Նոր խորհրդարանը համախմբված աշխատանք կիրականացնի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ
Ապրիլի 2-ին կայացած ընտրությունների արդյունքում նոր խորհրդարանում ներկայացված կլինեն չորս ուժեր, որոնք առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում կսահմանեն երկրի ներքին և արտաքին քաղաքական հիմնական ուղղությունները:
Չնայած այն հանգամանքին, որ շատ դեպքերում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ խորհրդարան մտնելու համար պայքարող  քաղաքական ուժերի կողմից բարձրաձայնված քաղաքական թեզերն ընտրողների համար կողմնորոշիչ դեր չեն ունենում, կան հարցեր, որոնք հայ ժողովրդի համար եղել և միշտ մնում են էական նշանակություն ունեցող: Այդ հարցերի թվին են պատկանում հայ-թուրքական հարաբերություններն ու Հայոց ցեղասպանության հարցը:
Այսպես, վերը նշված հարցերի վերաբերյալ ո՞ր մոտեցումներն արժանացան ընտրողի հավանությանը և որո՞նք մերժվեցին:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման և առանց նախապայմանների Հայաստան-Թուրքիա փակ սամանի բացման գաղափարն առկա էր պայքարող 9 քաղաքական ուժերից 7-ի մոտ, որոնցից 3-ը ստացան հանրության քվեն՝ ՀՀԿ, «Ծառուկյան» և «Ելք» դաշինք: Չորրորդ ուժը՝ ՀՅԴ-ն, որը նույնպես ներկայացված կլինի խորհրդարանում, իր նախընտրական ծրագրում չէր անդրադարձել հարաբերությունների հաստատմանը, դրա փոխարեն նշել էր, որ անհրաժեշտ է ձևավորել դիմակայություն ընդդեմ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի հակահայկական ծրագրերի:
Պետք է նշել, որ «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքը, «Հայաստանի կոմունիստական» ու «Ազատ Դեմոկրատներ» կուսակցությունները, որոնք չմտան խորհրդարան, նույնպես հարաբերությունների հաստատման, հայ-թուրքական սահմանի բացման կողմնակից էին: «ԿՈՆԳՐԵՍ – ՀԺԿ» դաշինքը, լինելով հարաբերությունների հաստատման կողմնակից, միևնույն ժամանակ նշում էր, որ այդ հարաբերությունների կարգավորումը տեղի կունենա Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումից հետո կամ դրան զուգահեռ: Ինչ վերաբերում է «Հայկական Վերածնունդ» կուսակցությանը, ապա վերջինս իր նախընտրական ծրագրում ընդհանրապես չի անդրադարձել հայ-թուրքական հարաբերություններին:
Հայոց ցեղասպանության հետ կապված ընտրողներն իրենց վստահության քվեն տվել են այն ուժերին, որոնք կարևոր և անհրաժեշտ են համարում Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման հարցում ակտիվ աշխատանքների իրականացումը: Բացի ճանաչման և դատապարտման հարցը կարևորելուց, «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցությունը նշում է, որ այս հարցերը պետք է դառնան ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգի անքակտելի մաս, «Ելք» դաշինքը համոզված է, որ կարևոր է նաև Ցեղասպանության միջազգային հանրայնացման հարցը: Ցեղասպանության արդար դատը ճիշտ ներկայացնելու հարցում «Ծառուկյան» դաշինքը կարևորում է Հայաստան-Սփյուռք միասնության դերը, իսկ «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն» էլ համոզված է, որ բացի Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, դատապարտման և փոխհատուցման գործընթացից,  անհրաժեշտ է նաև ջանքեր գործադրել ընդհանրապես ցեղասպանության հանցագործությունների կանխարգելման ու դատապարտման հարցում:
Խորհրդարան չմտած ուժերից «Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունն» իր նախընտրական ծրագրում ընդհանրապես չէր անդրադարձել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցին, իսկ «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի կարծիքով էլ այդ հարցը չպետք է լինի ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգում: Խորհրդարանական ընտրություններին ընտրական շեմը չհաղթահարած մյուս ուժը՝ «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքն էլ նշում էր, որ Ցեղասպանության ճանաչմանը հնարավոր է հասնել, երբ Հայաստանն ուժեղ լինի, սակայն, ըստ այդ ուժի, այսօր նմանատիպ իրավիճակ չէ:
Ինչպես և հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցի դեպքում, «Հայկական Վերածնունդ» կուսակցության նախընտրական ծրագրում որևէ անդրադարձ չկար նաև Հայոց ցեղասպանությանը:
Այսպիսով կարելի է փաստել, որ խորհրդարանի նոր կազմում ընդգրկված քաղաքական 4 ուժերի առնցազն չորսը կարևորում են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը՝ առանց նախապայմանների: Բացի այդ, բոլոր քաղաքական ուժերը հետամուտ են լինելու Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին՝ այդ թվում հետապնդելով փոխհատուցման խնդիր:

Новый парламент Армении сплотится вокруг международного признания Геноцида армян
В результате состоявшихся 2 апреля выборов в новом парламенте Армении будут представлены четыре силы, которые в предстоящие пять лет определят основные внутри- и внешнеполитические векторы развития страны.
