Լեհաստանի նախագահ. հայերը լեհական մտավորականության շերտի հիմնադիրներից են
Լեհաստանի նախագահ Անդրեյ Դուդան մարտի 29-ին Լեհաստանի հայ համայնքի կազմավորման 650 ամյակի առիթով տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ իր ելույթում հայերին անվանել է առաջին լեհ մտավորականներ, հայտնում է Լեհական Ռադիոն։
«Հայերի ներդրումը լեհական պետականության կայացման հարցում դժվար է գերագնահատել, քանի որ այն վերաբերում է հասարակական կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներին. հայերը հիանալի ֆերմերներ էին և լեհական մտավորականության շերտի հիմնադիրները, հիանալի արհեստավորներ, առևտրականներ և այլն», - ասել է Դուդան՝ ընդգծելով, որ հայ համայնքը Լեհաստանում սկսել է ձևավորվել XIV դարի երկրորդ կեսին, երբ Լեհաստանի թագավոր Կազիմիր Ահեղը հայերին արտոնություններ տվեց և թույլ տվեց հիմնել առաջին հայկական թեմը։

Президент Польши: "Вклад армян в становление польской государственности сложно переоценить"
Президент Польши Андрей Дуда, выступая на мероприятии по случаю 650-летия армянской общины Польши 29 марта, назвал армян первыми польскими интеллигентами, передает SPUTNIK Армения со ссылкой на Польское Радио.
Как отметил польский лидер, община армян начала формироваться в Польше во второй половине XIV века, когда король Польши Казимир Великий дал армянам привилегии и разрешил основать первую армянскую епархию.
"Вклад армян в становление польской государственности сложно переоценить, поскольку он затрагивает почти все сферы общественной жизни: армяне были отличными фермерами и основателям пласта польской интеллигенции, замечательными ремесленниками, купцами и пр.", - заявил Дуда.