ԵՄ «ցավոտ կողմերը» Թուրքիայի ձեռքում դարձան հերթական հաղթաթուղթ
Թուրքիան և ԵՄ-ն հարաբերությունների վերականգնման համար մեկ տարվա գործողությունների ծրագիր են համաձայնեցրել: Հետաքրքիր է, որ նման համաձայնեցումը տեղի է ունենում Թուրքիա-ԵՄ փոխադարձ մեղադրանքների, Թուրքիայում մարդու իրավունքների խախտումների, խոսքի ազատության սահմանափակումների, բռնաճնշուների ու ձերբակալությունների ֆոնին: Այնուամենայնիվ, նման պայմանավորվածության ձեռքբերումն ապացուցում է բավականին շատ շրջանառվող հետևյալ տեսակետի ճշմարտացիությունը. ԵՄ-Թուրքիա փոխադարձ շահերով պայմանավորված՝ կողմերից և ոչ մեկն այսօր միմյանց դեմ ուղղված մեղադրանքներից անցում չի կատարի հստակ և կոշտ գործողությունների:
Ձեռք բերված պայմանավորվածությունները մասնավորապես վերաբերում են վիզային ռեժիմի ազատականացմանն ու փախստականների ընդունման հարցում ԵՄ-ի կողմից ֆինանսական օգնությանը: Հարցեր, որոնք Թուրքիան բազմիցս օգտագործել է ԵՄ դեմ որպես սպառնալիք: Իսկ որո՞նք կարող էին լինել այս համաձայնության ձեռքբերման հիմնական պատճառները:
Նախ պետք է նշել, որ այսօր Թուրքիայում ստեղծվել է նոր իրականություն: Երկրում հաստատվել է կառավարման նախագահական համակարգ, իսկ Էրդողանն էլ Թուրքիայի Հանրապետության պատմության մեջ դարձել է առաջին նախագահը, ով նաև հանդիսանում է կուսակցական (օրերս Էրդողանը դարձավ իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության նախագահը): Լուծելով սեփական իշխանության հարցը և երկրում գրեթե ամեն ինչ իր իսկ վերահսկողության տակ վերցնելով՝ Էրդողանն խնդիր ունի բալանսավորել երկրի արտաքին քաղաքականությունը և քայլեր ձեռնարկել՝ չկորցնելու իր կարևոր գործընկերոջը՝ ԵՄ-ին: Սրանով է պայմանավորված այն հանգամանքը, որ վերջին շրջանում բավականին փոքրաթիվ են դարձել Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյանների կողմից ԵՄ-ին ուղղված քննադատությունները, իսկ վերջերս էլ Էրդողանը հայտարարեց, որ չնայած գոյություն ունեցող տարաձայնություններին՝ Թուրքիան ձգտելու է ԵՄ անդամակցության:
Այս համատեքստում պատահական չէ նաև այն, որ գործողությունների ծրագրի համաձայնեցման ժամանակ ԵՄ կառույցների ղեկավարներն իրենց մտահոգությունը հայտնեցին Թուրքիայում մահապատժի հնարավոր վերականգնման հետ կապված, որին Թուրքիայի նախագահի արձագանքը եղավ «հանգստացնող» բնույթի. «Թուրքիայի կառավարությունը կքննարկի մահապատժի վերականգնման հարցը, եթե այդ մասին նախագիծ ներկայացվի խորհրդարան»: Նման հայտարարությունը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ հատկապես վերջին շրջանում մահապատժի հնարավոր վերականգնման մասին խոսակցությունները նպատակ էին հետապնդում հանրաքվեի շուրջ եղած աղմուկից շեղել միջազգային հանրության, մասնավորապես ԵՄ ուշադրությունն, ինչը, կարծես, ստացվեց: Իսկ այժմ էլ աստիճանաբար Թուրքիան կսկսի հրաժարվել այդ գաղափարից իբրև «բարի կամքի դրսևորում»՝ արժանանալով Եվրոպայի բարձր գնահատանքին:
Ինչ վերաբերում է Եվրոպայի դրդապատճառներին՝ Թուրքիայի հետ գալ նման համաձայնության, ապա ինչպես նախկինում, այսօր նույնպես ԵՄ համար միգրանտները հանդիսանում են գլխավոր անվտանգային խնդիր: Նման իրավիճակում ԵՄ-ն Թուրքիային դիտում է որպես հիմնական աջակից, որը կարող է թեթևացնել միգրաների հետ կապված բեռը: Բացի այդ, Թուրքիան հանդիսանում է տարածաշրջանում ԵՄ գլխավոր գործընկերը, ուստի տարածաշրջանում իր ազդեցությունը չկորցնելու համար ԵՄ-ն պատրաստ է սահմանափակվել միայն հնչեցվող քննադատություններով և քայլ ընդառաջ անել՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վերականգնելու ուղղությամբ:
Այսպիսով, ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունները մտնում են նոր շրջափուլ: Ակնկալել, որ այդ հարաբերություններում սառույցն արագ կհալվի և կսկսվի սերտ համագործակցության փուլ, տրամաբանական չէ, սակայն, հաշվի առնելով վերը նշված փոխադարձ շահերը, կարձանագրվի դրական դինամիկա: Իսկ սա նշանակում է, որ Էրդողանին հերթական անգամ հաջողվեց «փոշի փչել» միջազգային հանրության աչքերին և ճիշտ «խաղալ» այն հարցերի հետ, որոնք հանդիսանում են ԵՄ «ցավոտ կողմերը»:

