Չեռնոգորիան՝ ՆԱՏՕ-ի նոր անդամ. ՌԴ հետ լարվածությունն ավելի է սրվում
Այսօր՝ հունիսի 7-ին, Բրյուսելում՝ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում, տեղի կունենա Չեռնոգորիայի դրոշի բարձրացման արարողությունը՝ որպես դաշինքի 29-րդ անդամ: Չեռնոգորիայի անդամակցության պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել հունիսի 5-ին Վաշինգտոնում:
Այս իրադարձությունը միանշանակ չընդունվեց ո՛չ Չեռնոգորիայում, ո՛չ նրա սահմաններից դուրս: Ընթացիկ տարվա ապրիլին՝ անդամակցության փաստաթղթի վավերացման ժամանակ, կողմ քվեարկել է 46 պատգամավոր՝ չնայած ընդդիմության բոյկոտին (երկրի խորհրդարանում կա 81 պատգամավոր): Ինչևէ, երկրի վարչապետ Դուշկո Մարկովիչը դաշինքին անդամակցությունն անվանել է «պատմական իրադարձություն երկրի և ազգի» համար: Նրա խոսքերով՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունն իրենց մշտական կայունություն է երաշխավորում, հայտնում է РИА Новости-ն: Անվտանգության ամրապնդման տեսանկյունից երկրի անդամակցության մասին իր կարծիքն է հայտնել նաև ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, սակայն, ըստ նրա, Չեռնոգորիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին սոսկ աշխարհաքաղաքական բնույթ է կրում, և այն չի ամրապնդի ո՛չ ՆԱՏՕ-ի, ո՛չ այդ երկրի անվտանգությունը, քանի որ Չեռնոգորիային ոչ ոք չէր սպառնում և չի սպառնա: Ըստ Լավրովի՝ դա միայն կհանգեցնի նոր ծախսերի Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամների համար, հայտնում է RT-ն:
Այս իրադարձությունների ֆոնի վրա ՌԴ-Չեռնոգորիա արդեն իսկ լարված հարաբերություններն էլ ավելի են սրվել: Հիշեցնենք, որ այս տարվա մայիսին Չեռնոգորիայի նախագահ Ֆիլիպ Վույանովիչը որոշում էր ընդունել միանալ հակառուսական պատժամիջոցներին: Նրա խոսքերով, երկիրը միացել էր հակառուսական պատժամիջոցներին արագացնելու համար ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին Չեռնոգորիայի անդամակցության գործընթացը, հիշեցնում է Rambler.ru-ն: Բացի այդ, ավելի վաղ Չեռնոգորիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանն «ակտիվ միջամտել է երկրի ներքին գործերին»: Պաշտոնական Մոսկվան հերքեց մեղադրանքները՝ անվանելով դա ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունն արդարացնելու փորձ:  Բացի այդ, ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ պատասխան քայլեր է ձեռնարկելու: ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան արդեն զգուշացրել է ռուս զբոսաշրջիկներին, որ Չեռնոգորիայում նկատվում է հակառուսական տրամադրությունների բռնկում՝ խորհուրդ տալով զերծ մնալ ուղևորություններից դեպի այդ երկիր:
Չեռնոգորիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին հանգեցրեց Ռուսաստանի հարաբերութությունների սրման ոչ միայն այդ երկրի, այլև առավել լարեց հարաբերությունները դաշինքի հետ: ՆԱՏՕ-ի և ՌԴ-ի հարաբերությունները սրվել են դեռևս 2014 թվականի մարտին՝ Ռուսաստանին Ղրիմի միանալու գործընթացի ֆոնին: 2014 թվականի մարտի 5-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը հայտարարեց, որ ՆԱՏՕ-ն որոշել է վերանայել ՌԴ հետ հարաբերությունները: 2014 թվականի ապրիլի 1-ին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ԱԳ նախարարները հաստատեցին ՌԴ-ի հետ ցանկացած գործնական և ռազմական համագործակցությունը դադարեցնելու մասին որոշումը, սակայն պայմանավորվեցին պահպանել ՌԴ-ՆԱՏՕ խորհրդի կապերը դեսպանների և ավելի բարձր մակարդակով: 2016 թվականի հունիսի 14-ին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների պաշտպանության նախարարները հաստատեցին ռոտացիայի սկզբունքով դաշինքի մեկական