Թրամփ 102 (ՏԵՂԵԿԱՆՔ)
Մայիսի 2-ին լրացավ  ԱՄՆ 45-րդ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պաշտոնավարման 102 օրը:  Թրամփի պաշտոնավարման մասին մեկնաբանությունները շատ են՝ ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական: Ինքը՝ Դոնալդ Թրամփն, իր պաշտոնավարման 100 օրերն անվանել է ամենահաջողվածն ԱՄՆ պատմության ընթացքում: Ստորև անդրադառնանք ԱՄՆ 45-րդ նախագահի պաշտոնավարման 102 օրերին, խոսելով ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության մեջ տեղի ունեցած հիմնական զարգացումների մասին:
Պետք է փաստենք, որ իր պաշտոնավարման 102 օրերի ընթացքում, Թրամփը դեռևս չի իրականացրել իր առաջին արտերկյա այցը, փոխարենը ԱՄՆ նախագահն ընդունել է իր արտասահմանյան գործընկերներին (Չինաստանի նախագահին, Կանադայի վարչապետին, Իսրայելի վարչապետին, Գերմանիայի կանցլերին, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետին և այլն): ԱՄՆ նախագահի առաջին պաշտոնական հանդիպումը տեղի ունեցավ իր պաշտոնավարման 8-րդ օրը՝ հունվարի 27-ին, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ:
Այս համատեքստում հետաքրքիր է նկատել, որ Թրամփի առաջին պաշտոնական հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել Հարավաֆրիկյան Հանրապետության ներկայիս նախագահ Յակոբ Զումայի հետ: Թեպետ հեռախոսազանգի մասին մանրամասներ չեն նշվում, վերլուծաբանների կարծիքով խոսակցության թեման եղել է տնտեսական, քանի որ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության տարածքում գործում է 600 ԱՄՆ ձեռնարկություն:
Վերլուծելով պաշտոնավարման 102 օրերի ընթացքում ԱՄՆ նախագահի արտաքին քաղաքականությունն, իրականացրած պաշտոնական հանդիպումները, պետք է փաստենք, որ այս ընթացքում Թրամփն ակտիվ արտաքին քաղաքականություն է վարել հետևյալ հիմնական ուղղություններով՝ հարևաններ (Կանադա, Մեքսիկա), Ասիա, ԵՄ և Մերձավոր Արևելք:
Հարևաններ
Հարևանների հետ Թրամփի վարած քաղաքականությունն այս ընթացքում այնքան էլ հարթ չի ընթացել: Հենց պաշտոնավարման 7-րդ օրը ԱՄՆ նախագահն առաջարկում է Մեքսիկայից ներկրվող ապրանքների վրա ավելացնել  20% հարկ` այս կերպ փորձելով Մեքսիկային ստիպել վճարել դեռևս նախընտրական ժամանակաշրջանում իր կողմից ծրագրած ԱՄՆ-Մեքսիկա սահմանին պատի կառուցման համար: Սա պատճառ է  հանդիսանում, որ Մեքսիկայի նախագահ Էնրիկե Պենյա Նիետոյին չեղարկի ԱՄՆ նախագահի հետ ծրագրված հանդիպումը: Մեկ հարևանի հետ համեմատաբար վատ հարաբերությունները Թրամփը փորձում է բալանսավորել մյուս հարևանի՝ Կանադայի հետ հարաբերությունների զարգացումով:  Իր պաշտոնավարման երկրորդ ամսվա վերջին նա ընդունում է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին և խոստանում «առևտրի կամուրջներ կառուցել միմյանց միջև»:
Եթե փորձենք ընդհանրական գնահատական տալ Թրամփի՝ հարևանների հետ վարած քաղաքականությանը, ապա պետք է փաստենք, որ հնարավորինս կոշտ քաղաքականություն դրսևորելով՝ Թրամփը փորձում է հարևանների հետ քաղաքականությունն առավելագույնս ծառայացնել ԱՄՆ շահերին: Սակայն միևնույն ժամանակ, լինելով գործարար, Թրամփը հասկանում է, որ ԱՄՆ չի կարող շահել վերջիններիս հետ հարաբերությունների վատթարացումից: Թերևս սա է պատճառը, որ ԱՄՆ նախագահն ի վերջո հայտարարեց, որ չի պատրաստվում դեռևս խզել Ազատ առևտրի մասին հյուսիսամերիկյան համաձայնագիրը (ԱՄՆ, Մեքսիկայի և Կանադայի միջև)՝ միևնույն ժամանակ, դիրքերը չզիջելու համար շեշտելով, որ Կանադայի և Մեքսիկայի առաջնորդներն իրենք են խնդրել վերաբանակցել համաձայնագրի շուրջ առկա պայմանները:
