Հակառակորդը կիրառել է «ՍՊԱՅԿ» տիպի կառավարվող հրթիռ. ԼՂՀ ՊՆ
Մայիսի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 55 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1200 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը սահմանի տարբեր հատվածներում կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (3 արկ) և հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (9 արկ): Իսկ ՊԲ արևելյան ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է «ՍՊԱՅԿ» տիպի կառավարվող հրթիռ, ինչի արդյունքում մասնակի վնասվել է մեկ ռազմական տեխնիկա: Ադրբեջանական զինուժի սադրանքի արդյունքում պաշտպանության բանակը մարդկային կորուստ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

По оперативным данным, накануне, 15 мая, и в ночь на 16 мая на арцахско-азербайджанской границе ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня около 55 раз, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
Произвел в направлении армянских позиций более 1200 выстрелов.
На различных участках границы, помимо стрелкового оружия, ВС Азербайджана применили также 60-мм миномет (3 снаряда) и противотанковый гранатомет (9 снарядов). А в восточном направлении арцахско-азербайджанской границы противник применил управляемую ракету SPIKE. В результате этого частично повреждена одна единица военной техники.
В результате провокации ВС Азербайджана Армия обороны потерь в живой силе не понесла.
Передовые подразделения Армии обороны НКР для подавления наступательной активности противника прибегли к ответным действиям, продолжив уверенно выполнять поставленную боевую задачу.