Արցախում մեկնարկել է «Արվեստը հանուն խաղաղության» միջազգային նոր նախագիծը
Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը հայտարարում է «Արվեստը հանուն խաղաղության» (Arts for Peace) խորագրով միջազգային նոր նախագծի մեկնարկի մասին, որի գեղարվեստական ղեկավարն է իտալացի դաշնակահար, դիրիժոր, Արցախում պատանի երաժիշտների «ՏՆՋՐԵ» միջազգային փառատոնի մասնակից և պաշտոնական նվագակցող (2013, 2015թթ.) Լուկա Ֆերինին:
«Արցախպրես»-ի փոխանցմամբ՝  Ֆերինին պատրաստակամություն է հայտնել իր նպաստը բերելու Արցախում մշակույթի զարգացմանը, մշակութային նոր կապերի ստեղծմանն ու ամրացմանը, արվեստի միջոցով խաղաղության ամրապնդմանը:
Ծրագրի մեկնարկը կտրվի ապրիլի 27-ին ժամը 17:00-ին Շուշիում՝ Լուկա Ֆերինիի, սլովենացի ջութակահար Չրտոմիր Շիշկովիչի, կլարնետահար Յոժե Կոտարի և բելգիացի թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանի համատեղ համերգով:
Ապրիլի 30-ին` ժամը 18:00-ին ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության պալատում կայանալիք համերգին հյուրերին կմիանան արցախցի երիտասարդ երաժիշտները: Համերգներին կներկայացվեն հայտնի դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Նախագծի շրջանակներում` ապրիլի 28-29-ը Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում կանցկացվեն ջութակի և կլարնետի վարպետության դասեր:

International Project ''Arts for Peace'' Launched in Artsakh
The Ministry of Culture and Youth Affairs of Artsakh Republic announced the launch of the new international project "Arts for Peace", the artistic director of which is a well-known Italian pianist, conductor, participant of the International Festival of Young Musicians "TNJRE" (in 2013 and 2015), Luca Ferrini.
As Artsakhpress reports, Ferrini expressed his readiness to contribute to the development of culture, creation and strengthening of new cultural ties and promotion of peace through arts in Artsakh.
According to the Ministry of Culture and Youth Affairs of Artsakh Republic, the project will be launched in Shushi at 17:00 on April 27, with a joint concert of Luca Ferrini, violinist Jože Kotar and clarinetist  Črtomir Šiškovič from Slovenia and Belgian cellist Sevak Avanesyan.
On April 30, at 18:00, young musicians from Artsakh will join the guests at the Palace of Culture and Youth of NKR. Works by classical and modern composers will be performed at the concert.