Ասիա
Թրամփի պաշտոնավարման հենց առաջին օրերից ասիական տարածաշրջանը գտնվում է Թրամփի վարչակարգի ուշադրության կենտրոնում:  Պատահական չէ, որ Թրամփի պաշտոնավարումից ի վեր, ԱՄՆ 3 բարձրաստիճան պաշտոնյա՝ ԱՄՆ փոխնախագահն, ԱՄՆ պետաքարտուղարը և ԱՄՆ պաշտպանության նախարարը, իրականացրեցին  այցեր տարածաշրջան: Նման բարձրաստիճան այցերը նպատակ էին հետապնդում ամրապնդելու տարածաշրջանում ԱՄՆ հիմնական դաշնակիցների հետ ունեցած տնտեսական հարաբերություններն, ինչպես նաև համագործակցությունը պաշտպանական ոլորտում: Ինչ վերաբերում է Չինաստանին, ապա տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների ֆոնին Թրամփի վարչակարգը փորձում է Չինաստանի հետ համագործակցության եզրեր գտնել՝ լուծելու Կորեական հակամարտությունը: Պատահական չէ, որ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին հետ հանդիպումից հետո ԱՄՆ նախագահը վերջինիս «մեծ մարդ» համարեց և նշեց որ Չինաստանը կարող է օգնել ԱՄՆ-ին Հյուսիսային Կորեայի հակամարտության լուծման հարցում:
Եվրոպա
Եվրոպական երկրների հետ հարաբերությունները նույնպես այս օրերի ընթացքում եղել են ԱՄՆ 45-րդ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ուշադրության կոնտրոնում: Սակայն, ի տարբերություն ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի, եվրոպական գործընկերների հետ վարած քաղաքականությանը, որտեղ համագործակցությունը կառուցվում էր ԵՄ-ի՝ որպես ընդհանրական կառույցի հետ, Թրամփը կարևորում է եվրոպական երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունները: Պատահական չէ, որ Մեծ Բրիտանայի վարչապետ Թերեզա Մեյի՝ ԱՄՆ պաշտոնական այցի ժամանակ, Թրամփն անկեղծորեն խոստովանեց, որ Brexit-ն «օրհնություն» է աշխարհի համար և որ ԱՄՆ և Մեծ Բրիտանիան հետագայում ունենալու են   «առանձնահատուկ հարաբերություններ»:  Եվրոպացի գործընկերների հետ Թրամփի քաղաքականությունն Օբամայի մինչ այդ վարած քաղաքականությունից տարբերվեց նաև նրանով, որ Թրամփն իր եվրոպացի գործընկերների առաջ դրեց հստակ պահանջ՝ ունենալու սեփական ներդրումը սեփական անվտանգության երաշխավորման հարցում:  Նման քաղաքականության վառ դրսևորումն էր այն, որ Սպիտակ տանը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ հանդիպման ժամանակ, համաձայն տարածված լուրերի,  Թրամփը Մերկելին ՆԱՏՕ շրջանակներում 300 միլիարդ դոլարի վճարման ապրանքագիր ներկայացրեց:
Մերձավոր Արևելք
Թրամփը Մերձավոր Արևելքում վարած իր քաղաքականության միջոցով փորձեց, ինչպես ինքն էր քարոզարշավի ժամանակ հաճախ շեշտում, «վերականգնել ԱՄՆ միջազգային վարկանիշը և ԱՄՆ հանդեպ հարգանքը»: Թերևս սրանով կարելի է բացատրել ԱՄՆ վերջին ավիահարվածները Սիրիայում և Աղֆանստանում: Այս առումով պատահական չէ, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսը, Հյուսիսային Կորեայի հանդեպ ԱՄՆ հնարավոր գործողությունների մասին խոսելիս անդրադարձավ Սիրիայում և Աֆղանստանում ԱՄՆ ավիահարվածներին, որոնք, ըստ վերջինիս, խոսում են ԱՄՆ  «ուժի և վճռականության մասին»:  Չնայած սրան, պետք է փաստել, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում Դոնալդ Թրամփը, հավատարիմ լինելով իր նախապես հայտարարած քաղաքականությանը, փորձել է Մերձավոր Արևելքի հակամարտություններում ԱՄՆ ներգրավածությունը մեծացնելու փոխարեն գտնել այնտեղ դաշնակիցներ, ում միջոցով հնարավոր կլինի պայքարել ահաբեկչության դեմ: Սրանով է թերևս պայմանավորված, որ անկախ առկա անհամաձայնություններից, Թրամփի վարչակարգը շարունակում է համագործակցության եզրեր փնտրել Ռուսաստանի և իր ՆԱՏՕ գործընկեր Թուրքիայի հետ:
