Էրդողանը խոստովանել է. Նրանք, ում 100 տարի առաջ ծովը նետեցինք, այժմ «ոչ» են ասում սահմանադրական փոփոխություններին
Nesaranews.blogspot.com
Թուրքիայում նախագահի լիազորությունների ընդլայնմանը դեմ են միայն երկրի թշնամիները: Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ հանրաքվեից առաջ Ստամբուլում տեղի ունեցած նախընտրական քարոզչության ընթացքում, փոխանցում է Թերթ.ամ` հղում կատարելով թուրքական diken.com.tr կայքին:
«Նրանք, ում 100 տարի առաջ ծովը նետեցինք, այ նրանք են հիմա «ոչ» ասում սահմանադրական փոփոխություններին: Ուզում են իրենց ձիերով վրաերթի ենթարկել «այո» ասողներին»,- ասել է Էրդողանը:
Խոսքը 1922-23թթ.-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած քեմալական-ազգայնական շարժման մասին է, որի ժամանակ էլ, ըստ թուրքական պաշտոնական պատմագրության, թուրքերը Բոսֆորի ջրերն են նետել «գյավուրներին»՝ քրիստոնյա զավթիչներին:
1922-23թթ.-ի ազգայնական այդ շարժման ընթացքում Թուրքիայում իրականացվել է պոնտոսցի հույների ցեղասպանությունն, ինչպես նաև կոտորվել են Ցեղասպանությունից հետո Արևմտյան Հայաստան վերադարձած տասնյակ հազարավոր հայեր:

Erdogan Confesses: Those, Who Were Thrown into the Sea 100 Years Ago, Now Say 'No' to Constitutional Amendments
Nesaranews.blogspot.com
Only the enemies of Turkey are against expanding presidential powers, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said before the referendum on the constitutional amendments during the election campaign in Istanbul, Tert.am reports, referring to Turkish diken.com.tr news agency.
"Those, who were thrown into the sea 100 years ago, now say 'no' to the constitutional amendments. With their horses they want to hit those who want to say 'yes'", Erdogan said.
It should be noted that Erdogan spoke about the Kemalist-nationalist movement in Turkey in 1922-23, when, according to official Turkish historiography, the Turks threw '' giaours''  (an offensive term, a slur, historically used in the Ottoman Empire for Christians) into the waters of the Bosphorus.
In 1922-23's during this nationalist movement the Genocide of Pontic Greeks in Turkey was carried out, as well as tens of thousands of Armenians, who returned to Western Armenia after the Great Armenian Genocide were massacred.