Մայիսի 11-ին և լույս 12-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 90 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1750 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը սահմանի հարավային և հյուսիսային հատվածներում կիրառել է նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր (22 արկ) և հաստոցավոր հակատանկային ու ավտոմատ նռնականետեր (12 արկ):
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

По оперативным данным, в ночь с 11 на 12 мая на арцахско-азербайджанской границе ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня около 90 раз, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций более 1750 выстрелов.
В южном и северном направлениях границы, помимо стрелкового оружия, ВС Азербайджана применили 60-мм и 82-мм минометы (22 снаряда), а также противотанковые и автоматические гранатометы (12 снарядов).
Передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям и продолжают осуществлять надежную оборону боевых позиций.