Հայաստանն ու Ադրբեջանը ավելի քան երբևէ մոտ է պատերազմին. Միջազգային ճգնաժամային խմբի զեկույցը
Միջազգային ճգնաժամային խումբ (International Crisis Group) անկախ կազմակերպությունը, որը զբաղվում է տարբեր երկրներում հակամարտությունների ուսումնասիրությամբ և պատերազմական իրավիճակների կանխմամբ, զեկույց է հրապարակել` անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրին  և հայսատանա-ադրբեջանական հարաբերությունների ներկա փուլին:
Կազմակերպության փորձագետների կարծիքով` Լեռնային Ղարաբաղում 2016-ի ապրիլյան բռնություններից մեկ տարի անց Հայաստանն ու Ադրբեջանն ավելի քան երբևէ մոտ են պատերազմական իրավիճակին 1994-ի հրադադարի կնքումից ի վեր, գրում է tert.am-ը:
«Քաղաքական և անվտանգության պայմանները, որոնք հակամարտության սրման հանգեցրին 2016-ի ապրիլին, ավելի սուր են դարձել, և երկու կողմն էլ արդեն իսկ սկսված էսկալացիայի նոր ալիք է ստեղծում: 2017-ի հունվարի կեսերից ի վեր ծանր հրետանու և հակատանկային զենքերի կիրառմամբ ողբերգական միջադեպեր են տեղի ունենում: Մայիսին լարվածության զգալի սրում է նկատվել` հաշվի առնելով շփման գծի երկայնքով գտնվող բնակելի շրջաններում ինքնակառավարվող հրթիռների կիրառման մասին զեկույցները: Այս լարվածությունը կարող է վերածվել լայնածավալ հակամարտության, որն էլ կհանգեցնի նշանակալից կորուստների քաղաքացիների շրջանում և հավանաբար կբերի տարածաշրջանում հզոր ուժերի` Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի միջամտությանը»,- ասվում է ճգնաժամային խմբի կայքում:
«Անցյալ տարին ցույց տվեց հակամարտության կարգավորման ջանքերի փխրունությունը: Հայաստանը, մտահոգվելով Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությամբ և վրդովված Բաքվի աճող ինքնավստահությամբ, պնդում է նվազեցնել անվտանգության սպառնալիքների մակարդակը նախքան բովանդակային երկխոսություն սկսելը: Ադրբեջանը, վրդովված լինելով ստատուս քվոյի երկարաձգմամբ և մտավախություն ունենալով, որ լրացուցիչ անվտանգության միջոցառումները կարող են ամրապնդել այն, պնդում է, որ բովանդակային երկխոսությունները չեն կարող հետաձգվել», - նշվում է զեկույցում:
Ինչպես ընդգծում են խմբի փորձագետները, ցանացած կենսունակ կարգավորման հիմնական սկզբունքները պարզորոշ են. «կարգավիճակ հողի դիմաց» բանաձևի տարբերակները` զուգորդված ուժեղ անվտանգության միջազգային երաշխիքներով, սակայն դրանք հիմնված են փոխադարձ զիջումների վրա, որը կողմերից ոչ մեկին էլ ձեռք չի տալիս:
«Որքան լարվածությունը սրվում է, այնքան միջազգային միջնորդությունը լճանում է: Ամենահզոր օտարերկրյա ազդեցիկ ուժը Ռուսաստանն է, թեև նրա դերակատարումը բարդ է: Այն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից է, սակայն մյուս կողմից` Ադրբեջանին և Հայաստանի զենքի հիմնական մատակարարն է` կասկած առաջացնելով, որ ավելի շատ հետաքրքրված է տարածաշրջանում իր ազդեցությունը մեծացնելու, քան հակամարտությունը կարավորելու հարցում»-  ասվում է զեկույցում:

Международная кризисная группа: Армения и Азербайджан как никогда близки к войне
Международная кризисная группа (International Crisis Group) – независимая организация, которая занимается изучением конфликтов в разных странах и предотвращением военных ситуаций, опубликовала доклад, касающийся карабахского вопроса и нынешней стадии армяно-азербайджанских отношений, сообщает Tert.am.
По мнению экспертов организации, спустя год после апрельской агрессии в НКР 2016 г. Армения и Азербайджан как никогда близки к военному положению после заключения договора о перемирии 1994 года.
"Политические условия и условия безопасности, которые привели к обострению конфликта в апреле 2016 года, еще больше усугубились, и у обеих сторон назревает уже новая волна эскалации.  После середины января 2017 года имели место трагические инциденты с применением тяжелой артиллерии и противотанкового вооружения. В мае наблюдалось значительное обострение напряжения, учитывая доклады о применении самоуправляемых ракет в населенных пунктах, расположенных по всему периметру линии соприкосновения.
Это напряжение может трансформироваться в широкомасштабный конфликт, который в свою очередь приведет к существенным потерям в гражданских кругах и, скорее всего, не обойдется без вмешательства в регионе влиятельных сил – России, Франции, США", - говорится в докладе.
"Прошлый год показал зыбкость усилий по урегулированию конфликта. Армения, беспокоясь за безопасность Нагорного Карабаха и возмущаясь растущей самоуверенностью Баку, настаивает на снижении уровня угроз безопасности до начала содержательного диалога.
Азербайджан, будучи недовольным продлением статус –кво и имея опасения, что дополнительные меры безопасности могут еще больше укрепить его, настаивает, что содержательные диалоги нельзя откладывать", - отмечается в докладе.
Как утверждают эксперты группы, основные принципы любого жизнеспособного урегулирования четкие: вариант "статус взамен на земли" - вкупе с международными гарантиями безопасности, однако они базированы на обоюдных уступках, что не выгодно ни одной из сторон, передает Tert.am.
"Чем больше обостряется напряжение, тем больше регрессирует международное вмешательство. Самой влиятельной иностранной силой является Россия, хотя ее роль сложная. Она является страной-сопредседателем МГ ОБСЕ, однако с другой стороны она -основной поставщик вооружения Азербайджану и Армении, что вызывает сомнения по поводу того, что она больше заинтересована в увеличении своего влияния в регионе, нежели в вопросе урегулирования конфликта", - говорится в докладе.