ԵԱՏՄ-ն կարող է մայրցամաքային տնտեսական ինտեգրման կորիզը դառնալ. փորձագիտական քննարկման արդյունքներ
Ապրիլի 28-ին «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամում կայացել է կլոր սեղան-քննարկում «ԵԱՏՄ տեղն ու դերը բազմաբևեռ աշխարհում» թեմայով: Քննարկվել է եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն կազմակերպությունների գործունեությունը, դրանց զարգացման, ընդլայնման հեռանկարներն, ինչպես նաև Հայաստանի համար դրանց մասնակցության օգուտները։
Զեկույցներով հանդես են եկել տնտեսական գիտությունների թեկնածու, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թևիկյանը, ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի դոցենտ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Գրիգոր Բալասանյանը, պատմական գիտությունների թեկնածու, էներգետիկ աշխարհաքաղաքակնության և միջազգային անվտանգության հարցերով մասնագետ Արմեն Մանվելյանը և տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թավադյանը:
Կլոր սեղանի կազմակերպիչներն են «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտության և վերլուծության հասարակական կազմակերպությունը, Եվրասիական փորձագիտական ակումբը և ՌԴ սոցիալական ծրագրերի աջակցության ազգային հիմնադրամը:
Զեկուցողները նշել են ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման կարևորությունը եվրասիական տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման և անվտանգության ապահովման համար։ Ուշադրության կենտրոնում եղել են եվրասիական տարածքի միջազգային կազմակերպությունները՝ ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ, ԲՐԻՔՍ, ՇՀԿ, ԱՊՀ և այլն։
Աշոտ Թավադյանն, անդրադառնալով ԲՐԻՔՍ-ի դերին, ընդգծել է, որ ԲՐԻՔՍ անդամ երկները զբաղեցնում են ամբողջ աշխարհում ցամաքի 30 տոկոսը, դրանցում բնակվում է մոլորակի բնակչության 44 տոկոսը, նրանց ՀՆԱ-ն կազմում է համաշխարհային ՀՆԱ-ի 28 տոկոսը։ «Միավորումը հսկայական հեռանկարներ ունի, որոնք պայմանավորված են, առաջին հերթին, դրանց քաղաքական և տնտեսական կոմպլեմենտարությամբ»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ «ԵԱՏՄ անդամ երկրները ԲՐԻՔՍ-ի հետ ակտիվ համագործակցության մեծ հեռանկար ունեն»։ Թավադյանն ընդգծել է ԵԱՏՄ արտաքին քաղաքականության զարգացման կարևորությունը։ «ԵԱՏՄ-ն ունի բոլոր հնարավորությունները լիարժեք և մրցունակ վերազգային միավորում դառնալու համար՝ ընդունակ վարելու համաձայնեցված մակրոտնտեսական քաղաքականութուն, կոորդինացնել և շտկել արժութային քաղաքականությունը և այդ կեպ իրական ֆինանսական և տնտեսական ինքնիշխանություն ձեռք բերել»,- ասել է նա։ Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին, իսկ հետո նաև ԵԱՏՄ-ին Աշոտ Թավադյանը բնորոշել է, որպես «ռազմավարական քայլեր՝ երաշխավորող Հայաստանի անվտանգությունն ու տնտեսական զարգացումը», և նշել է, որ Հայաստանի տնտեսական զարգացման մոդելի ճշգրտումը, հաշվի առնելով պարտադիր արտադրանքի արտահանման զգալի աճ ապահովելու անհրաժեշտությունը, նպաստելու է թռիչքային զարգացման պոտենցիալի ձևավորմանը, որը թույլ կտա մոտ ապագայում հասնել Հայաստանի տնտեսական դինամիկ երկարաժամկետ աճ ապահովող ռադիկալ փոփոխությունների ՝ ԵԱՏՄ մյուս երկրների հետ սերտ համագործակցությամբ։
Արման Մանվելյանն, իր հերթին, ԵԱՏՄ և եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի հեռանկարը կապել է զարգացման երեք հիմնական ուղղությունների հետևողական ամրապնդման հետ՝ ԵԱՏՄ անդամ երկրների կազմի ընդլայնում, արդեն իսկ գործող կառույցների ներքո ինտեգրացիոն գործընթացների խորացում և Միությունից դուրս ԵԱՏՄ երկրների փոխգործակցության տարածության ընդլայնում։ «ԵԱՏՄ-ն դիրքավորվում է որպես մայրցամաքային տնտեսական ինտեգրման կորիզ և ունի բոլոր հնարավորություններն այդպիսի կենտրոն դառնալու համար»,- ասել է նա։ Մանվելյանը համաձայնել է, որ  Հայաստանի ինտեգրումը ԵԱՏՄ-ին նախընտրելի ընտրություն է տնտեսական զարգացման ցանկացած ռազմավարության դեպքում՝ հատկապես, եթե ընտրվել է արտահանման վրա շեշտադրում կատարող օպտիմալ զարգացման սցենարը։ «Դառնալով ԵԱՏՄ լիիրավ անդամ՝ Հայաստանը կարող է արդյունավետ կերպով լուծել առկա սոցիալ-տնտեսական խնդիրները և դուրս գալ աճի առավել անվտանգ, կայուն և բալանսավորված ուղու վրա»,- նշել է նա։ Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ին՝ նա ասել է, որ «ուժային կառույցների ինտեգրացիան ՀԱՊԿ ներքո թույլ է տալիս անդամ երկրներին պատրաստ լինել՝ արձագանքելու արտաքին սպառնալիքներին»։ Հայաստանին դա հնարավորություն է տալիս նաև հատուկ պայմաններով պաշտպանական արտադրանք ձեռք բերել, բարձրացնել զինված ուժերի մարտական պատրաստվածության մակարդակը, ինչը բարձրացնում է Հայաստանի ռազմական պոտենցիալը։
