Գերմանիան թուրքական «Ինջիրլիք» ավիաբազային այլընտրանք է փնտրում
Թուրքիայի և Գերմանիայի միջև դիվանագիտական ճգնաժամի ֆոնին Բունդեսթագի դեպուտատները կանցլեր Անգելա Մերկելին կոչ են արել Թուրքիայի ինջիրլիք ռազմաբազայից դուրս բերել գերմանական զինուժի ստորաբաժանումները:
Գերմանիայի կառավարությունը հայտնել է, որ Բեռլինը Թուրքիայի Ինջիրլիք ռազմաբազային այլընտրանք ունի Հորդանանում, Քուվեյթում և Կիպրոսում:
Հիշեցնենք, անցած տարի Անկարան ամսիներ շարունակ արգելել էր բունդեսթագի պատգամավորներին այցելել Ինջիլիքում գտնվող գերմանացի զինվորականներին՝ ի պատասխան Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունման:

Германия ищет альтернативы турецкой базе Инджирлик
В связи с эскалацией дипломатического конфликта между Турцией и ФРГ, депутаты бундестага от разных партий, призвали канцлера ФРГ Ангелу Меркель вывести контингент военных сил с базы в Инджирлике, передает mk-turkey.ru.
Правительство Германии сообщили, что, помимо военной базы Инджирлик в Турции, у ФРГ есть альтернативные варианты в Иордании, Кувейте и на Кипре.
Напомним, что Анкара в прошлом году несколько месяцев не допускала депутатов федерального собрания Германии к посещению немецких военных в Инджирлик в ответ на резолюцию немецкого парламента о Геноциде армян.