Իրանի ԱԳՆ. Միացյալ Նահանգները պետք է կատարեն միջուկային գործարքով ստանձնած պարտավորությունները
Իրանի ԱԳՆ Մոհամմադ Ջաֆադ Զարիֆը Միացյալ Նահանգերից պահանջել է կատարել 2015թ. կնքված միջուկային գործարքի հետ կապված պարտավորությունները՝ Թեհրանի հասցեին մեղադրանքներ հնչեցնելու փոխարեն: Այս մասին հաղորդում է,  The Russian Times-ը:
ԱՄՆ Պետքարտուղար Ռեկս Թիլերսոնը չորեքշաբթի օրը Թեհրանի հասցեին մեղադրանքներ է հնչեցրել «անհանգստացնող շարունակական պովակացիաների» համար, որոնք միտված են Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրմանը: Այս մեղադրանքը հնչել է այն բանից հետո, երբ Դոնալդ Թրամփի աշխատակազմը սկսել է Թեհրանի նկատմամբ իրականացվող քաղաքականության  վերանայման գործընթացը:
Թիլերսոնի հայտարարությանն ի պատասխան, Իրանի ԱԳՆ Twitter-ի իր էջում գրել, որ «ԱՄՆ ծեծված մեղադրանքները չեն կարող քողարկել Վաշինգթոնի կողմից միջուկային համաձայնագրի պարտավորությունների իրանյան կողմի կատարման փաստը»:

Глава МИД Ирана: США должны выполнить свои обязательства по ядерной сделке
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявил в четверг, 20 апреля, что США должны выполнить свои обязательства в рамках ядерной сделки, подписанной в 2015 году, а не выдвигать очередные обвинения против Исламской Республики, передает The Russian Times.
Государственный секретарь США Рекс Тиллерсон в среду обвинил Иран в «тревожных продолжающихся провокациях» для дестабилизации ситуации на Ближнем Востоке. Это заявление прозвучало после того, как администрация президента США Дональда Трампа начала пересмотр своей политики в отношении Тегерана.
В ответ на это иранский министр написал на своей странице в Twitter, что США должны «выполнить свои собственные обязательства». Он также отметил, что «избитые США обвинения не могут замаскировать их признание приверженности Ирана условий JCPOA».