Վերջում, եթե անդրադառնանք մեզ համար կարևոր հայ-ամերիկյան հարաբերություններին, ապա պետք է փաստենք, որ  հայ-ամերիկյան հարաբերություններում զարգացումներն այս ընթացքում սահմանափակվել են տեղի ունեցած երկկող պաշտոնական հեռախոսազրույցներով: Դեկտեմբերի 2-ին ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ ԱՄՆ նորընտիր փոխնախագահ Մայք Փենսը հեռախոսարույց է ունեցել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, որի ընթացքում կողմերը հույս են հայտներ, որ հայ-ամերիկյան համագործակցության արդի բարձր մակարդակը ոչ միայն կպահպանվի, այլ նոր լիցք կստանա: Մարտի երեքին հեռախոսազանգ է տեղի ունեցել արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և  ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի միջև: Երկկողմ համագործակցության օրակարգային հարցերից բացի, ԱՄՆ պետաքրտուղարը երախտագիտություն է հայտնել միջազգային խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի նշանակալի ներդրման համար և բարձր է գնահատել Սիրիայից տասնյակ հազարավոր փախստականներին Հայաստանում ապաստան տալու հանգամանքը։ Անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ Թիլերսոնը վստահեցրել է, որ ԱՄՆ-ը շարունակելու է ակտիվ աջակցությունը հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
Իսկ Հայոց Ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին, ԱՄՆ Նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հավատարիմ մնալով ԱՄՆ այս հարցում տարվող ներկայիս քաղաքական գծին, օգտագործեց «Մեծ եղեռն» եզրույթը: Իսկ արդեն Թրամփի նախագահության 102-րդ օրը՝ մայիսի 2-ին, Նալբանդյանի և Թիլերսոնի միջև տեղի է ունեցել նամակների փոխանակում՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ: Նամակում Ռեքս Թիլերսոնը կարևոր է Միացյալ Նահանգների  շարունակական համագործակցությունը Հայաստանի կառավարության, գործարար շրջանակների և քաղաքացիական հասարակության հետ, իսկ «վերջին տարիներին պատմական բարձր մակարդակի հասած ԱՄՆ ներդրումները Հայաստանում» համարել խոստումնալի: Այս համատեքստում պետք է նաև փաստել, ՀՀ-ում ԱՄՆ նոր դեսպանի  նշանակման հարցում ևս դեռևս չկա հստակեցում:
Եթե փորձենք ամփոփել Թրամփի իշխանության 102 օրերը, ապա պետք է փաստենք, որ Թրամփի իշխանության առաջին 102 օրերին վերը թվարկված հիմնական ուղղություններով (հարևաններ, Եվրոպա, Ասիա, Մերձավոր Արևելք ) Թրամփի արտաքին քաղաքականությունը հետապնդում էր մեկ հիմնական նպատակ՝ ամրապնդել ԱՄՆ դիրքերը համագործակցության առկա ձևաչափերում, որպեսզի դրանք հետագայում առավելագույնս կարողանան ծառայել ԱՄՆ շահերին:

Трамп - 100 (справка)
1-го мая истекли 100 дня правления 45-го президента США Дональда Трампа. Комментариев по поводу правления Трмпа было много - как положительных, так и отрицательных. Сам Трамп 100 дней своего правления назвал самыми удачными за всю историю США. Ниже обратимся к этим 100 дням правления 45-го президента США и будем говорить об основных событиях, которые имели место во внешней политике США.
