Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի չկատարման արդյունքում առաջարկվեց զինադադարի համաձայնագիր
1994թ-ի մայիսի 12-ին Հայաստանը, Արցախն ու Ադրբեջանը ստորագրեցին հրադադարի համաձայնագիր՝ վերջ տալու ռազմական ակտիվ գործողություններին և խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու Ղարաբաղյան հակամարտությունը: 23 տարի է անցել այս եռակողմ համաձայնագրից և 22 տարի՝ 1995թ. փետրվարին հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ նոր, եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից, իսկ Ադրբեջանն այդպես էլ չի դադարում սահմաններին հրահրել լրավածություն: Հատկապես վերջին տարիներին կրակոցներն ու դիվերսիաներն էլ ավելի ինտենսիվ բնույթ են կրում, իսկ արդյունքում բոլոր կողմերում գրանցվում են զոհեր:
2016 թվականի ապրիլին էլ Ադրբեջանը Արցախի Հանրապետության դեմ սկսեց լայնածավալ ռազմական գործողություններ՝ կիրառելով ռազմական օդուժ, հրթիռահրետանային տարբեր համակարգեր, ինչպես նաև զրահամեքենաներ:
Հատկանշական է, որ 1994-1995թթ-ի հրադադարի համաձայնագրերի առկայության պարագայում ադրբեջանական կողմը ոչ միայն չի կատարում ստանձնած պարտավորությունները, այլև կարծես մոռանալով դրանց գոյության մասին՝ շարունակում է հղվել ՄԱԿ ԱԽ 4 բանաձևերին՝ այն էլ շեշտը դնելով այդ բանաձևերի պահանջներից ընդամենը մեկ կետի վրա՝ հայկական զորքերի դուրսբերում: Այս համատեքստում կարևոր է ուշադրություն դարձնել մի քանի հանգամանքի վրա.
Նախ, ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերում բացի Ադրբեջանի կողմից բարձրաձայնված կետից, առաջնային պահանջ էր կրակի, բոլոր ռազմական գործողությունների ու թշնամական ակտերի անհապաղ դադարեցումը: Ադրբեջանի կողմից այս պահանջի չկատարման ու ռազմական գործողությունների շարունակման, գործնականում այդ բանաձևերի վրա հիմնվելու անհնարինության արդյունքում էր, որ ավելի ուշ առաջարկվեց զինադադարի համաձայնագիր՝ հաշվի առնող այդ պահին ստեղծված նոր իրավիճակը: Չնայած այս համաձայնագիրը ստորագրելուն՝ Ադրբեջանն առ այսօր շարունակում է խախտել հրադադարի ռեժիմը:
Երկրորդ, արդյո՞ք անընդհատ ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերին հղվելով, միևնույն ժամանակ շարունակելով սահմաններին լարվածության ստեղծումը՝ Ադրբեջանը փաստացի չի հրաժարվում 1994-95թթ-ի հրադադարի համաձայնագրերից: Գուցե Ադրբեջանի այս քաղաքականությունից բխող տրամաբանական քայլը պետք է լիներ այդ համաձայնագրերից հրաժարումը, եթե չլինեին մի քանի սեփական շահերին հակասող հանգամանքներ: Ադրբեջանի իշխանությունների համար ակնհայտ է, որ նման քայլը թե´ սեփական, թե´ միջազգային հանրության կողմից կընկալվի որպես ապակառուցողական գործողություն, միևնույն ժամանակ այն կմեծացնի պատերազմի վերսկսման վտանգը, ինչը ալիևյան կլանի համար կարող է սեփական իշխանությունը կորցնելու լուրջ սպառնալիք դառնալ:
Հատկանշական է, որ ապրիլյան պատերազմից հետո Ադրբեջանը փորձում էր հղում կատարել միայն ապրիլի 5-ին կրակը դադարեցնելու վերաբերյալ բանավոր ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ փորձելով ցույց տալ իբրև թե այն եկել է փոխարինելու 1994-95թթ-ի անժամկետ համաձայնագրերին: Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով վերոնշյալ ռիսկերը, երկրի իշխանությունները խուսափեցին այս մասին բացահատ բարձրաձայնել, իսկ անուղղակի փորձերն էլ ձախողվեցին:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանությունների վարած քաղաքականությունը և Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում առկա իրավիճակը որևէ կերպ չի համապատասխանում 1994, այնուհետև 1995թ-ին Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորություններին: Սրանով է պայմանավորված այն, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները, չնայած հասցեականության բացակայությանը, պարբերաբար կոչ են անում պահպանել 1994-95թթ-ի հրադադարի անժամկետ համաձայնագրերը: Ակներև է նաև այն, որ առնվազն այս համաձայնագրերի կնքման միջնորդները չեն կարող անտարբեր լինել զինադադարի ռեժիմի խախտումների նկատմամբ և պետք է առավել կոշտացած դիրքորոշում որդեգրեն Բաքվի նկատմամբ: Սա վերաբերում է նաև Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններին, որոնց նպատակն էր «վստահության կառուցումից հակամարտության կարգավորում» մոտեցման կյանքի կոչումը: Մոտեցում, որն իր մեջ ներառում է մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ զինադադարի ռեժիմի պահպանում, ագրեսիվ հռետորաբանության բացառում և մի շարք վստահության միջոցներ: Ադրբեջանը, սակայն, հերթական անգամ հրաժարվում է կատարել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները (միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդում, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացում), որոնք ուղղված են նվազեցնելու պարբերաբար կրկնվող միջադեպերը և դիվերսիոն փորձերը, ինչպես նաև հստակ մատնանշելու հրադադարի ռեժիմը խախտող կողմին:
