Էրդողանը խոստովանել է. Նրանք, ում 100 տարի առաջ ծովը նետեցինք, այժմ «ոչ» են ասում սահմանադրական փոփոխություններին
Nesaranews.blogspot.com
Թուրքիայում նախագահի լիազորությունների ընդլայնմանը դեմ են միայն երկրի թշնամիները: Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ հանրաքվեից առաջ Ստամբուլում տեղի ունեցած նախընտրական քարոզչության ընթացքում, փոխանցում է Թերթ.ամ` հղում կատարելով թուրքական diken.com.tr կայքին:
«Նրանք, ում 100 տարի առաջ ծովը նետեցինք, այ նրանք են հիմա «ոչ» ասում սահմանադրական փոփոխություններին: Ուզում են իրենց ձիերով վրաերթի ենթարկել «այո» ասողներին»,- ասել է Էրդողանը:
Խոսքը 1922-23թթ.-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած քեմալական-ազգայնական շարժման մասին է, որի ժամանակ էլ, ըստ թուրքական պաշտոնական պատմագրության, թուրքերը Բոսֆորի ջրերն են նետել «գյավուրներին»՝ քրիստոնյա զավթիչներին:
1922-23թթ.-ի ազգայնական այդ շարժման ընթացքում Թուրքիայում իրականացվել է պոնտոսցի հույների ցեղասպանությունն, ինչպես նաև կոտորվել են Ցեղասպանությունից հետո Արևմտյան Հայաստան վերադարձած տասնյակ հազարավոր հայեր:

Эрдоган: "Помните тех, кого мы бросали в море 100 лет назад? Именно их защитники сейчас говорят "нет"
Nesaranews.blogspot.com
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в рамках агитационной кампании в преддверии конституционного референдума выступил в Измире.
Как передает Panorama.am, сайт "Ermenihaber.am" со ссылкой на турецкое издание "Diken" пишет, что Эрдоган, обратившись к оппонентам конституционного референдума, сказал: "Помните тех, кого мы бросали в море 100 лет назад? Именно их защитники сейчас говорят "нет". И спускают своих собак и коней на тех, кто "за" референдум".
По словам Эрдогана, противники президентской формы правления являются "врагами Турции".
Президент Турции заявил, что "по-настоящему больной" является Европа. По его мнению, экономическое положение ЕС ухудшается с каждым днем.
"Они заразились вирусом расизма. На этот раз их положение будет тяжелым", – сказал президент Турции.
Эрдоган также отметил, что европейские страны якобы оказывают давление на граждан турецкого происхождения. Он пригрозил, что 16 апреля после голосования Европа ответит за подобное поведение.
Отметим, основываясь на фактах официальной турецкой историографии, в 1922-23 гг., в ходе кемалистского движения, турки бросили в воды Босфора "христианских захватчиков", в качестве демонстрации "борьбы против империалистической оккупации".