ԵՄ «ցավոտ կողմերը» Թուրքիայի ձեռքում դարձան հերթական հաղթաթուղթ
Թուրքիան և ԵՄ-ն հարաբերությունների վերականգնման համար մեկ տարվա գործողությունների ծրագիր են համաձայնեցրել: Հետաքրքիր է, որ նման համաձայնեցումը տեղի է ունենում Թուրքիա-ԵՄ փոխադարձ մեղադրանքների, Թուրքիայում մարդու իրավունքների խախտումների, խոսքի ազատության սահմանափակումների, բռնաճնշուների ու ձերբակալությունների ֆոնին: Այնուամենայնիվ, նման պայմանավորվածության ձեռքբերումն ապացուցում է բավականին շատ շրջանառվող հետևյալ տեսակետի ճշմարտացիությունը. ԵՄ-Թուրքիա փոխադարձ շահերով պայմանավորված՝ կողմերից և ոչ մեկն այսօր միմյանց դեմ ուղղված մեղադրանքներից անցում չի կատարի հստակ և կոշտ գործողությունների:
Ձեռք բերված պայմանավորվածությունները մասնավորապես վերաբերում են վիզային ռեժիմի ազատականացմանն ու փախստականների ընդունման հարցում ԵՄ-ի կողմից ֆինանսական օգնությանը: Հարցեր, որոնք Թուրքիան բազմիցս օգտագործել է ԵՄ դեմ որպես սպառնալիք: Իսկ որո՞նք կարող էին լինել այս համաձայնության ձեռքբերման հիմնական պատճառները:
Նախ պետք է նշել, որ այսօր Թուրքիայում ստեղծվել է նոր իրականություն: Երկրում հաստատվել է կառավարման նախագահական համակարգ, իսկ Էրդողանն էլ Թուրքիայի Հանրապետության պատմության մեջ դարձել է առաջին նախագահը, ով նաև հանդիսանում է կուսակցական (օրերս Էրդողանը դարձավ իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության նախագահը): Լուծելով սեփական իշխանության հարցը և երկրում գրեթե ամեն ինչ իր իսկ վերահսկողության տակ վերցնելով՝ Էրդողանն խնդիր ունի բալանսավորել երկրի արտաքին քաղաքականությունը և քայլեր ձեռնարկել՝ չկորցնելու իր կարևոր գործընկերոջը՝ ԵՄ-ին: Սրանով է պայմանավորված այն հանգամանքը, որ վերջին շրջանում բավականին փոքրաթիվ են դարձել Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյանների կողմից ԵՄ-ին ուղղված քննադատությունները, իսկ վերջերս էլ Էրդողանը հայտարարեց, որ չնայած գոյություն ունեցող տարաձայնություններին՝ Թուրքիան ձգտելու է ԵՄ անդամակցության:
Այս համատեքստում պատահական չէ նաև այն, որ գործողությունների ծրագրի համաձայնեցման ժամանակ ԵՄ կառույցների ղեկավարներն իրենց մտահոգությունը հայտնեցին Թուրքիայում մահապատժի հնարավոր վերականգնման հետ կապված, որին Թուրքիայի նախագահի արձագանքը եղավ «հանգստացնող» բնույթի. «Թուրքիայի կառավարությունը կքննարկի մահապատժի վերականգնման հարցը, եթե այդ մասին նախագիծ ներկայացվի խորհրդարան»: Նման հայտարարությունը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ հատկապես վերջին շրջանում մահապատժի հնարավոր վերականգնման մասին խոսակցությունները նպատակ էին հետապնդում հանրաքվեի շուրջ եղած աղմուկից շեղել միջազգային հանրության, մասնավորապես ԵՄ ուշադրությունն, ինչը, կարծես, ստացվեց: Իսկ այժմ էլ աստիճանաբար Թուրքիան կսկսի հրաժարվել այդ գաղափարից իբրև «բարի կամքի դրսևորում»՝ արժանանալով Եվրոպայի բարձր գնահատանքին:
Ինչ վերաբերում է Եվրոպայի դրդապատճառներին՝ Թուրքիայի հետ գալ նման համաձայնության, ապա ինչպես նախկինում, այսօր նույնպես ԵՄ համար միգրանտները հանդիսանում են գլխավոր անվտանգային խնդիր: Նման իրավիճակում ԵՄ-ն Թուրքիային դիտում է որպես հիմնական աջակից, որը կարող է թեթևացնել միգրաների հետ կապված բեռը: Բացի այդ, Թուրքիան հանդիսանում է տարածաշրջանում ԵՄ գլխավոր գործընկերը, ուստի տարածաշրջանում իր ազդեցությունը չկորցնելու համար ԵՄ-ն պատրաստ է սահմանափակվել միայն հնչեցվող քննադատություններով և քայլ ընդառաջ անել՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վերականգնելու ուղղությամբ:
Այսպիսով, ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունները մտնում են նոր շրջափուլ: Ակնկալել, որ այդ հարաբերություններում սառույցն արագ կհալվի և կսկսվի սերտ համագործակցության փուլ, տրամաբանական չէ, սակայն, հաշվի առնելով վերը նշված փոխադարձ շահերը, կարձանագրվի դրական դինամիկա: Իսկ սա նշանակում է, որ Էրդողանին հերթական անգամ հաջողվեց «փոշի փչել» միջազգային հանրության աչքերին և ճիշտ «խաղալ» այն հարցերի հետ, որոնք հանդիսանում են ԵՄ «ցավոտ կողմերը»:

