Վրաստան. ի՞նչ կտա ԵՄ վիզային ռեժիմի ազատականացումը (լրացված)
Մարտի 28-ին ուժի մեջ մտավ ԵՄ հետ Վրաստանի առանց վիզային ռեժիմը, որը վերաբերյալ որոշումը Եվրախորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ հաստատել էր 2017թ փետրվարի 2-ին:
Վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ ԵՄ-Վրաստան բանակցությունները սկսվել էին դեռևս 2012 թվականին (սպասվում է, որ ԵՄ-ն մոտ ապագայում նման բանակցություններ կսկսի նաև Հայաստանի հետ): ԵՄ միգրացիոն ճգնաժամի պատճառով շուրջ կես տարի ձգձգված այս որոշման շնորհիվ Վրաստանի քաղաքացիներն իրավունք կստանան վեց ամսվա ընթացքում 90 օր գտնվել Շենգենյան գոտու երկրներում՝ զբոսաշրջության, բուժման կամ կրթության նպատակով: Եվրախորհրդարանի որոշումն անհրաժեշտ տեխնիկական ընթացակարգերից հետո վերջնականապես ուժի մեջ կմտնի մարտի վերջին կամ ամենաուշը՝ ապրիլի սկզբին: Ազատականացված վիզային ռեժիմն ուժի մեջ կմտնի, երբ զուգահեռ գործարկվի Եվրամիության մշակած մեխանիզմը, որը հնարավորություն կտա չարաշահումների դեպքում ժամանակավորապես սառեցնել մուտքի արտոնագրի ազատականացումը:
Վրաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզային ռեժիմի ազատականացման հետ կապված ցանկալի է ուշադրություն դարձնել մի քանի նրբությունների վրա: Նախ՝ առանց վիզային ռեժիմը վերաբերում է միայն կարճաժամկետ վիազներին և հստակ սահմանված նպատակով (զբոսաշրջություն, բուժում, կրթություն, բիզնես): Հատկանշական է, որ 3 ամսից ավել տևող կրթության համար Վրաստանի քաղաքացիները ստիպված կլինեն, ինչպես նախկինում, դիմել անհրաժեշտ վիզա ստանալու համար:
Առանց վիզային ռեժիմից կարող են օգտվել Վրաստանի միայն այն քաղաքացիները, ովքեր ունեն կենսաչափական անձնագրեր: Շենգեն գոտու որևէ երկիր այցելելիս նրանք նաև պետք է ունենան այցը հիմնավորող այնպիսի փաստաթղթեր, որոնք սովորաբար պահանջվում են վիզա տրամադրելիս (օրինակ՝ այցելության նպատակին, պայմաններին և ժամկետներին առնչվող փաստաթղթեր, ֆինանսական բավարար միջոցների ապացույց և այլն):
Հատկանշական է, որ վիզային ռեժիմի ազատականացումը բնավ չի ենթադրում Վրաստանի քաղաքացիներին Շենգեն գոտում աշխատանքի իրավունքի տրամադրում (անգամ կարճաժամկետ): ԵՄ ցանկացած երկրում աշխատելու համար Վրաստանի քաղաքացիները նախկինի պես ստիպված կլինեն դիմել համապատասխան մարմնին, ինչպես վիզայի, այնպես էլ աշխատանքի թույլտվություն ստանալու համար:
Բացի Վրաստանի քաղաքացիների համար ստեղծվող հնարավորություններից Եվրախորհրդարանի՝ վիզային ռեժիմի ազատականացման որոշումը  կարևոր է նաև Վրաստանի իշխանությունների համար մի քանի առումով՝
1. Նախ Վիզային ռեժիմի ազատականացումը հանրությանը կարելի է ներկայացնել որպես եվրաինտեգրման գործընթացի շոշափելի արդյունք, ինչը բավական բարդ է տնտեսական ոլորտում:
2. Իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը ստացավ բավական կարևոր հակափաստարկ ընդդիմադիր ուժերի կողմից հնչող այն քննադատությանը, թե գործող իշխանությունները շեղվել են եվրաինտգրման ուղղուց:
3. Այն դրական ազդեցություն կթողնի գործող կառավարության քաղաքական իմիջի վրա՝ որպես իշխանություն, ում օրոք Վրաստանը ևս մեկ քայլով մոտեցավ Եվրամիությանը:
Չնայած Վրաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզային ռեժիմի ազատականացումը բավական  մեծ ոգևորություն է առաջ բերել հանրության շրջանում, որոշ փորձագետներ, այնուամենայնիվ, ուշադրություն են հրավիրում նաև դրա հնարավոր մարտահրավերների վրա: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է Վրաստանից դեպի ԵՄ միգրացիոն անօրինական հոսքերի հնարավորությանը (անկախ ռեադմիսիայի համաձայնագրից): Նման ռիսկն ունի որոշակի իրատեսականություն, եթե հաշվի առնենք, որ, ըստ վերջին հետազոտությունների, Վրաստանի 20-50 տարեկան բնակիչների շուրջ 25%-ը (մոտ 1.6 մլն մարդ) հանդիսանում է «պոտենցիալ միգրանտ», այսինքն՝ համապատասխան հնարավորությունների դեպքում ցանկանում է հեռանալ երկրից:
Ի դեպ, Վրաստանի այն քաղաքացիները, ովքեր Շենգեն գոտում կխախտեն սահմանված վիզային ռեժիմի կարգը, հայրենիք կարտաքսվեն Վրաստանի պետական բյուջեի հաշվին:

Грузия: что даст либерализация режима с ЕС? (обновлено)
28-го марта вступил в силу безвизовый режим ЕС с Грузией, решение по которому Европарламент утвердил подавляющим числом голосов 2-го февраля 2017-го года.
