Սոլի Մոենգ. Քաղհասարակությունը պետք է մշտադիտարկման ենթարկի պետական կառույցները (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց  “Brand Summit And Awards“  կազմակերպության ադմինիստրատոր Սոլի Մոենգի հետ: Հարցազրույցն անցկացվել է Երևանում մարտի 21-22-ին կայացած Հաղորդակցության համաշխարհային ֆորում Դավոսի շրջանակներում: Ֆորումը Հայաստանում կազմակերպվել էր Հայաստանի PR ասոցիացիայի (APRA)  կողմից:
- Ձեր խոսքում Դուք ընդգծեցիք զարգացած կառույցների առկայության անհրաժեշտությունը, որոնք կhսկեն առաջնորդների քայլերը: Ի՞նչ եք կարծում, որը պետք է լինի քաղհասարակության դերակատարությունը՝ օգնելու ձևավորել նման կառույցներ:
- Ուղղակի «կառույցներ» բառի փոխարեն, կարծում եմ, անհրաժեշտ է օգտագործել «ժողովրդական կառույցներ» ձևակերպումը: Կարծում եմ, որ քաղհասարակությունը մեծ դերակատարություն ունի այդ հարցում: Քաղհասարակությունն իր հերթին պետք է մշտադիտարկման ենթարկի այդ կառույցների գործունեությունը: Նա պետք է պարբերաբար համոզվի, որ սահմանադրական ժողովրդավարությունը ճիշտ է գործում: Եթե մենք ունենք իշխանություն, որը սխալ մարդկանց է նշանակում այդ կառույցների ղեկավարներ, այդ կառույցների գործունեությունն ուղղակի դառնում է անարդյունավետ: Ուստի, քաղհասարակությունը պետք է իր աչքը պահի այդ կառույցների վրա՝ վստահ լինելու համար, որ այդ կառույցները զբաղված են իրենց գործով, այն է՝ խթանում են ժողովրդավարության զարգացմանը, բաց հասարակության ձևավորմանը և այլն:  Քաղհասարակոթյունը կարող է սա անել ցույցեր կազմակերպելու, դատարաններ դիմելու միջոցով, ինչպես նաև օգտվելով այլ առկա եղանակներից: Բայց որևէ պատճառով քաղհասարակությանը գործընթացից դուրս թողնելը չի կարող լինել արդարացված, քանի որ ողջ գործընթացը պատկանում է հենց քաղհասարակությանը և վերջիվերջո, ամեն ինչ արվում է նրանց համար:
- Այդ դեպքում, որո՞նք են այն գործոնները, որոնք կարող են նպաստել Ձեր կողմից նկարագրված ակտիվ քաղհասարակության ձևավորմանը:
- Քաղհասարակության խմբերը կազմակերպչական առումով շատ օրգանական են: Երբեմն կարող է երկար ժամանակ պահանջվել երկու-երեք մարդուց՝ հայտարարելու համար, որ իրենք գոհ չեն երկրի վիճակից, ասելու համար՝ եկեք հանդիպենք և քննարկենք տիրող իրավիճակը: Պետք է նաև լինեն նրանց աջակցող բարեկամ լրատվամիջոցներ: Ուստի, գործընթացն օրգանական է. նրանք նախ պետք է հասկանան՝ որն է իրենց դժգոհության պատճառը, ինչն են իրենք ցանկանում փոխել, այնուհետև իրենց շուրջը հավաքեն  մարդկանց, ինչպես նաև գործող էլեկտրոնային և ոչ միայն մեդիա ընկերություններ, որոնք կաջակցեն նրանց՝ արտահայտելու սեփական դիրքորոշումները:

Solly Moeng: Civil Society Should Act As a Watchdog For State Institutions
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with Solly Moeng, convenor of the South African Brand Summit & Awards. The interview is taken in the framework of the World Communication Forum Davos held in Yerevan on March 21-22. The Forum in Armenia was organized by Armenian Public Relations Association.
- In your speech you have mentioned about the necessity of developed institutions that should act as watchdogs for monitoring the acts of leaders. What do you think what should be the role of civil society in helping to develop such institutions?
- Instead of the word just “institutions” we should use the word “democratic institutions.”  I think that civil society has a big role to play. Civil society must be the watchdog of those institutions. They should make sure that the constitutional democracy functions well. If we have leadership that appoints wrong people to be leaders of those institutions, those institutions become ineffective. So civil society should keep an eye on those institutions to see that they are doing their worked to promote democracy, open society etc.  In doing so the civil society can demonstrate, they can go to court and use other existing methods. But there it is definitely should be no excuse to leave civil society out of the process, because it belongs to them and in the end it is for the society itself.
- Then what are the factors that should contribute to the development of that active civil society?
- Civil society groups are very organic in the way they organize. It sometimes takes long for two or three people to say: we are not happy with what is happening in our country, let’s meet and discuss it. There should also be a friendly media. So it is organic, they have to first get what they are not happy with, what they want to change and then get people around the table, get media to support them and use the exiting digital and the other media platforms to express them.