Արա Քոչունյան. Թուրքիայի սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ փոքրամասնությունների մոտ միանշանակ կարծիք չկա (ԲԱՑԱՌԻԿ)
© BBC/ RENGIN ARSLAN
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է Թուրքիայի «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Քոչունյանի հետ բացառիկ հարցազրույց` Թուրքիայում ապրիլի 16-ին նախատեսված սահմանադրական հանրաքվեի վերաբերյալ:
- Պարո՛ն Քոչունյան, ինչպիսի՞ մթնոլորտ է տիրում նախընտրական Թուրքիայում, ինչպե՞ս է ընթացել քարոզարշավը:
- Կիրակի օրը նախատեսված հանրաքվեին ընդառաջ՝ բավականին աշխույժ քարոզարշավ ընթացավ: Բոլոր քաղաքական ուժերը՝ իշխանություններն, ընդդիմությունը, ինչպես նաև հասարակական շրջանակները շատ մեծ ներգրավվածությամբ իրենց վերաբերմունքն արտահայտեցին նախատեսված սահմանադրական փոփոխությունների նկատմամբ: Մեծ հանրահավաքներ տեղի ունեցան երկրի գրեթե բոլոր քաղաքներում, իսկ գլխավոր քաղաքներում այդ հանրահավաքները հավաքել էին հոծ բազմություն: Մեծ քաղաքներում հանրահավաքների մասնակցությունը ռեկորդային էր: Ընդհանրապես ԶԼՄ-ները տարբեր մոտեցումներով՝ քաղաքական ղեկավարներին, փորձագետներին հյուրընկալելով նպաստեցին, որպեսզի ժողովուրդը տարրական պատկերացում ունենա նախատեսված սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի առնչությամբ: Կարելի է ասել Թուրքիայում բավական բևեռացված մթնոլորտ կա և այս իրավիճակում կիրակի օրը ժողովուրդը քվեատուփի մոտ պետք է գնա՝ արտահայտելու իր վերջնական վերաբերմունքը սահմանադրական փոփոխությունների կապակցությամբ:
Ինչպիսի՞ն է կրոնական, ազգային փոքրամասնությունների տրամադրվածությունն այս հարաքվեի վերաբերյալ:
- Հասարակության մեջ կա բազմակարծություն: Միանշանակ վերաբերմունք չկա, նույնն էլ փոքրամասնությունների պարագայում է: Փոքրամասնությունները Թուրքիայի լայն հասարակության մանրակերտն են, ազդվում են հոսանքներից, այնտեղ եղած իրադարձություններից, խմբավորումներից, հետևաբար փոքրամասնությունների շրջանակներում էլ կան զանազան խավեր, որոնք կողմ են այս փոփոխությունների կատարմանը, կան նաև զանազան շրջանակներ, որոնք ավելի վերապահորեն են վերաբերում սահմանադրական փոփոխություններին: Ինձ թվում է՝ որպես երկրի լիարժեք քաղաքացիներ, բոլորը պետք է գնան քվեատուփի մոտ և իրենց ձայնը պետք է տան՝ կողմ կամ դեմ, ինչպես իրենց անհատական դատողությունն է ենթադրում:
Իսկ եթե սահմանադրական փոփոխությունները հաստատավեն, արդյո՞ք կարծում եք, որ երկրի իշխանությունների կողմից փոքրամասնությունների նկատմամաբ քաղաքականության փոփոխություն տեղի կունենա:
- Ոչ, առհասարակ այդպիսի մտահոգություն գոյություն չունի: Սահմանադրական փոփոխությունները եթե անցնեն, երկրի ներկա իշխանության տեսակետի համար բավական ձեռնտու միջավայր կստեղծվի, իսկ ներկա իշխանությունների վերաբերմունքը փոքրամասնությունների նկատմամբ ծանոթ է: Դուք գիտեք, որ այս իշխանության տարիներին լուրջ բարեփոխումներ են եղել երկրի կրոնական փոքրամասնությունների կյանքում, և այդ լավատեսություն ներշնչող կուրսը կարող է շարունակվել:

Ара Кочунян: "В отношении конституционных реформ в Турции у национальных меньшинств нет однозначного мнения" (эксклюзив)
© BBC/ RENGIN ARSLAN
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью с главным редактором ежедневной газеты "Жаманак" (Турция) Ара Кочуняном - о намеченном на 16-ое апреля референдуме по изменениям в Конституции Турции.
- Господин Кочунян, какая атмосфера царит в Турции перед референдумом, как протекала агитационная кампания?
- По намеченному на воскресенье референдуму была проведена довольно-таки живая агитационная кампания. Все политические силы – власти, оппозиция, а также общественные круги - были активно вовлечены в агитационную кампанию и выразили свои мнения по представленным конституционным реформам. Были проведены многолюдные митинги почти во всех городах страны, а в главных городах митинги собирали большое число людей. Участие в митингах в больших городах являлось рекордными. СМИ в целом, приглашая экспертов, имеющих различные подходы к политическому руководству страны, способствовали тому, чтобы народ имел элементарное представление по предложенному проекту конституционных реформ. Можно сказать, что в Турции сегодня наблюдается достаточно поляризованная атмосфера, и в такой ситуации в воскресенье народ должен идти к избирательным урнам, чтобы выразить свое окончательное мнение по конституционным реформам.
- Каковы настроения религиозных, национальных меньшинств по отношению к референдуму?
- В обществе существует плюрализм мнений. Нет однозначного отношения, то же относится к меньшинствам. Меньшинства в Турции являются срезом более широкого общества, на них влияют те же течения, те же события, те же группировки – следовательно, и среди меньшинств есть различные группы, которые являются сторонниками предлагаемых конституционных реформ, есть и группы, которые имеют определенные оговорки по ним. Мне кажется, что, как полноправные граждане страны, все должны идти к избирательным урнам и отдать свои голоса "за" или "против", как это диктует их личное мнение.
- Если конституционные реформы будут приняты, не думаете ли Вы, что будут изменения в политике властей страны по отношению к меньшинствам?
- Нет, подобных опасений не существует. Если конституционные реформы будут приняты, для властей страны будет создана довольно-таки выгодная среда, а отношение нынешних властей к меньшинствам нам знакомо. Известно, что в годы правления этих властей были проделаны серьезные реформы в жизни религиозных меньшинств страны и этот внушающий оптимизм курс может быть продолжен.