գումարտակի տեղակայումը Լատվիայում, Լիտվայում, Էստոնիայում և Լեհաստանում: Ռուսաստանն այս ամենը դիտարկում է որպես 1990 թվականի փետրվարին Գերմանիայի վերամիավորման մասին բանակցությունների ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածության խախտում, համաձայն որի ՆԱՏՕ-ն չի ընդլայնվելու դեպի արևելք: Բացի այդ, 1997 թվականին կնքված ՌԴ-ՆԱՏՕ հիմնադիր ակտի համաձայն՝ դաշինքը պարտավորվում է մշտական ռազմական ուժեր չտեղակայել իր նոր անդամների տարածքում: Ակտում  նաև նշվում էր, որ Ռուսաստանը և ՆԱՏՕ-ն չեն դիտարկում միմյանց որպես հակառակորդներ: Սակայն դաշինքի ընդարձակումը դեպի արևելք դարձել է ՌԴ-ՆԱՏՕ հարաբերություններում հիմնական խնդիրներից մեկը:
Ինչևէ, Չեռնոգորիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին դաշինքի համար կարևոր է Ռուսաստանի սահմանների մոտ ինչպես իր, այնպես էլ ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայության ամրապնդման տեսանկյունից: Չեռնոգորիայի անդամակցությամբ ավարտվում է դաշինքի վերահսկողության հաստատումն Ադրիատիկ ծովի շրջանում, քանի որ մյուս առափնյա երկրները (Իտալիա, Սլովենիա, Խորվաթիա և Ալբանիա) արդեն իսկ ՆԱՏՕ-ի կազմում են:
Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպություն, Հյուսիսատլանտյան դաշինք (North Atlantic Treaty Organisation, NATO) – եվրոպական երկրների, ԱՄՆ-ի և Կանադայի ռազմաքաղաքական դաշինք, որն ստեղծվել է 1949 թվականի ապրիլի 4-ին Վաշինգտոնում Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի ստորագրմամբ  (ԱՄՆ, Բելգիա, Մեծ Բրիտանիա, Դանիա, Իսլանդիա, Իտալիա, Կանադա, Լյուքսեմբուրգ, Նիդերլանդներ, Նորվեգիա, Պորտուգալիա և Ֆրանսիա): Այժմ ՆԱՏՕ-ի կազմի մեջ մտնում է 29 երկրի:
Համաձայն 1949 թվականի պայմանագրի, ՆԱՏՕ-ի հիմնական նպատակ հանդիսանում է իր անդամ-պետությունների ազատության և անվտանգության ապահովումը քաղաքական և ռազմական միջոցներով:
ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար, համաձայն Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի 10-րդ հոդվածի, անհրաժեշտ է բավարարել ներքոնշյալ կետերին.
• Երկիրը պետք է գտնվի Եվրոպայի տարածքում
• ՆԱՏՕ-ի բոլոր անդամները պետք է համաձայնություն տան տվյալ երկրի անդամակցությանը
Ընդ որում, ՆԱՏՕ-ի յուրաքանչյուր անդամ կարող է հավելյալ պահանջներ ներկայացնել անդամակցության թեկնածու երկրին:
1999 թվականին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած գագաթաժողովի ընթացքում ընդունվել է պարտավորությունների ցանկ, որոնք պետք է կատարի ՆԱՏՕ-ին անդամակցել ցանկացող երկիրը: Փաստաթղթում հստակեցվում է, որ թեև դրանց կատարումն ազդում է ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու որոշման վրա, սակայն վճռորոշ չէ: Մասնավորապես, անդամակցության թեկնածու երկրները պետք է.
• Խաղաղ ճանապարհով կարգավորեն իրենց առնչվող միջազգային վեճերը
• Կարգավորեն էթնիկ, տարածքային և քաղաքական հակամարտությունները՝ ելնելով ԵԱՀԿ-ի սկզբունքներից
• Հավատարմություն դրսևորեն մարդու իրավունքներին և օրենքի գերակայությանը
• Կազմակերպեն անհրաժեշտ ժողովրդավարական և քաղաքացիական վերահսկողություն զինված ուժերի նկատմամբ
• Տեղեկություն տրամադրեն երկրի տնտեսության և բյուջեի մասին
• Կատարեն անհրաժեշտ կազմակերպչական, տնտեսական և ռազմական ներդրում ՆԱՏՕ-ի աշխատանքներում, այդ թվում՝ մասնակցելով ՆԱՏՕ-ի առաքելություններին

Черногория в НАТО: напряжение с Россией нарастает
В штаб-квартире НАТО (Брюссель) 7 июня состоялась церемония поднятия флага Черногории - как 29-ого члена альянса. Официальное мероприятие членства Черногории в НАТО состоялось 5 июня в Вашингтоне.