"Болячки" ЕС стали очередными козырными картами для Турции
Для восстановления своих отношений Турция и ЕС согласовали годовую программу действий. Интересно, что подобное согласование имеет место на фоне взаимных обвинений Турция-ЕС, нарушений прав человека в Турции, ограничений свободы слова, насилия и арестов. Тем не менее, достижение подобного соглашения доказывает истинность следующей широко распространенной точки зрения - исходя из ваимных интересов, ни одна из сторон не перейдет от обвинений в адрес друг друга к четким и жестким действиям.
Достигнутые соглашения, в частности, относятся к либерализации визового режима и финансовой поддержке со стороны ЕС в вопросах приема беженцев. Эти вопросы Турция много раз использовала против ЕС в качестве угрозы. А каковы были основные причины достижения подобного соглашения?
Во-первых, необходимо отметить, что в Турции - новая реальность. В стране установлена президентская форма правления, а Эрдоган впервые в истории Турецкой республики стал первым президентом, который также является членом партии (на днях Эрдоган стал председателем правящей "Партии справедливости и развития"). Решив вопрос собственной власти и взяв под свой контроль в стране почти все, Эрдоган желает балансировать внешнюю политику страны и совершать соответствующие шаги для того, чтобы не потерять своего важного партнера – ЕС. Этим обусловлено то, что в последний период стала довольно реже звучать критика в адрес ЕС со стороны высокопоставленных чиновников Турции, а недавно Эрдоган заявил, что, несмотря на имеющиеся разногласия, Турция будет стремиться к членству в ЕС.
В данном контексте неслучайно то, что во время согласования программы действий руководители структур ЕС выразили свою обеспокоенность, связанную с возможным восстановлением смертной казни в Турции, на которую реакция президента Турции была "успокаивающего" характера: "правительство Турции обсудит вопрос восстановления смертной казни, если в парламент будет представлен соответствующий законопроект". Подобное заявление лишний раз показывает, что, особенно в последний период, раговоры о восстановлении смертной казни преследуют цель сместить внимание международной общественности, в частности – ЕС - от шума, поднятого вокруг референдума, что, кажется, получилось. А сейчас Турция станет постепенно отказываться от мысли восстановить смертную казнь, представив это в качестве выражения "доброй воли", чтобы получить высокую оценку Европы.
Что касается мотивации Европы придти к подобному соглашению с Турцией, то, как ранее, так и сегодня, мигранты для ЕС являются главным вопросом сферы безопасности. В подобной ситуации ЕС рассматривает Турцию в качестве основного партнера, который сможет облегчить груз, связанный с мигрантами. Кроме того, Турция в регионе является главным партнером ЕС, следовательно, для того, чтобы не потерять свое влияние в регионе, ЕС готов ограничиться лишь прозвучавшей критикой и сделать шаг в направлении восстановления отношений с Турцией.
Таким образом, отношения ЕС-Турция входят в новую фазу. Ожидать, что в этих отношениях лед быстро расстает и начнется период тесного сотрудничества – нелогично. Однако, учитывая описанные выше взаимные интересы, будет зафиксирована положительная динамика. А это означает, что Эрдогану в очередной раз удалось "пустить пыль" в глаза международной общественности и правильно разыграть те вопросы, которые являются "болячками" ЕС.