Էդվարդ Նալբանդյան. Բաքուն շարունակում է կոպտորեն խախտել եռակողմ զինադադարի համաձայնագրերը
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի 127-րդ նիստին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, ինչպես ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից են հայտնում, մասնավորապես նշվում է.
Պարոն գլխավոր քարտուղար,
Հարգելի Իոաննիս, սիրելի բարեկամ, շնորհավորում եմ Նախարարների կոմիտեի հաջող նախագահության կապակցությամբ: Կիպրական նախագահության առաջնայնությունները լավագույնս միտված էին արձագանքելու այն մարտահրավերներին, որոնց այսօր առերեսվում է Եվրոպան:
Այդ առաջնայնություններից մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը հատկապես կարևոր է հայ ժողովրդի համար, ով մշակութային արժեքների հսկայական կորուստներ է կրել իր պատմության ընթացքում և բոլորովին վերջերս` Ադրբեջանում` այդ երկրի կառավարության ձեռքով, և Սիրիայում` ահաբեկչական խմբավորումների կողմից: Այս առումով մենք ողջունում ենք Մշակութային սեփականության դեմ հանցանքների վերաբերյալ Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի ընդունումը:
Կիպրական նախագահության մեկ այլ առաջնահերթություն` Կրթության միջոցով ժողովրդավարության հաստատումը համերաշխ և հանդուրժողական հասարակությունների ստեղծման կարևոր միջոց է։ Ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում առանցքային դեր է խաղում ժողովուրդների հիշողության իրավունքը, նրանց իրավունքը հիշատակի հարգման, կրթության միջոցով իրազեկելու նախկինում տեղի ունեցած ողբերգությունների մասին։
Ողջունելի է, որ «Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության իրավիճակի» մասին իր տարեկան զեկույցում Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը հատուկ անդրադարձ է կատարել պոպուլիզմին, ինչը հատկապես վտանգավոր է, երբ զուգորդվում է պետության կողմից սատարվող ատելության քարոզով և այլատյացությամբ: Ազատ մամուլը, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական քաղաքացիության վերաբերյալ կրթությունը, ակտիվ քաղաքացիական հասարակությունը անհրաժեշտ են` հաղթահարելու այս երևույթը: Ավելին, «օրենքի գերակայություն» եզրը իրենից ներկայացնում է կոնցեպտ, որը տրամագծորեն հակադրվում է «ուժի գերակայությանը» կամ «ուժի կիրառմանը»:
Մենք արդեն հնարավորություն ունեցել ենք կիսելու գլխավոր քարտուղարի մեկ այլ տեսակետ` «Ժողովրդավարական անվտանգության» հայեցակարգի շուրջ, որի համաձայն ժողովրդավար երկրները առավել քիչ հավանական է, որ պատերազմ սկսեն: Ակնհայտ է, որ ավտորիտար ռեժիմները նման երկընտրանքի առջև չեն կանգնում։
Նման իրավիճակի ականատես եղանք 2016թ. ապրիլին, երբ Ադրբեջանը լայնամասշտաբ հարձակում սանձազերծեց Արցախի ժողովրդի դեմ՝ իրականացնելով միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներ:
Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայից հետո երկու գագաթաժողով է գումարվել, որտեղ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ՝ միտված խաղաղ գործընթացի առաջ մղման նպատակով բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը: Բաքուն հրաժարվում է իրականացնել այս համաձայնությունները՝ չնայած դրանց կարևորությունն ընդգծվել է բազմաթիվ առիթներով, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների վերջերս՝ ապրիլի 28-ին կայացած եռակողմ հանդիպման ընթացքում: Ավելին, հակառակվելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների և միջազգային հանրության հետևողական կոչերին՝ խստորեն պահպանելու հրադադարի ռեժիմը, Բաքուն շարունակում է կոպտորեն խախտել եռակողմ զինադադարի համաձայնագրերը։
Մենք գնահատում ենք այն նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են մարդու իրավունքների համաեվրոպական գործիքների հավասար կիրառմանը ողջ մայրցամաքում՝ առանց տարբերակման, ներառյալ՝ հակամարտությունների գոտիներում: Եվրոպայի խորհրդի առաջնային նպատակն է ապահովել, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված ընդհանուր արժեքների և անհատների իրավունքների իրականացումը պայմանավորված չլինի տարածքի կարգավիճակով, որտեղ բնակվում է ժողովուրդը:
Ապրիլի 2-ին Հայաստանում կայացան խորհրդարանական ընտրություններ: Դրանք նշանավորվեցին միջազգային դիտորդների աննախադեպ մեծ թվով, որոնք փաստեցին, որ ընտրությունները լավ էին կազմակերպված, հարգվել են հիմնարար ազատությունները, և դրանց արդյունքներն արտացոլում են բնակչության կամքը:
Հայաստանը բարձր է գնահատում ժողովրդավարական հաստատությունների և ընտրական գործընթացների ամրապնդմանն ուղղված իր բարեփոխումներում միջազգային գործընկերների ներդրումը, ներառյալ՝ Եվրոպայի խորհրդի և Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից տրամադրված փորձագիտական աջակցությունը: Ակնկալում ենք շարունակել արդյունավետ համագործակցությունն այս ուղղությամբ:
