Մակեդոնիայում ցուցարարները գրավել են խորհրդարանի շենքը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մակեդոնիայի մայրաքաղաք Սկոպիեում ցուցարարների Ամբոխը ներխուժել է խորհրդարանի շենք։ Գրոհի հետևանքով տուժել է մակեդոնացի սոցիալ-դեմոկրատների առաջնորդ Զորան Զաևը, ով հանդիսանում է վարչապետի պաշտոնի առավել հավանական թեկնածուն, հայտնում է BBC-ն։
Ցուցարարները դեմ են հանդես գալիս խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնում նրա կուսակցությունից էթնիկ ալբանացի Թալաթ Ջաֆերիի ընտրմանը։ Վերջինիս թեկնածությանը կողմ էին քվեարկել սոցիալ-դեմոկրատներն ու էթնիկ ալբանական կուսակցությունները՝ խորհրդարանի 120 պատգամավորներից 62-ը։ Դա բավարար է եղել նրա ընտրման համար. անհրաժեշտ էր ստանալ ձայների կեսից ավելին։
Ոստիկանությունը լուսաձայնային նռնակներ է կիրառել՝ ցուցարարներին ցրելու և պատգամավորներին շենքից դուրս գալու հնարավորություն տալու համար։

Masked Protestors Storm Macedonia's Parliament
Macedonian police fired stun grenades on Thursday evening to disperse protesters outside the parliament and clear the way for the evacuation of lawmakers still in the building, Reuters reports.
Protesters stormed into Macedonia's parliament and assaulted the leader of the Social Democrats, Zoran Zaev, on Thursday after his party and ethnic Albanian allies voted to elect an Albanian as parliament speaker.
According to the source, some of the roughly 200 protesters inside the parliament were masked.
As witnesses note the police entered parliament after the disturbances erupted but did not immediately seek to quell the protesters.