Ապրիլին կսկսվեն ՀՀ-ի՝ Եվրոպական ընդհանուր ավիացիոն գոտու պայմանագրին միանալու բանակցությունները
Ապրիլի վերջին կսկսվի Եվրոպական ընդհանուր ավիացիոն գոտու պայմանագրին ՀՀ-ի միանալու շուրջ ԵՄ հանձնաժողովի և ՀՀ-ի միջև բանակցությունների առաջին փուլը: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը Սոֆիայում Եվրոպական հանձնաժողովի տրանսպորտի հարցերով հանձնակատար Վիոլետա Բուլչի հետ հանդիպմանը:
Նախարարությունից հայտնում են, որ հանձնակատար Վիոլետա Բուլչը դրական է գնահատել բանակցությունների սկիզբը և հաստատել, որ համաձայնագիրը շուտով կստորագրվի:
Աղբյուրի հաղորդմամբ, քննարկելով հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաներ` առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել տրանսպորտային ոլորտի թվայնացման և ճանապարհային երթևեկության անվտանգության խնդիրներին, ինչին մեծ կարևորություն է տալիս նաև Եվրոպական միությունը:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Վահան Մարտիրոսյանը առաջարկել է Երևանում կազմակերպել տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների համաժողով և հանձնակատար Վիոլետա Բուլչին հրավիրել է Հայաստան:
Հանդիպումը կայացել է Բուլղարիայի մայրաքաղաքում մարտի 23-24-ը կայացած «Տրանսպորտային ոլորտի ներդրումային հնարավորություններ» խորագրով տարածաշրջանային համաժողովի շրջանակում:

Armenia, EU to Launch Common Aviation Area Talks in Late April
Vahan Martirosyan, Minister of Transport, Communication and Information Technologies of Armenia, had a bilateral meeting with Ms. Violeta Bulc, European Commissioner for Transport, in the framework of the Regional Transport Investment Conference, held in the 23-24th of March, in Sofia, Bulgaria.
Upon expressing his gratitude to the Commissioner, Minister Vahan Martirosyan mentioned that the first stage of negotiations between the EU Commission and Armenia would start at the end of April which would ensure Armenia’s association to the European Common Aviation Area Agreement. The Commissioner Violeta Bulc gave a positive assessment to the start of the negotiations and confirmed that the Agreement would soon be signed.
Upon discussing other topics of interest, special attention was paid to the problems related to the digitization of transport sector and road traffic safety, which are also of high importance to the European Union.
During the meeting Minister Vahan Martirosyan proposed to arrange a conference on regional transport communication in Yerevan and invited Ms. Violeta Bulc to Armenia.