Սերժ Սարգսյանը ընդունել է Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյին, ով Հայաստանում է գտնվում «Սանկտ Պետերբուրգի օրերը Երևանում» ծրագրի շրջանակում:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և կարևորել արդեն լավ ավանդույթ դարձած Երևանում Սանկտ Պետերբուրգի, իսկ Սանկտ Պետերբուրգում Երևանի օրեր անցկացնելու գաղափարը, որը, Նախագահի համոզմամբ, օգտակար ու արդյունավետ հարթակ է երկու քաղաքների միջև համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված հարցերի քննարկման համար: Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ ՌԴ տարածաշրջանների հետ համագործակցությունը հայ-ռուսական դինամիկ զարգացող միջպետական հարաբերությունների կարևորագույն բաղկացուցիչն է և գոհունակությամբ է փաստել, որ ռազմավարական դաշնակից երկու երկրների միջև ապակենտրոնացված մակարդակով հարաբերությունները տարեցտարի ամրապնդվում ու խորանում են:
Նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ընդունելության համար և բարձր գնահատել Սանկտ Պետերբուրգի ու Երևանի միջև ձևավորված հարաբերությունների մակարդակը, որի հիմքում, ըստ նրա, հատկապես վերջին տարիներին բազմաթիվ ոլորտներում երկկողմ ջանքերով իրականացված աշխատանքի արդյունքն է, այդ թվում՝ ապրանքաշրջանառության որոշակի աճը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ փոխգործակցությունը զարգացնելու հնարավորություններն ու հեռանկարը:
Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետը և հանդիպմանը ներկա Երևանի քաղաքապետը պատրաստակամություն են հայտնել հետևողականորեն շարունակելու երկու քաղաքների միջև հարաբերությունների զարգացման ու խորացման ուղղությամբ աշխատանքը:

RA President Received the Governor of Saint Petersburg
The RA President Serzh Sargsyan received today Governor of Saint Petersburg Georgi Poltavchenko, who has arrived to Armenia in the framework of the Days of Saint Petersburg in Yerevan program, the press service of the RA President informs.
The President of Armenia welcomed the guest and stressed the importance of conducting Days of Saint Petersburg in Yerevan project which has become a good tradition. According to the President, the project provides an efficient platform for the discussions related to the expansion of cooperation between the two cities. President Sargsyan underscored that the dynamically developing relations with the regions of the Russian Federation constitute an important element of the interstate relations and noted with satisfaction that the relations between the two strategic partners at the level of decentralized cooperation strengthen and deepen by year.
Governor Georgi Poltavchenko thanked the President of Armenia for receiving him and praised the high level of the relations established between Saint Petersburg and Yerevan. According to Mr. Poltavchenko the basis of these relations, especially in recent years, have been the results of the works conducted through the joint efforts in different areas, including a certain increase in trade turnover.
The parties discussed the opportunities and prospects of developing the bilateral cooperation.
Governor of Saint Petersburg and the Mayor of Yerevan present at the meeting expressed readiness to continue to work consistently on developing and deepening the relations between the two cities.