Բոլորի մոտ հաստատվում է այն տպավորությունը, որ Ադրբեջանը ունակ չէ բանակցելու. Նալբանդյան
Ադրբեջանական կողմը պարզապես փորձում  է «վատ խաղի ժամանակ դեմքի լավ արտահայտություն ընդունել», բայց դա էլ նրանց մոտ չի ստացվում։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ Հանրային հեռուստաընկերության Օրակարգ ծրագրի եթերում անդրադառնալով Բաքվի այն պնդումների, որ իբրև Հայաստանը խուսափում է բանակցություններից, բայց ստիպված կլինի վերադառնալ բանակցային սեղանին։ «Հայտնի է, որ Հայաստանը միշտ եղել է և մնում է բանակցությունների կողմնակից։ Հանրահայտ է նաև, որ հենց Ադրբեջանն է, որ մշտապես փորձում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ քննարկումները տեղափոխել այլ հարթակներ` փորձելով խուսափել բանակցություններից, հրաժարվել հանդիպումներից, որոնք կազմակերպվում են համաձայնեցված ձևաչափում եռանախագահների հովանու ներքո` բարդելով դա հայկական կողմի վրա:
Միգուցե այդ շինծու պնդումները անելուց առաջ Ադրբեջանը պետք է փորձի բացատրել, թե ինչպես է ստացվում, որ եթե հայկական կողմն է հրաժարվում այդ հանդիպումներից, ինչու դրանց ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չի կատարում հենց Բաքուն, ինչի ականատեսը եղանք անցյալ տարի Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունների հետ:
Ադրբեջանը միշտ փորձում է հրաժարվել անգամ մինիմալ համաձայնեցված քայլերի իրականացումից, դրա հետ մեկտեղ պահանջում է առավելագույնը, մաքսիմալիստական ինչ-ինչ պահանջներով է հանդես գալիս։ Բոլորի մոտ հաստատվում է այն տպավորությունը, որ Ադրբեջանը ունակ չէ բանակցելու: Բայց, չնայած Ադրբեջանի՝ հանդիպումներից հրաժարվելու փորձերին, ինչին վերջերս ականատես եղանք Մյունխենում, դրանից առաջ Համբուրգում, Հայաստանը միշտ եղել ու մնում է բանակցություններին կողմնակից, որովհետև բանակցային գործընթացին այլընտրանք չկա», - նշել է Նալբանդյանը:
Անդրադառնալով մամուլում առկա տեղեկություններին, որ ապրիլի 27-ին սպասվում է Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը՝ Նալբանդյանը նշել է, որ «կա ընդհանուր ըմբռնում, որ այդպիսի հանդիպում է պետք կազմակերպել: Երբ լինի վերջնական համաձայնությունը, երբ ժամկետները ճշտվեն, մենք դրա մասին կհայտնենք»:

Налбандян: "У всех формируется впечатление, что Азербайджан не способен вести переговоры"
Азербайджанская сторона просто пытается делать хорошую мину при плохой игре, хотя это им тоже не удается. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, об этом заявил в эфире программы "Оракарг" Общественного телевидения Армении министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян, коснувшись заявлений Баку о том, якобы Ереван избегает переговоров, но будет вынуждена вернуться за стол переговоров.
"Известно, что Армения всегда была и остается сторонницей переговорного процесса. Общеизвестно также, что именно Азербайджан непрерывно пытается всеми способами перенести обсуждения по карабахскому вопросу на другие площадки, тем самым пытаясь избежать переговоров и отказаться от встреч, организованных в согласованном формате под эгидой сопредседателей Минской группы, обвинив в этом армянскую сторону.
Может быть, прежде чем выступать с подобными ложными утверждениями, Азербайджан должен попытаться объяснить, как так получается, что если от переговоров отказывается армянская сторона, то почему достигнутые во время переговоров договоренности не выполняет именно Баку, чему свидетелями мы стали в случае с договоренностями, достигнутыми в ходе прошлогодних саммитов в Вене и Санкт-Петербурге.
Азербайджан всегда пытается воспрепятствовать реализации даже минимальных оговоренных шагов, одновременно выдвигая какие-то максималистские требования. У всех формируется такое впечатление, что Азербайджан не способен вести переговоры. Но, несмотря на попытки отказаться от встреч, свидетелями чего мы стали в Мюнхене, а до этого в Гамбурге, Армения всегда была и остается сторонницей переговоров, поскольку альтернативы переговорному процессу не существует", – отметил глава МИД Армении.
Отвечая на вопрос, соответствуют ли действительности информация о том, что 27 апреля ожидается встреча глав МИД Армении, России и Азербайджана, Эдвард Налбандян сказал: "Есть общее понимание, что подобную встречу нужно организовать. Когда будет окончательное согласие, когда будут уточнены сроки, мы об этом сообщим".