթացներին վերաբերյալ գիտական-փորձագիտական գնահատականներին:
Իր զեկույցում Աշոտ Թևիկյանը ներկայացրել է ԵԱՏՄ հիմնական մարմինները, դրանց գործառույթներն ու նշանակությունը: «Միության մարմինները գործում են այն լիազորությունների շրջանակներում, որոնք սահմանվել են ԵԱՏՄ վերաբերյալ համաձայնագրով և Միության շրջանակներում գործող միջազգային պայմանագրերով: Նախագահությունը Գերագույն խորհրդում, Միջկառավարական խորհրդում և Հանձնաժողովում փոխանցվում է ռոտացիոն կարգով՝ ըստ ռուսական այբբենական կարգի, մեկ տարի ժամկետով, առանց լիազորությունների երկարաձգման հնարավորության»,- ասել է Թևիկյանը:
Խոսելով ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո դրա անդամների իրավական համակարգերում կատարվող փոփոխությունների մասին՝ Գրիգոր Բալասանյանը նշել է, որ տնտեսական ինտեգրումը պարտադիր կերպով ենթադրում է նաև իրավական հիմքերի մերձեցում: «Ճիշտ ժամանակին նոր, եվրասիական իրավական դաշտի ձևավորումը, որը պաշտպանում է միջազգային իրավունքի այն նորմերից, որոնք հակասությունների մեջ են մտնում ազգային իրավական համակարգերի հետ, ապացուցեց իր կարևորությունը ՌԴ նկատմամբ ստեղծված իրավիճակում: Ռուսաստանն ու ԱՊՀ և ԵԱՏՄ իր գործընկերները, հանդես եկան, որպես միջազգային իրավունքի ինքնաբավ և բավական կայուն  սուբյեկտներ, իսկ եվրասիական տնտեսությունը՝ իրավականորեն բավական պաշտպանված պատժամիջոցներից և այլ ճնշման միջոցներից»,- ասել է Բալասանյանը: Նա ընդգծել է, որ արդյունավետ ինտեգրացիայի համար անհրաժեշտ է իրավական հիմք, որը երեք փոխլրացնող բաղադրիչներից է բաղկացած՝ ազգային իրավական դաշտ, որը համաձայնաեցված է ինտեգրացիոն միավորի իրավական ակտերի հետ, որոնք կազմում են երկրորդ բաղադրիչը, և տարածաշրջանային իրավական համակարգի համաձայնեցում գլոբալ համակարգի հետ՝ տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների կարգավորման համար:
Խոսելով եվրասիական ինտեգրման քաղաքական բաղկացուցիչի մասին՝ Մարութ Վարդազարյանը նշել է, որ եվրասիական ինտեգրման գործընթացն արդի մարտահրավերներին արդյունավետ կերպով պատասխանելու փորձ է: «Եվրասիական ինտեգրումը, լինելով տնտեսական գործընթաց, սերտորեն առնչվում է անվտանգությանը»,- նշել է Վարդազարյանը: Նա նաև հավելել է. «Ինտեգրացիոն ծրագրերի իրագործումը կարող է հաջողված լինել միայն այն դեպքում, եթե անդամ երկրների տնտեսական և քաղաքական հակասություններն արդյունավետ կերպով համատեղվում են: Ինտեգրացիոն գործընթացների համար սկզբունքային դեր է խաղում միասնական քաղաքականության իրականացումը ճգնաժամերի առաջացման պարագայում, ինչը ենթադրում է միության անդամ երկրների միանման արձագանք մակրոտնտեսական գործընթացներին: Նաև հարկավոր է նշել անվտանգության առաջնահերթությունն ինտեգրացիոն ծրագրերի իրականացման հարցում: Տնտեսական առումով նույնիսկ ամենաձեռնտու ինտեգրացիոն նախագիծը չի կարող իրականացվել ի վնաս անվտանգային շահերի»:
Ամփոփելով կլոր սեղանի արդյունքները՝ Աշոտ Թավադյանը խոսել է գլոբալ և տարածաշրջանային ինտեգրացիոն գործընթացների և դրանց տնտեսական բաղադրիչի մասին: «Գլոբալիզացիան և տարածաշրջանային ինտեգրացիան կարող են տնտեսական աճի արագ տեմպերի հասնելու գործիքներ ծառայել՝ կախված ընտրված մեխանիզմներից և գործոններից: Գլոբալիզացիան ընդլայնում է ներմուծման-արտահանման գործարքների, տեխնոլոգիաների փոխանակման հնարավորությունները: Միաժամանակ, տարածաշրջանային տնտեսությունը, օրինակ, տրանսպորտային ծախսերի կրճատման և շուկայի սուբյեկտների փոխգործակցության օպտիմիզացիայի տարբեր ուղիների շնորհիվ կարող է տնտեսական աճին նպաստող արդյունքներ ապահովել»,- նշել է Թավադյանը:
Փորձագետը կարծիք է հայտնել, որ Եվրասիայի տարածքում ռեգիոնալիզացիան ավելի ադեկվատ տնտեսական քաղաքականություն է դառնում, քան գլոբալիզացիան: «Միասնական տարածաշրջանային տնտեսության ձևավորումը ենթադրում է ոչ միայն միասնական կառավարման մարմինների ձևավորում և եվրասիական ինտեգրացիայի մասնակից երկրների գործողությունների կոորդինացում, այլև բոլոր ազգային տնտեսությունների տեղափոխում նոր ուղու վրա՝ դրանց վերակողմնորոշում դեպի ներքին եվրասիական շուկա»,- ամփոփել է Թավադյանը:
Փորձագետները համակարծիք են եղել, որ մեծ նշանակություն ունի նաև ինտեգրացիոն միությունների փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև, և Հայաստանի որդեգրած ինտեգրացիոն գործընթացների համադրման քաղաքականությունը կարող է իրական արդյունքներ ապահովել:

The EAEU in the Context of Regional and Global Processes
On March 24, a roundtable discussion was held at the Noravank Science and Education Foundation on the topic "EAEU - Union of Sovereign States: Government Agencies, Milestones and Prospects for Development." The tendencies of the development of the EAEU, the main benefits of Armenia's participation to the EAEU, the issues of harmonizing the legal systems of the member countries of the organization, etc were dscussed.