Ինչ վերաբերում է վերջերս ԵԽԽՎ-ում ինստիտուցիոնալ ճգնաժամի և կոռուպցիայի վերաբերյալ արժանահավատ տեղեկատվությանը՝ մենք միանում ենք իրավիճակի ամբողջական հետաքննությանն ուղղված կոչերին, որպեսզի վերականգնվի այս կազմակերպությանը հասցված վնասը:

Edward Nalbandian: Baku Continues the Gross Violations of the Trilateral Ceasefire Agreements
At the 127th Session of the Committee of the Ministers of the Council of Europe the RA Foreign Minister Edward Nalbandian came up with a statement, which, as the press service of the RA MFA informs, reads as follows:
Mr. Secretary General,
Dear Ioannis, dear friend, congratulations for your successful chairmanship of the Committee of Ministers. The priorities of the Cyprus Chairmanship were well placed to address the current challenges that the Europe faces.
Protection of cultural heritage in particular is important for the Armenian people that have suffered immense losses of cultural legacy throughout its history and most recently in Azerbaijan by the hands of its government and in Syria by the terrorist groups. In this regard we welcome the adoption of the Convention on Offences relating to Cultural Property.
Another focus of the Chairmanship on Democracy through Education is an important dimension of fostering inclusive and tolerant societies. The right of people to their memory, their right to teaching and learning history of past tragedies through education and remembrance has a pivotal role in preventing genocides and crimes against humanity.
It is commendable that in his annual report on the "State of Democracy, Human Rights and the Rule of Law" the Secretary General has highlighted populism, which is particularly dangerous, when combined with state sponsored hate speech and xenophobia. Free media, education for democratic citizenship and human rights, active civil society are essential in overcoming this phenomenon. Moreover, the notion of "rule of law" represents a concept that is diametrically opposed to "the rule by force" or "use of force".
We already had an opportunity to share another view of the Secretary General on the concept of "Democratic Security", according to which democracies are less likely to go to war. Obviously, authoritarian regimes do not face this dilemma.
Such a case was witnessed during new large-scale offensive in April 2016, when Azerbaijan committed gross violations of international humanitarian and human rights law against the people of Nagorno-Karabakh.
Two Summits were convened after the April aggression of Azerbaijan, where agreements were reached aimed at creating conducive conditions for advancement of the peace process. Baku refuses to implement these agreements although their importance has been highlighted on numerous occasions, including during April 28 trilateral meeting of ministers of foreign affairs of Russia, Armenia and Azerbaijan. Moreover, Baku continues the gross violations of the trilateral cease-fire agreements in defiance to the consistent calls of the Co-Chair countries and the international community.
We value the recent initiatives that call on the equal application of the pan-European human rights instruments to the whole continent without distinction, including in the conflict zones. It is the primary goal of Council of Europe to ensure that the common values and individual rights guaranteed by the European Convention on Human Rights are not dependent on the status of the territory where people live.
On the April 2nd the parliamentary elections were held in Armenia. They were marked by unprecedented high number of international observers, who stated that the elections were well administered, fundamental freedoms were respected, and the results reflected the will of the population.
Armenia highly appreciates the contribution of international partners to its reforms aimed at consolidating the democratic institutions and the electoral process, in particular the expertise provided by the Council of Europe and the Venice Commission. We look forward to the continuation of fruitful cooperation in this regard.
Regarding the recent institutional crisis and credible reports on corruption in the PACE, we join the calls for full investigation of the situation in order to rectify the damage done to this Organization.
And finally, I want to use the opportunity to wish all the success to the incoming chairmanship of the Czech Republic.