Անկարան՝ Սիրիայի քրդերին զենք մատակարարելու ԱՄՆ որոշման մասին
Սիրիայի քրդերին սպառազինում տրամադրելու Միցայալ Նահանգների որոշումն անընդունելի է: Ինչպես հաղորդում է Корреспондент-ը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի փոխվարչապեը Նուրեթին Ջանիքլին:
«Մենք չենք կարող համաձայնել կոալիցիայում ահաբեկչական կազմակերպության առկայության հետ, որը սպառնում է թուրքական պետության ապագային: Մենք հույս ունենք, որ ամերիկյան վարչակազմը կվերանայի իր որոշումը», - ասել է փոխվարչապետը:
Թուրքիայում «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժեր»-ին դիտարկում է որպես Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության ճյուղ, որը երկրում համարվում է ահաբեկչական խմբավորում:

Турция просит США не давать оружия курдам Сирии
Решение США о поставках вооружения сирийским курдам неприемлемо. Об этом, как передает Корреспондент, заявил турецкий вице-премьер Нуреттин Джаникли.
"Мы не можем согласиться с присутствием в коалиции террористических организаций, которые угрожают будущему турецкого государства. Мы надеемся, что американская администрация пересмотрит свое решение", - сказал политик в интервью телекомпании A Haber.
Заявление Джаникли стало первым официальным ответом Турции на решение США поставить вооружение воюющим в Сирии "Силам народной самообороны" (YPG), куда входит несколько тысяч курдов. Турция считает YPG частью Рабочей партии Курдистана, которая признана в республике террористической организацией.