Переговоры вокруг либерализации визового режима между ЕС и Грузией начались еще в 2013-ом году (ожидается, что в ближайшем будущем подобные переговоры начнутся и с Арменией). Благодаря этому решению, затянувшемуся почти на полгода из-за миграционного кризиса, граждане Грузии получат возможность в течение шести месяцев 90 дней находиться в странах Шенгенской зоны - в туристических целях, а также для лечения или получения образования. После прохождения необходимых технических процедур решение Европарламента вступит в силу в конце марта или, самое позднее, – в начале апреля. Либерализованный визовый режим вступит в силу, когда параллельно ему будет задействован разработанный Евросоюзом механизм, который даст возможность в случаях злоупотреблений временно заморозить либерализацию разрешения на въезд.
Прежде всего, безвизовый режим Грузии с ЕС касается только краткосрочных виз с определенной целью (туризм, лечение, учеба, бизнес). Стоит отметить, что если, например, учебный курс длится больше трех месяцев, то необходимо, как и прежде, подавать заявку на визу в посольство.
Безвизовым режимом могут воспользоваться только те граждане Грузии, которые имеют биометрические паспорта. При этом во время визита в любую страну Шенгенской зоны они должны иметь при себе все документы, обосновывающие их визит (документы, касающиеся цели визита, условий и сроков визита, доказательство наличия достаточного количества средств для пребывания на территории ЕС), которые обычно необходимы для оформления визы.
Важно отметить, что либерализация визового режима вовсе не предполагает предоставления разрешения на работу на территории Шенгенской зоны для граждан Грузии (даже на короткий срок). Для работы в любой стране Шенгенской зоны, как и прежде, надо подавать заявку как для визы, так и для разрешения на работу в соответствующие органы.
Кроме предоставления новых возможностей для граждан, Грузии данное решение Европарламента очень важно для грузинских властей - по нескольким причинам:
1. Либерализацию визового режима с ЕС можно представить общественности как ощутимый результат процесса евроинтеграции, что в случае экономической сферы не так уж легко сделать.
2. Правящая партия "Грузинская мечта" получила очень важный аргумент против критики оппозиционных сил - мол, они отклонились от пути евроинтеграции.
3. Оно положительно повлияет на политический имидж действующего правительства – как власти, при которой Грузия еще на один шаг приблизилась к Евросоюзу.
Несмотря на то, что либерализация визового режима Грузии с ЕС вызвала довольно-таки большое воодушевление в грузинском обществе, тем не менее некоторые эксперты обращают также внимание на возможные вызовы в связи с подобным решением. Речь, в частности, идет о возможной нелегальной миграции из Грузии в ЕС (несмотря на договор о реадмиссии). Подобные риски имеют определенные основания, если учитывать, что, согласно последним исследованиям, 25% жителей Грузии в возрасте 25-50 лет (около 1.6 миллионов человек) является "потенциальными мигрантами", т.е. в случае соответствующих возможностей они желают покинуть страну.
Кстати, те граждане Грузии, которые в Шенгенской зоне нарушат установленный визовый режим, будут депортированы на родину - за счет госбюджета Грузии.