Ավստրալիա. ուղևորներն ստիպված են եղել դուրս ցատկել ինքնաթիռից կեղծ ահազանգի պատճառով
Ահաբեկչական ևս մեկ միջադեպ տեղի է ունեցել Ավստրալիայում: Ինքնաթիռներից մեկում տագնապ է հայտարարվել ահազանգի պատճառով, հայտնում է Newsru.com-ը: Սպառնալիք պարունակող հաղորդագրությունը գտել են Virgin Australia ավիաընկերության VA1174 չվերթն իրականացնող ինքնաթիռում: Սիդնեից մեկնող ինքնաթիռը հարկադրական վայրէջք է կատարել Օլբերիի օդանավակայանում, որից անմիջապես հետո ուղևորները տարհանվել են: Ընդ որում, դատելով հանգամքներից, ինքնաթիռին նույնիսկ չեն հասցրել մոտեցնել օդանավասանդուղքները, և մարդիկ դուրս են ցատկել 1,2 մետր բարձրությունից:
Ոստիկանության տվյալներով, դեպքի պահին ինքնաթիռում եղել է 42 ուղևոր: Նրանց տարհանումից հետո ոստիկաններն ստուգել են ինքաթիռը, սակայն ոչ մի ռումբ չեն գտել: Այդուհանդերձ, նրանք ձերբակալել են ուղևորներից մեկին, ում մեղադրում են կեղծ սպառնալիքներ տարածելու մեջ: Սպասվում է, որ ձերբակալվածը դատարանի առջև կներկայանա մեկ ամսից՝ հուլիսի 4-ին:

Австралия: пассажирам пришлось выпрыгнуть из самолета из-за сообщения о бомбе
Еще один инцидент, связанный с террористической угрозой, произошел в Австралии. На борту одного из самолетов была объявлена тревога в связи с сообщением о бомбе, передает Newsru.com.
Записка с угрозой была найдена на борту рейса VA1174 авиакомпании Virgin Australia. Воздушное судно, следовавшее из Сиднея, приземлилось в аэропорту Олбери. Сразу после посадки была проведена экстренная эвакуация пассажиров. При этом к судну, судя по всему, даже не успели подать трап - людям пришлось выпрыгивать из самолета с высоты 1,2 метра.
По данным полиции, всего на борту в момент инцидента находились 42 пассажира. После их эвакуации полицейские проверили самолет, однако никакой бомбы не нашли. Тем не менее, стражи порядка арестовали одного из пассажиров, присутствовавших на борту, которого обвинили в ложном сообщении с угрозами. Ожидается, что задержанный предстанет перед судом через месяц - 4 июля.