Արման Թևիկյանը ներկայացրել է որոշ վիճակագրական տվյալներ՝ ցույց տվող, որ անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին նպաստում է Հայաստանի տնտեսական աճին։ Մասնավորապես, նա նշել է, որ 2016թ․ Հայաստանից արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ աճել է 50,4 տոկոսով՝ հասնելով 418 մլն դոլարի, որից 226-371 մլն-ը ՌԴ։ Թևիկյանը եզրակացրել է, որ «այդ ցուցանիշները լավատեսություն են ներշնչում և թույլ են տալիս ենթադրել, որ Հայաստանի բիզնեսի համար առկա են բոլոր հեռանկարները՝ ԵԱՏՄ-ում տնտեսական աճի պոտենցիալը մեծացնելու համար»։ Նա ընդգծել է ԵԱՏՄ զարգացման համար կառույցի տնտեսական ինքնիշխանության և ֆինանսական ինքնուրույնության կարևորությունը և այդ համատեքստում հատուկ նշել է Եվրասիական զարգացման բանկի դերը։ «ԵԶԲ-ն կարևորագույն ֆինանսական գործիք է եվրասիական ինտեգրացիայի համար։ Հայաստանում ԵԶԲ-ն ֆինանսավորում է Երևանի ՀԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցումը, մասնակցում է լեռնահանքային արդյունաբերության, էներգետիկ և տրանսպորտային հաղորդակցության ոլորտների զարգացմանը Հայաստանի տարածքում»,- նշել է նա։
Գրիգոր Բալասանյանն անդրադարձել է եվրասիական ինտեգրման տարածքում հաղորդակցության ուղիների կարևոր հարցին, այդ թվում՝ առանձին հաղորդակցային նախագծերին։ «Միասնական եվրասիական տրանսպորտային ռազմավարության իրականացումը թույլ կտա ԵԱՏՄ երկրներին տրանսպորտային ծառայությունների միասնական շուկա ձևավորել, ինչը կկրճատի բեռների տեղափոխման ժամկետները, կիջեցնի ապրանքների վերջնական գնի մեջ տեղափոխման գնի բաժինը, կմեծացնի բնակչության շարժունակությունը և տրանսպորտային հասանելիությունը, Միության տարածքը  տնտեսապես ավելի գրավիչ կդարձնի տրանզիտային հոսքերի համար»,- նշել է Բալասանյանը։ Նա ընդգծել է, որ «Եվրասիական միության զարգացման կարևորագույն ուղղություն կարող է լինել «Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտի» նախագծի իրականացումը» ։ Բալասանյանն անդրադարձել է նաև գազատարների, նավթատարների համակարգին, միասնական աշխատուժի շուկայի ձևավորմանը և այլ հարցերի։
Կլոր սեղանի մասնակիցները համակարծիք էին, որ ԵԱՏՄ-ն մեծ հեռանկար ունեցող նախագիծ է, և կարևոր է զարգացնել ինչպես ներքին ինտեգրումը, այնպես է արտաքին կապերն ու անդամ երկրների արտաքին գործընկերային հարաբերությունները բոլոր հնարավոր ուղղություններով։

ЕАЭС может стать ядром континентальной экономической интеграции: итоги экспертного круглого стола в Ереване
28 апреля в научно-образовательном фонде "Нораванк" состоялся круглый стол на тему "Роль и место ЕАЭС в многополярном мире". Обсуждались интеграционные образования на евразийском пространстве, перспективы их развития и расширения, а также выгоды Армении от участия в этих процессах.
С докладами выступили кандидат экономических наук, доцент АГЭУ, член Евразийского экспертного клуба Ашот Тевикян, доцент кафедры международных отношений и дипломатии ЕГУ, член Евразийского экспертного клуба Григор Баласанян, кандидат исторических наук, специалист в области энергетической геополитики и международной безопасности  Армен Манвелян и доктор экономических наук, профессор, руководитель авторского коллектива по исследованию интеграционных процессов, член Евразийского экспертного клуба Ашот Тавадян.
Организаторы круглого стола  - исследовательско-аналитическая общественная организация "Интеграция и развитие", научно-образовательный фонд "Нораванк", Евразийский экспертный клуб и Национальный фонд поддержки социальных программ РФ.
