Մակրոնն առաջ է անցել
Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու, «Առաջ» շարժման առաջնորդ Էմանուել Մակրոնը նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում 60 տոկոս ձայներով առաջ է անցել իր մրցակցուհուց՝ «Ազգային ճակատ» կուսակցությունից թեկնածու Մարին Լը Պենից, համաձայն երեք հետազոտական ինստիտուտների հարցումների արդյունքների, հաղորդում է Gazeta.ru-ն:
Ֆրանսիայում օրենքով արգելված է մինչև քվեարկության ավարտը տեղամասերից դուրս գալուց հետո կատարված հարցումների արդյունքների և կանխատեսումների հրապարակումը, խախտման համար նախատեսված է 75 հազար եվրոյի տուգանք: Այդ իսկ պատճառով եվրոպական այլ երկրների՝ Բելգիայի, Շվեյցարիայի և Գերմանիայի լրատվամիջոցները հրապարակում են սեփական հետազոտությունների տվյալները:

Макрон опережает Ле Пен
Кандидат в президенты Франции, лидер движения «Вперед» Эммануэль Макрон опережает во втором туре президентских выборов свою соперницу, кандидата от партии «Национальный фронт» Марин Ле Пен с 60% голосов, сообщила в воскресенье бельгийская газета Soir со ссылкой на данные опросов трех исследовательских институтов, передает Gazeta.ru.
Как отмечает издание, число пустых и недействительных бюллетеней также может оказаться значительным.
Публикация прогнозов и результатов опросов на выходе с участков во Франции запрещена по закону до окончания голосования, за нарушение предусмотрен штраф в 75 тыс. евро. В этой связи СМИ соседних стран, в том числе Бельгии, Швейцарии и Германии традиционно публикуют данные своих исследований.