Ֆրանսիան Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին կոչ է անում հարգել վստահության մեխանիզմների մասին հանձնառությունը
nataliarose.wordpress.com
Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի և միջազգային զարգացման նախարարության մամուլի խոսնակը ապրիլի 5-ին հայտարարություն է արել 2016 թվականի ապրիլին ԼԱրցախում ծավալված պատերազմական գործողությունների տարելիցի առնչությամբ:
«Մեկ տարի առաջ, դադարեցին ապրիլի 2-5-ը Լեռնային Ղարաբաղում ծավալված և տարածաշրջանի բնակչությանը վշտով համակած պատերազմական գործողությունները: Որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, Ֆրանսիան, իր ռուս և ամերիկացի գործընկերների հետ մոբիլիզացրեց իր ուժերը մարտերը դադարեցնելու և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները վերսկսելու ուղղությամբ:
Ֆրանսիան վերահաստատում է իր համոզմունքը, որ առկա ստատուս քվոն պաշտպանունակ չէ և որ հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով: Ֆրանսիան կոչ է անում կողմերին հարգել կրակի դադարեցման, վստահության մեխանիզմների և բանակցությունները վերսկսելու մասին 2016թ. մայիսի 16-ի Վիեննայի և հունիսի 20-ի Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթնաժողովներում ստանձնած հանձնառությունները:
Վերջերս, իր հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ ունեցած հանդիպումների ընթացքում, Ֆրանսիայի նախագահը վերահաստատեց հակամարտության բանակցված և տևական, ողջ տարածաշրջանի կայունության և բարեկեցության համար նպաստավոր լուծում գտնելուն ուղղված Ֆրանսիայի լիակատար հանձնառությունը»:

France Calls Karabakh Conflicting Sides to Respect the Commitments Made at the Vienna and St. Petersburg Summits
nataliarose.wordpress.com
The Foreign Ministry of France issued a statement on Karabakh conflict.
Below is the text of the statement.
"A year ago, the hostilities that had broken out in Nagorno-Karabakh between April 2 and 5, to the grief of the people of the region, were suspended. As co-chair of the Minsk Group, France worked actively with its Russian and American partners to end the fighting and resume negotiations between Armenia and Azerbaijan.
France reiterates its belief that the current status quo in Nagorno-Karabakh is unsustainable and that there can be no military solution to the conflict. It calls on the parties to respect the commitments made at the Vienna Summits of 16 May 2016 and St. Petersburg on 20 June 2016, namely respect for the ceasefire, confidence-building measures and recovery Negotiations.
As the President of the Republic, during his recent talks in Paris with his Armenian and Azerbaijani counterparts, reiterated, France remains fully committed to bringing a negotiated and lasting solution to this conflict for the benefit of stability, stability and prosperity of the entire region," the statement concludes.