Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը կբացվի երկու ամսից
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը կբացվի ընթացիկ տարվա հունիս ամսին: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի կապի և տրանսպորտի նախարար Ահմեթ Արսլանը, փոխանցում է Սպուտնիկ Georgia-ն:
«Թուրք արտադրողների արտադրանքն աշխարհի տարբեր երկրներ կմատակարարվի Կարսի լոգիստիկ կենտրոնի միջոցով, որը կխնայի ժամանակը և կնվազեցնի ծախսերը»,- ասել է թուրք նախարարը:
Անդրադառնալով ԲԹԿ նախագծի մանրամասներին` Արսլանը նշել է, որ Կարսից դեպի Բաքու կգործի երկաթուղային մեկ գիծ, իսկ հետագայում երթուղին  կշարունակվի մինչև Ղազախստան և Թուրքմենստան` հասնելով մինչև Չինաստան:

Железнодорожный коридор Баку-Тбилиси-Карс заработает в июне
Сдача в эксплуатацию железнодорожного коридора Баку-Тбилиси-Карс (БТК) запланировано на июнь текущего года. Об этом заявил министр транспорта, судоходства и коммуникаций Турции Ахмет Арслан,  передает Sputnik Georgia, ссылаясь на Sputnik Азербайджан.
"Продукция турецких производителей будет поставляться через логистический центр в Карсе в различные страны мира, что снизит сроки и себестоимость поставок", — цитирует министра агентство Anadolu.
Относительно деталей проекта БТК, министр отметил, что от Карса до Баку будет действовать одна железнодорожная ветка, далее сообщение будет продолжено через Казахстан и Туркменистан до Китая.