Необходимо отметить, что за 100 дней своего правления Трамп еще не совершил свой первый зарубежный визит - вместо этого президент США принимал своих зарубежных коллег (председателя Китая, премьер-министров Канады, Израиля, Великобритании, канцлера Германии и т.д.). Первая официальная встреча президента США имела место на восьмой день его правления – 27-го января, с премьер-министром Великобритании Терезой Мэй. В данном контексте интересно заметить, что первый официальный телефонный разговор Трампа имел место с нынешним президентом Южноафриканской Республики Якобом Джумалем. Хотя и подробности телефонного разговора не отмечаются, тем не менее, по мнению аналитиков, тема разговора была экономической, поскольку на территории Южноафриканской Республики действует 600 предприятий США.
Анализируя внешнюю политику президента США за 100 дней правления и проведенные им официальные встречи, необходимо отметить, что в данный период Трамп вел активную внешнюю политику по следующим основным направлениям: соседи (Канада, Мексика), Азия, ЕС и Ближний Восток.
Соседи
Политика, проводимая Трампом с соседями, протекала не столь гладко. Так, на 7-ой день правления президент США предложил увеличить на 20% пошлины на товары, ввозимые из Мексики, тем самым заставляя Мексику платить за возвышение стены на границе США-Мексика, строительство которой было запланировано Трампом еще в предвыборный период. Это становится причиной того, что президент Мексики Энрике Пенья Нието отменил запланированную встречу с президентом США. Сравнительно плохие отношения с одним соседом Трамп пытается сбалансировать развитием отношений с другим соседом – Канадой. В конце третьего месяца своего правления он принимает у себя премьер- министра Канады Джастина Трюдо и обещает "построить мосты торговли между ними". Если попытаться дать обобщенную оценку проводимой Трампом политике с соседями, необходимо отметить, что, построив по возможности жесткую политику, Трамп пытается политику с соседями проводить так, чтобы она максимальным образом служила бы интересам США. Однако одновременно, будучи бизнесменом, Трамп понимает, что США не могут выиграть от ухудшения отношений с последними. Возможно, именно это является причиной того, что президент США в конце концов заявил, что пока не собирается порвать Североамериканское соглашение по свободной торговле (между США, Мексикой и Канадой), одновременно для того, чтобы не уступать позиции, отметив, что лидеры Канады и Мексики сами попросили обговорить существующие условия вокруг соглашения.
Азия
Начиная с первых дней правления Трампа азиатский регион находится в центре внимания администрации Трампа. Неслучайно, начиная с президентства Трампа, три высокопоставленных чиновника – вице-президент США, госсекретарь США и министр обороны США - осуществили визиты в регион. Подобные высокопоставленные визиты преследовали цель укрепить в регионе существующие экономические отношения США с основными союзниками, а также сотрудничество в области обороны. Что касается Китая, то на фоне существующих конфликтов в регионе администрация Трампа пытается найти грани сотрудничества с Китаем - для того, чтобы разрешить корейский конфликт. Также неслучайно, что после встречи с председателем Китая Си Цзиньпином президент США назвал последнего "великим человеком" и отметил, что Китай может помочь США в вопросе разрешения конфликта Северной Кореи.
