Արցախը պետք է վերադառնա բանակցային սեղան. Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակ
Մեկ տարի առաջ Ադրբեջանը Արցախի Հանրապետության դեմ նախաձեռնել է 1994 թ զինադադարից ի վեր աննախադեպ մասշտաբներով հարձակում: Այս մասին ասել է Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը վերջերս ընդունել և ընթացք է տվել արցախցի քաղաքացիների կողմից ներկայացված քսաներեք դիմում-բողոքների, որոնց հարազատները ենթարկվել են դաժան խոշտանգումների և ապա սպանվել ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների կողմից։ Կասկած չկա, որ կանոնավոր զինված ուժերին բնորոշ վարքագծին հակասող այդ խոշտանգումներն Ալիևի վարչակարգի հայատյաց քաղաքականության հետևանքն են և հստակ հրահանգների արդյունք»,- նշել է Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը։
Բարեկամության շրջանակը նշում է, որ նման գործողությունները միմիայն նպաստում են անվստահություն մթնոլորտի ամրապնդմանը և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հեռանկարի հետաձգմանը:
«Ահա թե ինչու նախապայմաններ պետք է հանդիսանան Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը և բանակցային սեղանի շուրջ նրա վերադարձը և ոչ թե Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված իրականացվող հիպոթետիկ միջոցառումները», - եզրափակել է Ֆրանսուա Ռոշբլուանը:

Artsakh Should Return to the Negotiation Table: France-Artsakh Friendship Circle
One year ago Azerbaijan launched large-scale offensive against Artsakh (Nagorno-Karabakh) since the ceasefire agreed in 1994. The attack ended in military failure, which once again highlights the necessity of thethat exclusively peaceful settlement of the conflict, which is to be reached through the establishment of a direct dialogue between the two sides of the conflict – Artsakh and Azerbaijan. This was declared by the France-Artsakh Friendship Circle, Panorama.am reports.
"The European Court of Human Rights has recently accepted and processed the 23 complaints submitted by the Artsakh people, whose relatives have been subjected to horrific torture and afterwards were murdered by the Azeri special units. There is no doubt that these tortures contrasting the traits of the regular armed forces are the result of the anti-Armenian policy run by the Aliyev regime and are based on concrete orders," Head of France-Artsakh Friendship Circle François Rochebloine noted.
The France-Artsakh Friendship Circle notes that such actions only contribute to the promotion of an atmosphere of mistrust, postponing the prospect of establishing peace in the region.
"This is why the international recognition of the Artsakh Republic and its return to the negotiating table must function as preconditions, instead of the hypothetical measures aimed at establishing sustainable peace in the South Caucasus," François Rochebloine summed up.