Reports were made by Grigory Balasanyan, candidate of economic sciences, associate professor of ASUE, member of the Eurasian Expert Club Ashot Tevikyan, associate professor of the Department of International Relations and Diplomacy of YSU, member of the Eurasian Expert Club, candidate of historical sciences, associate professor of the Eurasian Expert Club MarutVardazaryan and doctor of economic sciences, Professor, head of the author's team for the study of integration processes, a member of the Eurasian Expert Club Ashot Tavadyan.
The opening speech was made by the director of the Noravank Scientific and Educational Foundation Gagik Harutyunyan and the chairman of the NGO “Integration and Development” Aram Safaryan. Organizers of the round-table discussion are NGO "Integration and Development", the Noravank scientific and educational foundation, the Eurasian expert club and the National Fund for Support of Social Programs of the Russian Federation.
In his opening speech Gagik Harutyunyan noted that a lot has been said lately about possible alternatives to Eurasian integration. "There is always an alternative, but the question is how profitable it is for us," Harutyunyan said, stressing that it is important to have a detailed view of the EAEU before talking about alternatives and interests.
Aram Safaryan in his turn appealed to the students, masters and post-graduates studying in the field of international relations and world politics who participated in the roundtable, emphasizing the importance of such events as an opportunity to get acquainted with the expert scientific assessment of current processes.
In his report, Ashot Tevikyan presented the main institutions of the EAEU, their functions and role. "The bodies of the Union shall operate within the limits of the powers conferred upon them by the Treaty on the EAEU and international treaties within the Union.The chairmanship of the Supreme Council, the Intergovernmental Council and the Council of the Commission is carried out on a rotational basis in the Russian alphabet by one Member State during one calendar year without the right of prolongation,’’ Tevikyan noted.
Speaking about the issue of changing the legal system of the EAEU members after joining the union, Grigor Balasanyan noted that economic integration necessarily implies a convergence of the legal framework. "The timeliness of the formation of a new, Eurasian legal field protected from those norms of international law that have come into conflict with national legal systems was confirmed in case of Russian Federation." Russia and its partners in the CIS and the EAEU proved to be self-sufficient and fairly stable subjects of international law, and the Eurasian economy is quite legally protected from sanctions and other repressive measures", Balasanyan said. He stressed that for successful integration, a legal framework is needed that will include three components harmoniously complementing each other: the national legal level, harmonized with the legal acts of integration education, forming its second level and harmonizing the regional legal system with the global system of regulation of economic and trade relations.
Coming to the political component of Eurasian integration, Marut Vardazaryan noted that the process of Eurasian integration is an attempt to effectively counter emerging threats. "Eurasian integration, being an economic process, is closely connected with security," Vardazaryan said adding: "The implementation of integration projects can be successful only if there is a favorable combination of the characteristics of the economic and political system of the member countries." The possibility of implementing a unified policy in case of crises plays a fundamental role in integration projects, which presupposes a similar reaction of member countries’ economies on external macroeconomic processes, and the role of security priorities in the implementation of integration projects. An economic integration plan cannot be implemented at the expense of security interests."
Summarizing the results of the round table, Ashot Tavadyan spoke about the combination of global and integration processes and their economic component. "Globalization and regional integration can be instruments for achieving faster economic growth rates, depending on which specific mechanisms and factors they both depend as development conductors." Globalization expands opportunities for export-import operations, technology exchange, while the regional economy, for example, at the same time can generate effects that contribute to economic growth by reducing transport costs and various optimizations of interaction between market actors."
The expert expressed the opinion that regionalization in Eurasian territory, as practice shows, becomes more adequate economic policy than globalization. "The formation of a unified regional economy implies not only the creation of unified governing bodies and coordination of actions of the countries participating in Eurasian economic integration, but also the transfer of all national economies to fundamentally new rails, that is their reorientation to the internal Eurasian market," Tavadyan concluded.
Experts also agreed that cooperation between various integration unions, including the EU and the EAEU, is of great importance, and the policy of combining the two integration vectors adopted by Armenia can give some certain results.