Ստեղծված իրավիճակում, գուցե, բացի վերը նշված պայմանավորվածությունների կատարումից, տրամաբանական կարող է լինել Ադրբեջանի, ԼՂՀ և ՀՀ միջև միջնորդների հստակ երաշխիքներ պարունակող ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման համաձայնագրի ստորագրումը, որն էական քայլ կլիներ կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորման համար՝ նպաստելով արդյունավետ բանակցությունների միջոցով խնդրի կարգավորմանը:

Перемирие было предложено в результате невыполнения Азербайджаном резолюций Совбеза ООН
12-го мая 1994-го года Армения, Арцах и Азербайджан подписали соглашение о прекращении огня - чтобы завершить активные боевые действия и путем мирных переговоров разрешить карабахский конфликт. Прошло 23 года с момента подписания этого трехстороннего соглашения и 22 года с февраля 1995-го года – с момента подписания нового трехстороннего соглашения по укреплению режима перемирия, но Азербайджан продолжает провоцировать напряженность на границах. Стрельба и диверсии, особенно в последние годы, принимают более интенсивный характер, в результате у всех сторон фиксируются жертвы. А в апреле 2016-го года Азербайджан начал широкомасштабные действия против Республики Арцах, применив военно-воздушные силы, различные ракетно-артиллерийские комплексы и бронемашины.
Знаменательно, что при наличии соглашений о прекращении огня 1994-1995 годов, азербайджанская сторона не только не выполняет взятые на себя обязательства, но и, казалось, забывая об их существовании, продолжает опираться на четыре резолюции Совбеза ООН, акцентируя внимание лишь на одном требовании в этих резолюциях – выводе армянских войск.
Во-первых, в резолюциях Совбеза ООН, кроме оглашаемого Азербайджаном пункта, первичным требованием было незамедлительное прекращение огня, всех боевых действий и враждебных актов. Невыполнение Азербайджаном этих требований и продолжение им боевых действий, практически, являлись следствием невозможности опираться на эти резолюции и, с учетом новой создавшейся на тот момент ситуации, позднее было предложено соглашение о прекращении огня. И, несмотря на то, что Азербайджан подписал это соглашение, он до сих пор продолжает нарушать режим перемирия.
Во-вторых, постоянно опираясь на резюции Совбеза ООН и одновременно продолжая создавать напряженность на границах, не отказывается ли Азербайджан от соглашений по перемирию 1994-1995 годов? Возможно, было бы логичнее - исходя из такой политики Азербайджана - отказаться от этих соглашений? Однако есть несколько факторов, противоречащих интересам Азербайджана. Для азербайджанских властей очевидно, что подобный шаг - как со стороны собственной, так и международной общественности - будет воспринят как деструктивное действие. Одновременно он увеличит опасность возобновления войны, что для алиевского клана может стать серьезной угрозой потери собственной власти.
Знаменательно, что после апрельской войны Азербайджан пытается ссылаться лишь на достигнутое устное соглашение о перемирии от 5-го апреля 2016 года, пытаясь показать, что оно заменяет бессрочные соглашения от 1994-1995-ых годов. Тем не менее, учитывая вышесказанные риски, власти Азербайджана избегают говорить об этом громогласно, а косвенные попытки такой "замены" провалились.
Очевидно, что проводимая азербайджанскими властями политика и существующая ситуация в контексте карабахского конфликта никоим образом не соответствуют обязательствам, взятым Азербайджаном в 1994-ом, а затем и в 1995-ом году. Этим обусловлено то, что сопредседатели МГ ОБСЕ, несмотря на отсутствие адресности в своих заявлениях, периодически призывают соблюдать бессрочные соглашения о прекращении огня 1994-1995-х годов. Очевидно и то, что, как минимум, посредники подписания этих соглашений не смогут быть безразличными к нарушениям режима перемирия и должны придерживаться более жестких позиций по отношению к Баку. Это касается также венских и санкт-петербургских соглашений, цель которых – призвать к жизни подход “от построения доверия к урегулированию конфликта”. Подход, который включает в себя ряд вопросов, в том числе, и сохранение режима перемирия, исключение агрессивной риторики и ряд мер доверия. Однако Азербайджан в очередной раз отказывается выполнять достигнутые соглашения (механизмы расследования инцидентов, увеличение возможностей команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ), которые направлены на уменьшение регулярно повторяющихся инцидентов и попыток диверсии, а также четкое определение нарушителя режима перемирия.
В создавшейся ситуации, возможно, кроме выполнения вышеотмеченных соглашений, будет логичным подписание между Азербайджаном, НКР и РА соглашения об отказе от силы и угрозы силы, с четкими гарантиями посредников, которое стало бы ощутимым шагом для создания атмосферы доверия между сторонами, тем самым путем эффективных переговоров способствуя урегулированию проблемы.