Спикеры отметили важность развития интеграционных процессов для экономического процветания и обеспечения безопасности евразийского региона. В центре внимания были действующие на евразийском пространстве международные организации – ЕАЭС, ОДКБ, БРИКС, ШОС, СНГ и так далее.
Ашот Тавадян, обращаясь к роли БРИКС, подчеркнул, что страны БРИКС занимают почти 30% суши в мире, в них проживает 44% населения планеты, эти страны имеют объединенный валовой внутренний продукт (ВВП), который составляет 28% от мирового. "У объединения колоссальные перспективы, обусловленные, прежде всего, их политической и экономической комплементарностью", - отметил он, добавив, что "страны ЕАЭС имеют все перспективы для активного сотрудничества с БРИКС". Тавадян подчеркнул позитивный характер перехода ЕАЭС на развитие активной внешней политики. "ЕАЭС имеет все возможности стать полноценным и конкурентоспособным транснациональным объединением, способным эффективно проводить согласованную макроэкономическую политику, координировать и корректировать валютную политику и обрести таким образом реальный финансовый и экономический суверенитет", - сказал он. Эксперт охарактеризовал вступление Армении в ОДКБ, а затем в ЕАЭС как "стратегические шаги, гарантирующие Армении безопасность и экономическое развитие". Он отметил, что корректировка модели развития экономики Армении - с учетом необходимости существенного роста экспорта готовой продукции - способствует созданию того прорывного потенциала, который позволит в ближайшем будущем добиться радикального изменения в возможностях обеспечения долгосрочного динамичного роста экономики Армении в тесной взаимосвязи с другими странами ЕАЭС.
Арман Манвелян, в свою очередь, связал перспективу ЕАЭС и евразийской экономической интеграции с последовательным укреплением трех основных векторов развития: расширение состава участников ЕАЭС, углубление интеграционных процессов в рамках уже действующих структур и расширение пространства взаимодействия государств ЕАЭС за пределами Союза. "ЕАЭС позиционирует себя как ядро континентальной экономической интеграции и имеет все шансы стать таким центром", - отметил он. Манвелян согласился, что интеграция Армении в ЕАЭС является предпочтительной при выборе любой стратегии экономического развития республики - особенно при выборе наиболее оптимального экспортно-ориентированного сценария развития. "Став полноправным членом ЕАЭС, Армения может эффективно решать насущные социально-экономические проблемы и выходить на траекторию наиболее безопасного, устойчивого и сбалансированного роста", - сказал он. Обращаясь к ОДКБ, он отметил, что "интеграция силовых структур в рамках ОДКБ позволяет странам-членам этого объединения быть готовыми к адекватному ответу на внешние вызовы". Армении это дает возможность приобретать оборонную продукцию по льготным ценам, повышать уровень подготовки своих военнослужащих, что значительно повышает военный потенциал Армении.
Арман Тевикян привел некоторые статистические данные, демонстрирующие, что участие в ЕАЭС способствует росту экономики Армении. В частности он отметил, что в 2016 году экспорт из Армении в ЕАЭС вырос на 50,4% (составив $418 млн), при этом экспорт из Армении в Россию за 2016 год вырос на 64,2% (с $226 до $371 млн.). Он заключил, что "такой показатель внушает оптимизм и позволяет предполагать, что для бизнеса Армении имеются все перспективы дальнейшего роста экспортного потенциала в ЕАЭС". Тевикян подчеркнул значение экономического суверенитета и финансовой самостоятельности ЕАЭС и в этом контексте особо отметил роль Евразийского банка развития (ЕАБР), в том числе в плане инвестиций в экономику Армении. "Евразийский банк развития (ЕАБР) - важнейший финансовый инструмент евразийской интеграции… В Армении ЕАБР финансирует строительство нового энергоблока Ереванской ТЭЦ (общий объем затрат на проект - $180 млн., большая часть из которых - средства ЕАБР), принимает участие в проекте строительства в Армении транспортного коридора "Север-Юг" (ЕАБР - $150 млн.). Предполагается финансирование проектов на территории Армении в сфере горнорудной промышленности, энергетической и транспортной инфраструктуры", - отметил он.
Григор Баласанян обратился к важному вопросу коммуникаций на пространстве евразийской интеграции, в том числе к отдельным инфраструктурным проектам. "Реализация единой евразийской транспортной стратегии позволит странам ЕАЭС создать общий рынок транспортных услуг, что сократит сроки доставки грузов, понизит транспортную составляющую в конечной цене товаров, увеличит мобильность населения и транспортную доступность, сделает территорию Союза экономически более привлекательной для транзитных потоков", - отметил Баласанян. Он подчеркнул, что "важнейшим направлением развития Евразийского экономического союза может стать реализация проекта «Экономический пояс Шелкового пути» в сфере транспорта и инфраструктуры". Баласанян обратился также к темам общей системы трудопроводов, формирования единого рынка труда и так далее.
Участники круглого стола сошлись во мнении, что ЕАЭС  - это проект, имеющий большую перспективу, и важно развивать как внутреннюю интеграцию, так и способствовать расширению внешних взаимоотношений и партнерских связей союза по всем возможным направлениям.