Մենք բոլորս միասին ենք կերտել մեր նվիրական Եռատոնը. Բակո Սահակյան
Նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 9-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 25-րդ տարեդարձի առթիվ:
<<Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Հայրենական մեծ պատերազմի եւ Արցախյան ազատամարտի թանկագի՛ն վետերաններ,
Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 25-րդ տարեդարձի առթիվ, փառավոր հաղթանակներ, որոնք մեր ժողովուրդը կերտել է պատմության տարբեր քառուղիներում իր քաջ զավակների ցուցաբերած արիության, խիզախության, հայրենիքի հանդեպ անձնուրաց սիրո շնորհիվ:
Մեր լեգենդար հայրերի ու պապերի սխրանքը Հայրենական մեծ պատերազմում, նրանց ապրած կյանքը միշտ հպարտություն են պարգեւել մեզ եւ ուղենիշ հանդիսացել մեզ համար` առաջնորդելով դեպի նոր հաղթանակներ: Մենք ազատագրել ենք Շուշին` աչքի առաջ ունենալով հենց նրանց հերոսական օրինակը, որն անսասան հավատ է ներշնչել մեզ սեփական ուժերի եւ արդարության հաղթանակի հանդեպ, սովորեցրել լինել տոկուն ու հաստատակամ, մաքառող ու նպատակասլաց:
Արցախյան ազատամարտը դարձավ հայ ժողովրդի մեծագույն հաղթանակներից մեկը` լրացնելով մեր հերոսամարտերի շարքը:
Այսօր մենք հպարտ ենք կրկնակի, հպարտ ենք, որովհետեւ ունենք նաեւ արժանի հերթափոխ, անվեհեր երիտասարդների մի սերունդ, ում համար հայրենիքի սահմանների պաշտպանությունը եւ հարազատ ժողովրդի անվտանգությունը վեր են ամեն ինչից: Նրանք մեծագույն արժանապատվության զգացումով են շարունակում իրենց նախնիների գործը` պատմության մեջ թողնելով անձնվիրության նոր օրինակներ:
Փա՜ռք ու պատիվ մեր բոլոր հերոսներին:
Փա՜ռք ու պատիվ հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործին իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր նահատակներին:
Այս տոնական օրը ես շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին` Մայր Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում: Մենք բոլորս միասին ենք կերտել մեր նվիրական Եռատոնը, միասին ենք հաղթահարել բոլոր դժվարություններն ու փորձությունները, միասին ենք հարթել մեր հաղթական ուղին: Այդպես եղել է եւ այդպես կլինի ընդմիշտ:

Bako Sahakyan: Together We Have Carved This Cherished Triple Holiday
On 9 May President Bako Sahakyan sent a congratulatory address in connection with the Victory Holiday, the 25th anniversary of the Nagorno Karabagh Republic Defense Army and the Liberation of Shoushi.
Dear veterans of the Great Patriotic and Artsakh Liberation wars,
On behalf of the republic's authorities and personally myself I cordially congratulate you on the Victory Holiday, the 25th anniversary of the NKR Defense Army and the Liberation of Shoushi, glorious victories that our people carved in various crossroads of history due to the bravery and courage of their brave sons, their selfless love towards the Motherland.
The feat of our legendary fathers and grandfathers in the Great Patriotic War, their lives have always granted us pride and become a landmark for us leading to new victories. We have liberated Shoushi having in sight their heroic example that instilled unshakable faith towards our own strength and victory of justice, taught to be steadfast and resolute, ready to struggle and determined.
The Artsakh Liberation War has become one of the greatest victories of the Armenian people in the range of our heroic battles.
Today we are twice proud as we have a worthy shift, generation of aweless young people who place above all the defense of homeland's borders and the security of the native people. They continue the work of their ancestors with great dignity leaving new examples of selflessness in the history.
Honor and glory to all our heroes!
Honor and glory to our martyrs, who have sacrificed their lives for the sacred mission of defending the Motherland!
On this festive day I congratulate all our people in Mother Armenia, Artsakh and Diaspora. Together we have carved this cherished triple holiday, together we have overcome all the difficulties and trials, paving our heroic path. It was so in the past, and so it will be forever!