Հայաստանը ցանկանում է 50 մլն դոլարի գյուղատնտեսական տեխնիկա ձեռք բերել Ռուսաստանից
Հայաստանը մի քանի տարվա ընթացքում կարող է 50 մլն դոլար ծախսել` Ռոստսելմաշից գյուղատնտեսական տեխնիկա ձեռք բերելու համար: Այս մասին Ռոստովի շրջանի մարզպետ Վասիլի Գոլուբևի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանը, հայտնում է ռուսական ձեռնարկության մամուլի ծառայությունը։
Դեսպանի խոսքով՝ թարմացման ենթակա է գյուղատնտեսական տեխնիկայի պարկի շուրջ 95%-ը։
«Կարծում եմ, շուրջ 50 մլն դոլար է հարկավոր մի քանի տարիների ընթացքում: 5 մլն դոլարի տեխնիկա այս տարի արդեն նախատեսված է ձեռք բերել», — ընդգծել է  Տողանյանը։
Նրա խոսքով` Ռոստսելմաշն առավել ապահով գործընկեր է, որի հետ հայկական կողմը ցանկանում էր համակարգային հարաբերություններ կառուցել։
«Մենք ցանկանում ենք Ռոստովի շրջանի հետ հարաբերությունները նոր մակարդակի հանել՝ ելնելով այն իրողություններից, որոնք կան։ Կցանկանայինք ամրապնդել մեր բիզնեսը, առևտրային տուն ու առևտրային ներկայացուցչություններ բացել։ Համապատասխանաբար զարգացնել միջկառավարական խոշոր նախագծերը` ամբողջ երկրի համար գյուղատնտեսական տեխնիկայի ձեռքբերման հարցում համագործակցությունը, որի համար Հայաստանում պետական ծրագրեր կան», — ասաց Տողանյանը։
Նշենք, որ Ռոստովի շրջանի մարզպետ Վասիլի Գոլուբևի և Վարդան Տողանյանի հանդիպումը տարածաշրջանային կառավարությունում տեղի է ունեցել անցած շաբաթ։ Հանդիպումը նվիրված էր Հայաստանի և Ռոստովի շրջանի միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարների հարցերի քննարկմանը։

Армения хочет закупить у РФ сельхозтехнику на 50 миллионов долларов
Армения хочет обновить парк сельскохозяйственной техники за счет продукции компании Ростсельмаш. Об этом заявил посол Армении Вардан Тоганян, сообщает пресс-служба российского предприятия.
На минувшей неделе состоялась встреча губернатора Ростовской области Василия Голубева и Вардана Тоганяна в региональном правительстве. Встреча была посвящена вопросу перспектив развития сотрудничества между Арменией и Ростовской областью.
''Мы бы хотели вывести отношения с Ростовской областью на некий новый уровень, исходя из тех реалий, которые есть. Хотели бы укрепить здесь наш бизнес, создавать торговый дом, торговые представительства. Соответственно, развивать крупные проекты межгосударственные, то, о чем мы говорили, сотрудничество в плане приобретения сельхозтехники для всей страны, для которой в Армении существуют государственные программы. В этой связи хотелось бы отметить, что на сегодня компании Ростсельмаш наиболее надежный партнер, с которым мы бы хотели более системно выстроить отношения, чтобы они могли охватить весь наш рынок, и, воспользовавшись нашим географическим положением, дальше выйти на рынки Ирана и стран Ближнего Востока'', -пояснил господин Тоганян.
Посол также добавил, что обновления требует около 95% парка сельхозтехники.
''Я думаю, это где-то 50 миллионов долларов в течение нескольких лет, технику на 5 миллионов долларов в этом году уже планируется приобрести'', - подчеркнул господин Тоганян.