Կատալոնիան Իսպանիայից անկախանալու հարցով հանրաքվե կանցկացնի
Կատալոնիայի ինքնավարության գործադիր իշխանության ղեկավար Կարլես Պուչդեմոնտը հոկտեմբերի 1-ին Իսպանիայից երկրամասի անկախանալու հարցով հանրաքվե է նշանակել, հայտնում է Իսպանիայի հեռուստաընկերությունը: Պուչդեմոնտի խոսքերով հանրաքվե անցկացնելու որոշումն կայացվել է միակողմանիորեն՝ Մադրիդի հետ այդ հարցում համաձայնության հասնելու անհաջող փորձերից հետո:
Հիշեցնենք, փետրվարին Բարսելոնայում դատական գործ էր սկսվել Կատալոնիայի կառավարության նախկին ղեկավար Արթուր Մասի նկատմամբ, ով, 2014 թվականին անտեսելով սահմանադրական դատարանի որոշումը, ինքնավարության անկախանալու հարցով ոչ պաշտոնական հանրաքվե էր անցկացրել:

В Каталонии назначен референдум о независимости
Сегодня, 9 июня, глава исполнительной власти испанского автономного сообщества Каталония Карлес Пучдемонт назначил референдум о независимости на 1 октября. Об этом сообщает Корреспондент со ссылкой на телерадиокомпанию Испании.
По его словам, решение о проведении референдума принято в одностороннем порядке после неудачных попыток договориться об организации голосования с центральным правительством в Мадриде.
Участники референдума должны будут ответить на вопрос: "Хотите ли Вы, чтобы Каталония стала независимым государством с республиканской формой правления?"
Напомним, в феврале в Барселоне начался суд над бывшим главой правительства Каталонии Артуром Масом, который в ноябре 2014 года вопреки запрету конституционного суда страны организовал неформальный референдум по вопросу о независимости.