The "Painful Sides" of the EU Once Again Became a Winning Card in the Hands of Turkey
Turkey and the EU have reached an agreement on a plan of action for a year to restore relations. It is interesting that this agreement is reached on the background of Turkey-EU mutual accusations, violations of human rights, freedom of speech, pressure and arrests in Turkey. Nevertheless, this agreement proves the truthfulness of the following approach that was so widespread: conditioned by the EU-Turkey mutual interests neither of the sides will pass today from accusations addressed to each other to concrete and tough actions.
The reached agreement mainly refers to the liberalization of visa regime and financial assistance from the EU in reception of refugees: issues that Turkey has for many times used against the EU as a threat. So what are the main reasons for reaching this agreement?
First of all it should be mentioned that a new reality is created in Turkey. Presidential system of governance is established in the country, while Erdogan has become the first president in the history of the country, who is also party-affiliated (recently Erdogan was elected the leader of the ruling AKP). Solving the problem of his power and taking almost everything in the country under his control, Erdogan now needs to balance the foreign policy of the country and undertake steps not to lose its important partner – the EU. It is conditioned by this fact that during the recent days the criticism by the Turkish high-level officials directed towards the EU have become less. Moreover, recently Erdogan declared that despite the existing disagreements, Turkey will seek EU membership.
In this context it is also not accidental that when agreeing the action plan, the heads of the EU structures expressed their concerns over the restoration of death penalty, to which the response of the Turkish President was of "calm down" nature: "The Turkish government will consider the issue of restoring the death penalty, if a legislation on the issue is submitted to the Parliament." Such a statement once more shows that especially during the recent times the talks on restoring death penalty aimed at deviating the attention of the international community, particularly of the EU, from the voice raised around the constitutional referendum, which, we can say, succeeded. And now Turkey will gradually start refusing this ides as a manifestation of "good will", thus receiving the applauses of the EU.
As for the motives of the EU to come  to such an agreement with Turkey, then as before, today as well migrants for the EU are one of the main security problems. In such a situation the EU finds Turkey to be the main supporter that can help relieve the burden of the migrants. Besides, Turkey is the main partner of the EU in the region, thus not to lose its influence in the region, the EU is ready to be limited with the voiced criticism and take a step forward to restore relations with Turkey.
So, it can be said that the EU-Turkey relations are entering a new phase. To expect that in these relations the ice will quickly melt and a stage of close cooperation will begin, is not logical, but, taking into consideration the above mentioned mutual interests, a positive dynamics will be registered. This means that Erdogan once again succeeded in "blowing dust" into the eyes of the international community and "played" correctly with those issues that are the "painful sides" of the EU.