Լոնդոնը դժգոհ է Brexit-ի գործընթացում Ջիբրալթարի ներգրավումից
Իսպանիայի արտգործնախարար Ալֆոնսո Դաստիսը հավանություն է տվել ԵՄ մտադրությանը՝ ներառելու Ջիբրալթարի կարգավիճակի մասին հարցը ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների քննարկման մեջ և տալ Իսպանիայի վճռորոշ ձայնի իրավունք այդ հարցում, հայտնում է BBC-ն։
Իր հերթին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարել է, որ մտադիր է պաշտպանել Ջիբրալթարի և նրա բնակիչների շահերը։
Հիշեցնենք, որ ԵՄ կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուս գալու վերաբերյալ հանրաքվեում Ջիբրալթարի բնակչությունը կողմ էր արտահայտվել ԵՄ կազմում մնալուն: Միևնույն ժամանակ Ջիբրալթարի բնակչության բացարձակ մեծամասնությունը դեմ է Իսպանիայի վերահսկողության տակ անցնելուն:

Лондон недоволен включением Гибралтара в процесс Brexit
Министр иностранных дел Испании Альфонсо Дастис одобрил намерение Евросоюза включить вопрос о статусе Гибралтара в обсуждения условий выхода Великобритании из ЕС и дать Испании право решающего голоса в этом вопросе, передает BBC.
В свою очередь премьер-министр Великобритании Тереза Мэй заявила, что намерена и впредь твердо защищать интересы Гибралтара и его жителей.
Напомним, что в ходе референдуме о выходе Британии из Евросоюза в июне прошлого года жители Гибралтара выразили практически единогласное желание оставаться в составе ЕС и далее. Однако на референдуме о статусе Гибралтара его жители абсолютным большинством голосов (12 138 против 44) высказались против перехода территории под испанский суверенитет.