Ռուսաստանը չի կարող հավերժ աջակցել Ասադին
Գերմանիայի ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելի մեկնաբանությամբ՝ Սիրիայի համակարտությությունն առանց Ռուսաստանի կարգավորել չի լինի: Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը չի կարող հավերժ աջակցել Ասադին:
Այս մասին հաղորդում է TASS լրատվականը:
Զիգմար Գաբրիելի համոզմամբ՝ միայն Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և այլ տարածաշրջանային դերակատարների մասնակցությամբ կայացած քաղաքական որոշումը կարող է վերջ դնել մարդկանց տառապանքներին:
Նա նաև ընդգծել է, որ ներկա փուլում կարևոր է հաղթահարել ՄԱԿ ԱԽ-ում առկա պառակտումն ու տարաձայնությունները, և ջանքեր ներդնել  ՄԱԿ-ի հովանու ներքո խաղաղության հասնելու համար:

Россия не будет вечно защищать Асада
Министр иностранных дел ФРГ Зигмар Габриэль в ходе интервью заявил, что конфликт в Сирии не удастся урегулировать без России.
"Я поддерживаю тесный контакт с моим российским коллегой Лавровым, - сказал он. По его словам, Россия не будет вечно защищать Асада.
По его мнению, "только политическое решение при участии России, США и ключевых региональных игроков сможет положить конец страданиям людей".
Он также подчеркнул, что на данный этап важно преодолеть разобщенность Совета Безопасности ООН и продвинулись вперед в усилиях по достижению мира под эгидой ООН.