Несмотря на то, что во многих случаях озвученные во время предвыборной кампании политические тезисы со стороны политических сил, цель которых - попасть в парламент, не играют ориентирующей роли для избирателей, тем не менее есть вопросы, которые для армянского народа имели и имеют существенное значение. К числу этих вопросов относятся армяно-турецкие отношения и Геноцид армян.
Таким образом, рассмотрим, какие подходы получили одобрение у избирателей, а какие были отвергнуты ими?
Идея улучшения армяно-турецких отношений и тезис об открытии границ между Арменией и Турцией без всяких предусловий присутствовали у 7 из 9-и политических сил, 3 из которых прошли в парламент – РПА, альянсы Царукян" и "Елк". Четвертая сила – АРФ (Дашнакцутюн), которая также будет представлена в парламенте, в своей предвыборной программе не обращалась к восстановлению отношений между Арменией и Турцией, но вместо этого отметила, что необходимо формировать политику сопротивления против антиармянских проектов турецко-азербайджанского тандема.
Необходимо отметить, что альянс "Оганян-Раффи-Осканян", Коммунистическая партия Армении и "Свободные демократы", которые не вошли в парламент, также были сторонниками восстановления армяно-турецких отношений и открытия границ. Альянс "Конгресс-НПА", будучи сторонником установления отношений, одновременно отмечал, что урегулирование этих отношений будет иметь место после урегулирования карабахского конфликта или параллельно ему. Что касается партии "Армянское Возрождение", то последняя в своей предвыборной программе вообще не обращалась к теме армяно-турецких отношений.
В связи с Геноцидом армян избиратели свои голоса отдали тем силам, которые считают важным и необходимым проведение активной деятельности в вопросе международного признания и осуждения Геноцида. Дашнакцутюн, считая важным данный вопрос, отмечает также, что эти темы должны стать составной частью внешнеполитической повестки РА, а альянс "Елк" убежден, что необходим также широкий международный охват признания Геноцида армян.
В вопросах правильного представления справедливого решения проблемы Геноцида альянс "Царукян" отмечает роль единения Армении и Спюрка, а Республиканская партия Армении убеждена, что кроме процесса международного признания, осуждения Геноцида армян и компенсации в целом необходимо приложить усилия в вопросах предотвращения и осуждения преступлений геноцида.
Из сил, не вошедших в парламент, Коммунистическая партия Армении в своей предвыборной программе вообще не обращалась к вопросу признания Геноцида армян, а по мнению альянса "Конгресс-НПА", этот вопрос не должен быть во внешнеполитической повестке РА. Другая не преодолевшая порог прохождения в парламент сила – альянс "Оганян-Раффи-Осканян" - отмечает, что признания Геноцида можно достичь, когда Армения будет сильной, однако, по мнению этой силы, сегодня подобной ситуации нет.
Как и в вопросе армяно-турецких отношений, "Армянское Возрождение" в предвыборной программе партии никоим образом не обращалось к вопросу Геноцида армян.
Таким образом, можно заключить, что входящие в новый состав парламента Армении четыре политические силы, как минимум, подчеркивают важность урегулирования армяно-турецких отношений - без предусловий. Кроме того, все эти политические силы будут последовательны в процессе признания Геноцида армян, в том числе и имея ввиду вопросы компенсации.