«Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիրը կայցելի Արցախ
«Ավրորա» 2017թ. մրցանակի շնորհման արարողության և ուղեկցող միջոցառումների նախօրեին «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն հատուկ այցով ժամանել է Հայաստան: Նա կհանդիպի Հայաստանի և Արցախի պետական, մշակութային ու հոգևոր գործիչներին և կներկայացնի իր գործունեությունն ու 2016թ. «Ավրորա» մրցանակի ազդեցությունը, հայտնում է IDeA հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը:
«Անչափ երջանիկ եմ մեկ տարի անց կրկին ժամանել Հայաստան, այս անգամ արդեն ավելի շատ պատմություններով: Ես Հայաստան եմ բերել այն բոլոր երջանիկ մանուկների ու երիտասարդների ուղերձը, որոնք «Ավրորա» մրցանակի շնորհիվ այսօր օթևան ունեն կամ որակյալ կրթություն են ստանում: Նրանք այժմ կարող են երազել ավելիին հասնելու մասին, - ասաց «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն, - անհամբերությամբ սպասում եմ՝ հանդիպելու Հայաստանի և Արցախի երիտասարդներին, կանանց ու բոլոր նրանց, ովքեր իրենց հյուրընկալ դռներն են բացելու իմ առաջ»:
Երևանից Մեգին կուղևորվի Հայաստանի հարավ. կայցելի Տաթևի միջնադարյան վանական համալիր, Գորիսում կհանդիպի տեղի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, մշակութային գործիչների և ուսանողների հետ, կայցելի Աքսել Բակունցի տուն-թանգարան: Մարգարիտ Բարանկիցեն այնուհետև կմեկնի Արցախ, որտեղ Շուշիում կայցելի Ս. Ղազանչեցոց եկեղեցի և Վերին մզկիթ, «Նարեկացի» արվեստի կենտրոն, որտեղ տեղի կունենա մշակութային միջոցառում: Ստեփանակերտում Մարգարիտ Բարանկիցեն կհանդիպի Արցախի պետական համալսարանի ուսանողներին, կայցելի Զոհված ազատամարտիկների թանգարան, այնուհետև կմեկնի Գանձասար:
Մարգարիտը կլինի նաև Գյումրիում, կայցելի Հայ կաթողիկե եկեղեցի, «Թռչունյան» մանկատուն: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Մարգարիտ Բարանկիցեն կհանդիպի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ-ին: Էջմիածնում մրցանակի առաջին դափնեկիրը կհանդիպի նաև «Altitude 5165» մարդասիրական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ:
Մայիսի 26-ից Մեգին հարյուրավոր այլ հյուրերի հետ Երևանում և Դիլիջանում կմասնակցի «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումներին, որոնք կամփոփվեն մայիսի 28-ին, Երևանում՝ մրցանակի շնորհման արարողությամբ:

Первый лауреат премии "Аврора" посетит Арцах
В преддверии церемонии вручения премии "Аврора" – 2017 и приуроченных к ней мероприятий первый лауреат премии Маргерит Баранкитс посетила Армению с особым визитом, сообщает пресс-служба IDeA
"Я счастлива вернуться в Армению год спустя, ведь мне есть о чем рассказать людям. Я привезла в Армению сообщение от всех счастливых детей и молодых людей, которые смогут получить лучшее образование или кров благодаря премии "Аврора. Теперь они будут мечтать о большем", – сказала Маргерит Баранкитс, лауреат премии "Аврора" – 2016. – "Я с нетерпением жду встречи с молодежью Армении и Арцаха, а также со всеми, кто захочет открыть мне свои сердца и двери".
Из Еревана Мэгги поедет на юг Армении, где посетит средневековый монастырь Татев. В Горисе Баранкитс встретится с представителями местных НКО, деятелями культуры и студентами, а также посетит дом-музей Акселя Бакунца. После этого Маргерит Баранктис отправится в Арцах, в Шуши, где осмотрит собор Казанчецоц, Джуму мечеть Гевхар-аги и Институт искусств им. Нарекаци, в котором для гостьи будет организовано представление и где она сможет познакомиться с местным сообществом.
В Степанакерте Маргерит Баранкитс встретится со студентами Арцахского Государственного Университета и посетит Музей памяти погибших воинов-освободителей, после чего осмотрит Гандзасарский монастырь.
Маргерит также нанесет визит в Гюмри, где посетит кафедральную Армянскую Католическую церковь и детский приют "Трчунян". В Первопрестольном Святейшем Эчмиадзине Маргерит Баранкитс встретится с его Его Святейшеством Католикосом Всех Армян, Верховным Патриархом Армянской Апостольской Церкви Гарегином II, которому расскажет о своей деятельности и о том, каких перемен к лучшему удалось добиться благодаря премии "Аврора" – 2016. После этого Мэгги пообщается с представителями гуманитарной организации "Высота 5156".
Начиная с 26 мая, Маргерит Баранкитс и сотни других гостей смогут посетить мероприятия премии "Аврора" в Ереване и Дилижане. Кульминацией уикенда станет церемония вручения премии "Аврора" – 2017, которая пройдет 28 мая в Ереване.
Маргерит Баранкитс, основательница "Дома Шалом" и больницы REMA, стала лауреатом премии "Аврора" 24 апреля 2016 года. Маргерит была отмечена за исключительный вклад, который ее действия внесли в дело спасения человеческих жизней во время гражданской войны в Бурунди. На сегодняшний момент Баранкитс спасла 30 000 детей, которым дала кров и образование.