Սոլի Մոենգ. Քաղհասարակությունը պետք է մշտադիտարկման ենթարկի պետական կառույցները (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց  “Brand Summit And Awards“  կազմակերպության ադմինիստրատոր Սոլի Մոենգի հետ: Հարցազրույցն անցկացվել է Երևանում մարտի 21-22-ին կայացած Հաղորդակցության համաշխարհային ֆորում Դավոսի շրջանակներում: Ֆորումը Հայաստանում կազմակերպվել էր Հայաստանի PR ասոցիացիայի (APRA)  կողմից:
- Ձեր խոսքում Դուք ընդգծեցիք զարգացած կառույցների առկայության անհրաժեշտությունը, որոնք կhսկեն առաջնորդների քայլերը: Ի՞նչ եք կարծում, որը պետք է լինի քաղհասարակության դերակատարությունը՝ օգնելու ձևավորել նման կառույցներ:
- Ուղղակի «կառույցներ» բառի փոխարեն, կարծում եմ, անհրաժեշտ է օգտագործել «ժողովրդական կառույցներ» ձևակերպումը: Կարծում եմ, որ քաղհասարակությունը մեծ դերակատարություն ունի այդ հարցում: Քաղհասարակությունն իր հերթին պետք է մշտադիտարկման ենթարկի այդ կառույցների գործունեությունը: Նա պետք է պարբերաբար համոզվի, որ սահմանադրական ժողովրդավարությունը ճիշտ է գործում: Եթե մենք ունենք իշխանություն, որը սխալ մարդկանց է նշանակում այդ կառույցների ղեկավարներ, այդ կառույցների գործունեությունն ուղղակի դառնում է անարդյունավետ: Ուստի, քաղհասարակությունը պետք է իր աչքը պահի այդ կառույցների վրա՝ վստահ լինելու համար, որ այդ կառույցները զբաղված են իրենց գործով, այն է՝ խթանում են ժողովրդավարության զարգացմանը, բաց հասարակության ձևավորմանը և այլն:  Քաղհասարակոթյունը կարող է սա անել ցույցեր կազմակերպելու, դատարաններ դիմելու միջոցով, ինչպես նաև օգտվելով այլ առկա եղանակներից: Բայց որևէ պատճառով քաղհասարակությանը գործընթացից դուրս թողնելը չի կարող լինել արդարացված, քանի որ ողջ գործընթացը պատկանում է հենց քաղհասարակությանը և վերջիվերջո, ամեն ինչ արվում է նրանց համար:
- Այդ դեպքում, որո՞նք են այն գործոնները, որոնք կարող են նպաստել Ձեր կողմից նկարագրված ակտիվ քաղհասարակության ձևավորմանը:
- Քաղհասարակության խմբերը կազմակերպչական առումով շատ օրգանական են: Երբեմն կարող է երկար ժամանակ պահանջվել երկու-երեք մարդուց՝ հայտարարելու համար, որ իրենք գոհ չեն երկրի վիճակից, ասելու համար՝ եկեք հանդիպենք և քննարկենք տիրող իրավիճակը: Պետք է նաև լինեն նրանց աջակցող բարեկամ լրատվամիջոցներ: Ուստի, գործընթացն օրգանական է. նրանք նախ պետք է հասկանան՝ որն է իրենց դժգոհության պատճառը, ինչն են իրենք ցանկանում փոխել, այնուհետև իրենց շուրջը հավաքեն  մարդկանց, ինչպես նաև գործող էլեկտրոնային և ոչ միայն մեդիա ընկերություններ, որոնք կաջակցեն նրանց՝ արտահայտելու սեփական դիրքորոշումները:

Соли Моенг: "Гражданское общество должно всегда подвергать мониторингу госструктуры" (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью с администратором организации "Brand Summit And Awards" Соли Моенгом. Интервью было проведено в Ереване 21-22-го марта, в рамках Мирового коммуникационного форума "Давос". Форум в Армении был организован со стороны PR-ассоциации Армении (APRA).
- Вы говорите о необходимости существования развитых структур, которые будут следить за шагами лидеров. Какова, на Ваш взгляд, роль гражданского общества в поддержке подобных структур?
- Вместо слова "структуры", думаю, необходимо употребить формулировку "народные структуры". Считаю, что гражданское общество играет большую роль в этом вопросе. Оно должно всегда подвергать мониторингу деятельность госструктур. Периодически гражданское общество должно убеждаться, что конституционная демократия работает правильно. Если есть власти, которые назначают неправильных людей руководить такими структурами, деятельность этих структур становится просто неэффективной. Следовательно, гражданское общество должно не сводить глаз с этих структур - для того, чтобы быть уверенными, что эти структуры заняты своим делом, т.е. стимулируют развитие демократии, открытого общества и т.д. Гражданское общество может это делать путем организации митингов, обращений в суды, в том числе использовать и иные методы. Однако ни по какой причине нельзя считать оправданным исключение гражданского общества из процесса, поскольку весь процесс принадлежит именно гражданскому обществу, и все делается для него.
- В таком случае назовите факторы, которые могут способствовать формированию указанного Вами гражданского общества.
- Группы гражданского общества в организационном смысле являются чрезвычайно органическими. Порой от двух-трех людей требуется длительное время для заявлений о том, что они недовольны состоянием страны, о том, чтобы сказать – давайте встретимся и обсудим существующую ситуацию. Должны существовать поддерживающие их средства массовой информации. Следовательно, процесс органический: вначале они должны понять причину своего недовольства и что именно они желают изменить, затем – собрать вокруг себя людей, в том числе и действующие электронные и не только медиа-компании, которые помогут им выражать собственные позиции.