Ֆրանսիան Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին կոչ է անում հարգել վստահության մեխանիզմների մասին հանձնառությունը
nataliarose.wordpress.com
Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի և միջազգային զարգացման նախարարության մամուլի խոսնակը ապրիլի 5-ին հայտարարություն է արել 2016 թվականի ապրիլին ԼԱրցախում ծավալված պատերազմական գործողությունների տարելիցի առնչությամբ:
«Մեկ տարի առաջ, դադարեցին ապրիլի 2-5-ը Լեռնային Ղարաբաղում ծավալված և տարածաշրջանի բնակչությանը վշտով համակած պատերազմական գործողությունները: Որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, Ֆրանսիան, իր ռուս և ամերիկացի գործընկերների հետ մոբիլիզացրեց իր ուժերը մարտերը դադարեցնելու և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները վերսկսելու ուղղությամբ:
Ֆրանսիան վերահաստատում է իր համոզմունքը, որ առկա ստատուս քվոն պաշտպանունակ չէ և որ հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով: Ֆրանսիան կոչ է անում կողմերին հարգել կրակի դադարեցման, վստահության մեխանիզմների և բանակցությունները վերսկսելու մասին 2016թ. մայիսի 16-ի Վիեննայի և հունիսի 20-ի Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթնաժողովներում ստանձնած հանձնառությունները:
Վերջերս, իր հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ ունեցած հանդիպումների ընթացքում, Ֆրանսիայի նախագահը վերահաստատեց հակամարտության բանակցված և տևական, ողջ տարածաշրջանի կայունության և բարեկեցության համար նպաստավոր լուծում գտնելուն ուղղված Ֆրանսիայի լիակատար հանձնառությունը»:

Заявление пресс-секретаря МИД Франции по случаю годовщины военных событий в Карабахе
Пресс-секретарь министерства иностранных дел и международного развития Франции 5 апреля распространил заявление по случаю годовщины военных событий на карабахско-азербайджанской границе, сообщает "Арменпресс".
"Год назад в этот день прекратились развернувшиеся в Нагорном Карабахе в период с 2 по 5 апреля боевые действия, переполнившие горем население региона. Как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, Франция вместе со своими российскими и американскими партнерами мобилизовала все усилия в направлении прекращения боев и возобновления переговоров между Арменией и Азербайджаном.
Франция подтверждает свою уверенность в том, что нынешний статус-кво не спасает от неблагоприятного развития событий, и что конфликт не может быть решен военным путем. Франция призывает стороны уважать обязательства по соблюдению режима прекращения огня, внедрению механизмов доверия и возобновлению переговоров, взятые на состоявшихся 16 мая в Вене и 20 июня в Санкт-Петербурге саммитах.
Недавно в ходе встреч с армянским и азербайджанским коллегами президент Франции подтвердил приверженность Парижа к устойчивому урегулированию Карабахского конфликта путем переговоров во имя благополучия и стабильности во всем регионе".