Европа
Отношения с европейскими странами в эти дни также были в центре внимания 45-го президента США Дональда Трампа. Однако в отличие от предыдущего президента Барака Обамы, политика которого с европейскими партнерами строилась на сотрудничестве с ЕС как с единой структурой, для Трампа важны двусторонние отношения с европейскими странами. Не случайно, что во время официального визита в США премьер-министра Великобритании Терезы Мэй Трамп откровенно признался, что Brexit является "благословением" для мира, и что США и Великобритания в дальнейшем будут иметь "особые отношения". Политика, проводимая Трампом с европейскими партнерами, отличилась от проводимой ранее политики Обамы также тем, что Трамп поставил перед своими европейскими партнерами четкое требование – иметь собственный вклад в вопросе обеспечения собственной безопасности. Ярким проявлением подобной политики являлось то, что во время встречи с канцлером Германии Ангелой Меркель в Белом доме, согласно распространенной информации, Трамп в рамках НАТО представил Меркель счет-фактуру на 300 милиардов долларов.
Ближний Восток
Проводимой на Ближнем Востоке политикой Трамп пытался, как это часто он отмечал во время предвыборной кампании, "восстановить международный рейтинг США и уважение к США". Возможно, этим можно объяснить последние авиаудары США в Сирии и Афганистане. В этом смысле не является случайным то, что вице-президент США Майкл Пенс, говоря о возможных действиях США в отношении Северной Кореи, обратился к авиаударам США в Сирии и Афганистане, которые, согласно последнему, говорят "о силе и решительности" США. Несмотря на это, необходимо отметить, что в течение своего правления Дональд Трамп, оставаясь верным своей заранее заявленной политике, пытался в конфликтах Ближнего Востока - вместо увеличения вовлечения США - найти здесь союзников, через которых будет возможно бороться в терроризмом. Возможно, этим обусловлено то, что независимо от существующих разногласий, администрация Трампа продолжает искать грани сотрудничества с Россией и своим партнером по НАТО - Турцией.
В завершении материала, если обратиться к важным для нас армяно-американским отношениям, то стоит зафиксировать, что в армяно-американских отношениях развитие событий на данном этапе ограничилось имевшими место двусторонними официальными телефонными разговорами. 2-го декабря по инициативе американской стороны новоизбранный вице-президент США Майк Пенс имел телефонный разговор с президентом РА Сержем Саргсяном, в течение которого стороны выразили надежду, что нынешний высокий уровень армяно-американского сотрудничества не только будет сохранен, но и получит новый заряд. Третьего марта состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Эдвардом Налбандяном и госсекретарем США Рексом Тилерсоном. Кроме вопросов двусторонней повестки, госсекретарь США выразил свою благодарность по поводу значительного вклада Армении в международных миротворческих действиях и высоко оценил факт предоставления убежища в Армении десяткам тысяч беженцев из Сирии. Обратившись к карабахскому конфликту, Тилерсон заверил, что США продолжат активную поддержку мирному урегулированию проблемы. А в 102-ую годовщину Геноцида армян президент США Дональд Трамп, оставаясь верным проводимой ныне американской политической линии по данному вопросу, использовал термин "Метс егерн". А уже на 102-ой день правления Трампа, 2-го мая, между Налбандяном и Тилерсоном имел место обмен письмами по поводу 25-летия установления дипломатических отношений между двумя странами. В письме Рекс Тилерсон подчеркнул важность непрерывного сотрудничества с правительством Армении, с деловыми кругами и гражданским обществом, а "достигшие в последние годы исторического высокого уровня инвестиции США в Армению" посчитал многообещающими. В данном контексте необходимо также отметить, что в вопросе назначения нового посла США в РА еще нет ясности.
Если попытаться обобщить 100 дней правления Трампа, то необходимо отметить, что в первые 100 дней правления Трампа по всем вышеперечисленным основным направлениям (соседи, Европа, Азия, Ближний Восток) внешняя политика Трампа преследовала одну основную цель – укрепить позиции США в существующих форматах сотрудничества, чтобы они в дальнейшем максимальным образом смогли бы послужить интересам США.