Ավակով. Լվովի Սբ Կազիմիրի տաճարը կվերադարձվի Հայ կաթողիկե եկեղեցուն
Լվովի Սբ Կազիմիրի եկեղեցին, որն Ուկրաինայի ՆԳՆ բալանսին է գտնվում, կփոխանցվի Հայ կաթողիկե եկեղեցուն: Այդ մասին հայտարարել է Ուկրաինայի ՆԳ նախարար Արսեն Ավակովը եկեղեցու ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը, հայտնում է PanArmenian-ը՝ Rusarminfo-ին հղումով:
«Մենք կարևորում ենք պատմական արդարության վերականգնումը եկեղեցու հանդեպ: Այնպես է ստացվել, որ ՆԳՆ սեփականություն է համարվում Հայ կաթողիկե եկեղեցուն պատկանող հուշարձանը: Մենք ուսումնասիրել ենք բոլոր հնարավորությունները և որոշել ենք վերադարձնել այն եկեղեցու տնօրինությանը», - ասել է նախարարը:
Ըստ Ավակովի, Ուկրաինայում ավելի քան 80 եկեղեցի և կրոնական նշանակության տարբեր շինություններ կան, որոնք պատմականորեն պատկանել են Ուկրաինայի հայկական ազգային և կրոնական կազմակերպություններին, որոնցից միայն 5-ն է վերադարձվել հայ համայնքին:
Լվովի Սբ Կազիմիր եկեղեցին կառուցվել է 1630-ին: Խորհրդային տարիներին այնտեղ գործել է անչափահաս աղջիկների գաղութը: 1980-ականներից համալիրն օգտագործվել է ԽՍՀՄ ՆԳՆ կողմից, իսկ 1991-ին փոխանցվել է Ուկրաինայի ՆԳՆ բալանսին:

Аваков: Храм Св. Казимира во Львове будет возвращен Армянской католической церкви
Костел (храм) Святого Казимира во Львове, который находится на балансе МВД Украины, будет передан Армянской католической церкви. Об этом, как передает РУСАРМИНФО, сообщил министр внутренних дел Арсен Аваков на встрече с представителями церкви.
"Мы уделяем большое внимание восстановлению исторической справедливости по отношению к церкви. Так случилось, что в собственности МВД находится памятник, принадлежавший Армянской католической церкви. Мы изучили все возможности и приняли решение вернуть его в распоряжение церкви", - отметил министр внутренних дел.
По словам Авакова, в Украине более 80 храмов и различных сакральных сооружений, которые исторически принадлежали национально-религиозным организациям украинских армян, из которых только 5 вернули армянским религиозным общинам.
Костел Святого Казимира построен в 1630 году. В советские годы там находилась трудовая колония для несовершеннолетних девушек. С 1980-х гг. весь комплекс использовался Министерством внутренних дел СССР, а в 1991 году перешел на баланс МВД Украин