Շառլ Ազնավուրի որդին մկրտվեց Տաթևի վանական համալիրում
Աշխարհահռչակ շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրը մայիսի 31-ին այցելեց Տաթևի վանական համալիր: Այս մասին տեղեկանում ենք IDeA հիմնադրամի կայքէջից:
Մաեստրոյին ուղեկցում էին որդին՝ Նիկոլա Ազնավուրը, երգչի ընկերներն ու գործընկերները։
Շառլ Ազնավուրի առաջին կանգառը «ՏաԹևեր» ճոպանուղու Հալիձոր կայանում էր, որտեղ մեծանուն երգչին դիմավորեցին «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի տնօրեն Էդգար Մանուկյանը, ճոպանուղու տնօրեն Վահե Բաղդասարյանը, հիմնադրամի աշխատակիցները։
Էդգար Մանուկյանը Շառլ Ազնավուրին և հյուրերին ներկայացրեց «ՏաԹևեր» ճոպանուղու կառուցման պատմությունը, «Տաթևի վերածնունդ» հիմնադրամի իրականացրած ծրագրերը, որոնք արդեն էականորեն փոխել են կյանքը Տաթևի տարածաշրջանում։
«Տաթևատան» տարածքում կարճատև դադարից հետո Ազնավուրը որդու և ընկերների հետ ճոպանուղով ուղևորվեց Տաթևի վանական համալիր: Վանքի Սուրբ Պողոս Պետրոս եկեղեցում կատարվեց Նիկոլա Ազնավուրի մկրտության արարողությունը՝ ձեռամբ վանահայր Տեր Միքայել վարդապետ Գևորգյանի։
«Ես շատ հպարտ եմ, որ որդիս՝ Նիկոլան, որոշեց մկրտվել Հայաստանում։ Ծնողներս այնքան երջանիկ կլինեին՝ իմանալով, որ երկու որդիներս՝ Միշան և Նիկոլան, մկրտվել են այստեղ՝ Հայաստանում՝ հավատարիմ մնալով իրենց արմատներին», - ասել է Շառլ Ազնավուրը։

Сына Шарля Азнавура крестили в древнем армянском храме
Всемирно известный шансонье, Национальный герой Армении Шарль Азнавур, находящийся в Армении рамках международной гуманитарной инициативы "Аврора", посетил монастырский комплекс Татев, сообщает Analitikaua.net.
Маэстро сопровождали его сын Николя, друзья и коллеги певца.
Первая остановка Шарля Азнавура была на станции "Алидзор" канатной дороги "Крылья Татева", где певца встретили директор Фонда "Инициативы развития Армении" (IDeA) Эдгар Манукян, директор канатной дороги Ваге Багдасарян, сотрудники фонда.
В церкви Св. Погос Петрос настоятель монастыря, игумен Микаэл Геворкян крестил Николя Азнавура. Обряд сопровождался пением монастырского хора Татева.
"Я очень горд, что мой сын Николя решил креститься в Армении. Мои родители были бы очень счастливы, узнав, что двое моих сыновей - Миша и Николя - были крещены в Армении, оставаясь верными своим корням", - сказал Шарль Азнавур.
"Я родился во Франции, учился в Швейцарии и Канаде, но чем старше становлюсь, тем сильнее привязываюсь к своим армянским корням. Беседуя с отцом, тетей, слушая их истории, я вернулся к корням своей семьи. Начал изучать армянский. После этого почувствовал,что хочу креститься именно в Армении", - отметил Николя Азнавур. Он признался, что крещение в монастыре Татев – одно из незабываемых моментов в его жизни.