ՀՀ վարչապետը մասնակցել է ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունն աշխատանքային այցով գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնության Կազան քաղաքում՝ Անկախ պետությունների համագործակցության կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի և Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստերին մասնակցելու նպատակով:
Այսօր տեղի ունեցած ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստերում քննարկվել են կառույցի շրջանակում տնտեսական փոխգործակցության հետագա զարգացմանը և խորացմանը վերաբերող հարցեր:
Ընդլայնված կազմով նիստի ավարտից հետո ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարները ստորագրել են տարբեր ոլորտներում ԱՊՀ երկրների միջև փոխգործակցության խորացմանն ուղղված մի շարք փաստաթղթեր, մասնավորապես՝ մինչև 2020 թ. ԱՊՀ երկրների ինովացիոն համագործակցության միջպետական ծրագրի իրագործման 2017-2020 թթ. համալիր միջոցառումների ծրագիրը, ինչպես նաև 2017-2019 թթ. ԱՊՀ երկրների տարածքում միջազգային փոխադրումների իրականացման ընթացքում տրանսպորտային անվտանգության ապահովման ռազմավարության առաջնահերթ միջոցառումների ծրագիրը և այլն: Ստորագրվել են նաև միջազգային համաձայնագրեր կեղծ ապրանքների արտադրությանը և տարածմանը հակազդելու, մտավոր սեփականության պաշտպանության, գեոդեզիայի, քարտեզագրության, կադաստրի ոլորտում և մի շարք այլ ուղղություններով համագործակցության վերաբերյալ:
Խորհրդի որոշմամբ ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2017 թ. նոյեմբերին:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ ՀՀ կառավարական պատվիրակությունը մասնակցել է ՌԴ կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևի անունից ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի և Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստերի մասնակից պատվիրակությունների պատվին կազմակերպված պաշտոնական ընդունելությանը:

RA Prime Minister Attended the CIS Heads of Government Council and the Eurasian Intergovernmental Council
RA governmental delegation headed by the Prime Minister Karen Karapetyan is paying a working visit to Kazan, Russian Federation, to attend the meetings of the CIS Heads of Government Council and the Eurasian Intergovernmental Council. The CIS Heads of Government Council’s narrow-format and enlarged meetings discussed issues related to the further development of economic cooperation, the press service of the RA Government informs.
After the CIS Heads of Government Council’s extended meeting, the heads of government signed a number of documents aimed at deepening cooperation in various fields between the CIS countries, including the action plan for the interstate program of CIS countries’ innovation cooperation up till the year 2020, a comprehensive action plan for implementation of the CIS program of priority measures under the transport safety strategy in 2017-2019.
The following international agreements were also signed: on cooperation in the fight against fake goods production and distribution, intellectual property protection, land surveying, field mapping, cadastre and a number of other areas.
It was decided that the next meeting of the CIS Heads of Government Council will be held in November, 2017.
Later today, the Prime Minister Karen Karapetyan-headed RA government delegation attended am official reception hosted by RF Premier Dmitry Medvedev in honor of government delegations in attendance of the meetings of the CIS Heads of Government Council and the Eurasian Intergovernmental Council.