Աստանայում մեկնարկում են սիրիական բանակցությունները
Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում մայիսի 3-ին մեկնարկում է սիրիական հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների չորրորդ փուլը, որը շարունակվելու է նաև մայիսի 4-ին: Աստանայի բանակցությունների առաջին փուլը կայացել է 2017 թվականի հունվարին, երկրորդ փուլը՝ փետրվարին, իսկ երրորդը՝ մարտին: Բանակցությունների ամենաշոշափելի արդյունքը, թերևս, Սիրիայում հրադադարի վերահսկման եռակողմ մեխանիզմի ստեղծումն է, թեև մինչ այժմ չի հաջողվել ուղղակի բանակցություններ անցկացնել բանակցող կողմերի՝ սիրիական կառավարության և ընդդիմության պատվիրակությունների միջև, իսկ բանակցությունների երրորդ փուլում ընդդիմության պատվիրակությունն ընդհանրապես հրաժարվեց իր ներկայացուցիչներին ուղարկել Աստանա: Մայիսի 3-ին և 4-ին նախատեսված են երկկողմ բանակցություններ, որոնք ընթանալու են փակ ձևաչափով, հայտնում է РИА Новости-ն: Լիագումար նիստը և եզրափակիչ մամուլը ասուլիսը նախատեսվում են մայիսի 4-ին:
Աստանայի բանակցություններն ընթանում են Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի միջնորդությամբ: 2016 թվականի դեկտեմբերի 30-ին Սիրիայում Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջնորդությամբ ուժի մեջ մտավ կրակի դադարեցման մասին համաձայնությունը: Թեհրանը, Մոսկվան և Անկարան ստանձնել են սիրիական կառավարության և ընդդիմության միջև ստորագրված փաստաթղթերի երաշխավորի պարտավորությունները: Ստորագրված փաստաթղթերը վերաբերում են կրակի դադարեցմանը և խաղաղ բանակցություններ սկսելու պատրաստակամությանը: Իրանը, Ռուսաստանն և Թուրքիան համաձայնություն են ձեռք բերել Սիրիայում հրադադարի վերահսկման եռակողմ մեխանիզմի ստեղծման շուրջ:
Միջնորդ երկրներն ամեն կերպ ջանում են ընդգծել Աստանայի բանակցությունների կարևորությունը Ժնևում սիրիական գործընթացի դանդաղ ընթացքի համատեքստում: Մեծ կարևորություն է տրվում այն հանգամանքին, որ առաջին անգամ Աստանայում ակնկալվում է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Մերձավոր Արևելքի հարցերով օգնական Սթյուարթ Ջոնսի ներկայությունը (նախորդ փուլերին ԱՄՆ-n ներկայացված էր Ղազախստանում իր դեպանի մակարդակով):
Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի հիմնական նպատակն է այս փուլում ամրապնդել հրադադարի ռեժիմը և հիմք նախապատրաստել քաղաքական բանակցությունների մեկնարկի համար:

Сирийские переговоры стартовали в Астане
Первый раунд переговоров состоялся в Астане в январе 2017 года, второй раунд – в феврале, третий – в марте. Наиболее ощутимый результат переговоров - создание трехстороннего механизма по мониторингу за режимом прекращения огня. При этом посредникам так и не удалось организовать прямые переговоры между конфликтующими сторонами, а в третьем раунде делегация оппозиции вообще отказалась отправить своих представителей в Астану. На 3 и 4 мая запланированы двусторонние переговоры между участниками встречи, которые пройдут в закрытом формате, передает РИА Новости. А пленарное заседание и итоговая пресс-конференция должны состояться 4 мая во второй половине дня.
Посредниками переговорного процесса являются Россия, Турция, Иран. 30 декабря 2016 года в Сирии вступило в силу соглашение о прекращении огня. Россия, Турция, Иран стали гарантами этого соглашения, а позднее договорились о создании трехстороннего механизма по мониторингу за режимом прекращения огня.
Страны-посредники всячески пытаются подчеркнуть важность переговоров в Астане на фоне медленного процесса в Женеве. Подчеркивается тот факт, что впервые ожидается участие США на уровне помощника Государственного секретаря США по делам Ближнего Востока Стюарта Джонса (ранее США на переговорах в Астане был представлен на уровне посла в Казахстане).
Главная цель России, Турции и Ирана да данном этапе – укрепление режима прекращения огня в Сирии и создание основы для начала политических переговоров.