Հաղթանակ տանելուց հետո Էրդողանն, օսմանյան ավանդույթի համաձայն, սուլթանների դամբարան է այցելել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանրաքվեի արդյունքների հրապարակումից հետո Ստամբուլում Էյուպ Սուլթանի մզկիթ է այցելել, որտեղ գտնվում է Կոստանդնուպոլիսը գրաված սուլթան Մեհմեթ 2-րդ Ֆաթիհի (Նվաճող) դամբարանը։
Ինչպես փոխանցում է Turkish Minute-ը` Էրդողանը մզկիթում երախտագիտության աղոթք է կարդացել իր տարած հաղթանակի կապակցությամբ:
Նշենք, որ օսմանյան ավանդույթի համաձայն` Էյուպ Սուլթան մզկիթում աղոթելը սուլթանների թագադրման ծեսի և սուլթանության հաստատման մի մասն է կազմել: Սուլթաններն իրենց մեջքին սուր են կապել մզկիթի պարտեզում և երախտագիտության աաղոթք կարդացել:

After the victory on April 16 referendum on a switch to an executive presidency, Turkish President Recep Tayyip Erdoğan visited Istanbul’s popular Eyüp Sultan Mosque where he offered a prayer of gratitude similar to practice followed by Ottoman sultans after their coronation.
As Turkish Minute reports, Erdogan came to Eyüp Sultan Mosque at noon on Monday after visiting the mausoleum of Ottoman Sultan Yavuz Sultan Selim I accompanied by Parliament Speaker İsmail Kahraman.
According to Ottoman tradition, praying in Eyüp Sultan Mosque was part of rituals for the coronation of a sultan and the declaration of his sultanate. The sultan girded himself with a sword in the garden of the mosque and offered a prayer of gratitude there.