Քրդական զինանշանով ռուս զինվորականների լուսանկարները բողոքի ալիք են բարձրացրել Թուրքիայում
Թուրքիայի արտգործնախարարությունն իր լուրջ մտահոգությունն է հայտնել Անկարայում Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սերգեյ Պանովին, փոխանցում է թուրքական  Անադոլու գործակալությունը՝ հղում կատարելով դիվանագիտական աղբյուրներին:
Պատճառն սոցցանցերում հայտնված ռուս զինվորականների՝ այդ թվում սպաների լուսանկարներն են Սիրիայի քրդերի «Դեմոկրատական միություն» կուսակցության (PYD) անդամների հետ միասին:Լուսանկարներներն արվել են Նավրուզի հետ կապված միջոցառումների ժամանակ:
«Լուսանկարում YPG-ի զինանշանը  ռուսական գեներալներից մեկն էլ է բռնել: Թուրքիայի արտգործնախարարությունում Պանովին հայտնել են, որ Մոսկվան քաջատեղյակ է PYD-ի նկատմամբ Թուրքիայի ունեցած դիրքորոշմանն, ինչով էլ բացատրվում է  լուսանկարների հետ կապված թուրքական իշխանությունների մտահոգությունները», - փոխանցում  է գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան Սիրիայի քրդերի շրջանում ամենաազդեցիկ քաղաքական ուժը հանդիսացող «Ժողովրդավարական միություն կուսակցությանը» (PYD) համարում է ահաբեկչական կազմակերպություն` մեղադրելով նրանց ՔԲԿ-ի հետ կապ ունենալու մեջ:

Анкара заявила Москве протест в связи с фотографиями российских военных с курдами
МИД Турции выразил серьезную обеспокоенность временному поверенному в делах России в Анкаре Сергею Панову, сообщает агентство Anadolu со ссылкой на дипломатические источники, передает РИА Новости.
Причиной стали опубликованные в социальных сетях фотографии российских военных, в том числе офицеров, вместе с членами сирийской курдской Партии демократического союза (PYD).
На фотографиях изображены российские военнослужащие с символами YPG (сил самообороны сирийских курдов) и YPJ (отряды женской самообороны). Снимки сделаны во время мероприятий, связанных с праздником Навруз.
"Символы YPG держит и один из российских генералов. В МИД Турции сообщили Панову, что в Москве прекрасно знают о позиции Анкары в отношении PYD, чем и объясняется обеспокоенность турецких властей в связи с фотографиями", — сообщило агентство.