Как ни странно, это событие приняли неоднозначно как в самой Черногории, так и за ее пределами. В апреле текущего года, когда состоялась ратификация документа о присоединении страны к НАТО, "за" проголосовало 46 депутата, несмотря на бойкот оппозиции (в парламенте Черногории всего 81 депутатов). Тем не менее, премьер-министр страны Душко Маркович назвал присоединение к альянсу “историческим событием для страны и нации”. По его словам, членство в НАТО означает для Черногории постоянную стабильность, сообщает РИА Новости. С точки зрения укрепления безопасности с заявлением выступил также глава МИД РФ Сергей Лавров, хотя, по его мнению, членство Черногории в НАТО - сугубо геополитический проект, и оно не укрепит безопасность ни НАТО, ни Черногории, так как этой стране никто не угрожал и не может угрожать. По мнению Лаврова, это всего лишь увеличит затраты членов Североатлантического альянса, передает RT.
На фоне этих событий и без того напряженные отношения между РФ и Черногорией ухудшились еще больше. Напомним, что в мае текущего года президент Черногории Филип Вуянович принял решение присоединиться к антироссийским санкциям. По его словам, страна согласилась с решением Совета ЕС о введении санкций ради скорейшего вступления в Евросоюз и НАТО, пишет Rambler.ru. Министр иностранных дел Черногории в свою очередь ранее заявлял, что Россия “активно вмешивалась во внутренние дела страны”. В Москве обвинения отвергли и назвали это попыткой оправдаться за присоединение к Альянсу. Вдобавок МИД России уже заявил, что Москва предпримет ответные действия. Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова уже предупредила российских туристов, что в Черногории развиваются антироссийские настроения, посоветовав гражданам РФ воздержаться от поездок в эту страну.
Присоединение Черногории к НАТО привело  к ухудшению отношений России не только с этой страной, но и с самим альянсом. Отношения РФ и НАТО обострились еще в 2014 году на фоне присоединения Крыма к России. 5 марта 2014 года Генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен заявил, что в НАТО решили пересмотреть отношения с РФ. 1 апреля того же года главы МИД стран-членов НАТО одобрили решение о прекращении практического и военного сотрудничества с Россией, но договорились сохранять связи совета РФ – НАТО на уровне послов и выше. 14 июня 2016 года министры обороны стран - членов НАТО приняли решение о развертывании батальонов в Латвии, Литве, Эстонии и Польше по принципу ротации. Россия все эти действия рассматривает как нарушение достигнутых соглашений во время переговоров о воссоединении Германии, согласно которым НАТО обязывалось не расширяться на восток. Кроме того, согласно основополагающему акту между РФ и НАТО, который стороны подписали в 1997 году, альянс обязался не размещать военные силы на территории новых членов. В акте также отмечалось, что Россия и НАТО не рассматривают друг друга как противников. Тем не менее, расширение альянса на восток стало одной из основных проблем в отношениях РФ – НАТО.
Отметим, что присоединение Черногории к НАТО имеет важность для альянса с точки зрения укрепления как своего военного присутствия в регионе, так и Соединенных Штатов. Членством Черногории завершается установление контроля альянса на Адриатическом побережье, так как другие страны региона (Италия, Словения, Хорватия и Албания) уже были в составе НАТО.
НАТО, Организация Североатлантического договора, Североатлантический Альянс (North Atlantic Treaty Organization, NATO) - военно-политический блок, объединяющий большинство стран Европы, США и Канаду, который был основан 4 апреля 1949 года в США. Тогда государствами-членами НАТО стали 12 стран (США, Канада, Исландия, Великобритания, Франция, Бельгия, Нидерланды, Люксембург, Норвегия, Дания, Италия и Португалия). В настоящее время членами НАТО являются 29 стран. Одной из декларированных целей НАТО является обеспечение сдерживания любой формы агрессии в отношении территории любого государства - члена НАТО или защиту от нее.
В соответствии со статьей 10 Североатлантического договора (1949), для вступления в НАТО требуется:
• расположение страны в Европе;
• согласие всех членов НАТО на вступление этой страны.
При этом каждый член НАТО может предъявлять дополнительные требования к кандидату на вступление.
На Вашингтонском саммите 1999 года был принят список обязательств, которые должен выполнить кандидат в члены НАТО. В документе уточняется, что их выполнение хоть и влияет на решение о принятии в НАТО, но не является критическим для этого. В частности, кандидаты в члены НАТО должны:
• разрешить международные споры с их участием мирными средствами;
• разрешить этнические, территориальные и политические конфликты в соответствии с принципами ОБСЕ;
• продемонстрировать приверженность правам человека и власти закона;
• организовать необходимый демократический и гражданский контроль над вооруженными силами;
• предоставлять информацию о состоянии экономики и бюджета страны;
• вносить необходимый организационный, экономический и военный вклад в работу НАТО, в том числе путем участия в миссиях НАТО.