Հայաստանն ունի դեպի Հնդկաստան արտահանվող ապրանքները դիվերսիֆիկացնելու խնդիր
Անցնող շաբաթ Եվրասիական տնտեսական միությունն ու Հնդկաստանն Ազատ առևտրի գոտու (ԱԱԳ) ստեղծման շուրջ բանակցությունների մեկնարկի համատեղ հայտարարություն են ստորագրել: Եվրասիական տնտեսական միության կողմից հայտարարության ներքո ստորագրած ԵԱՏՄ Առևտրի նախարար Վերոնիկա Նիկիտիշնան հայտնել է, որ ԱԱԳ բանակցությունների ավարտը 2-3 տարվա ընթացքում «շատ հաջող արդյունք» կլինի:
Ազատ առևտրի գոտիները հանդիսանում են տնտեսական ինտեգրացիայի խորը տեսակ, որը տալիս է անդամ երկրների միջև փոխադարձ անսահամանափակ առևտուր՝ առանց հարկերի և մաքսատուրքերի: Այս իմաստով, ԵԱՏՄ – Հնդկաստան ԱԱԳ ստեղծումը կմեծացնի ոչ միայն ԵԱՏՄ համախառն արտահանման և Հնդկաստանի հետ ապրանքաշրջանառության աճին, այլև՝ անդամ առանձին երկրների և Հնդկաստանի միջև փոխադարձ առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը: Բնական է, որ առաջիկայում սպասվող բանակցությունների ընթացքում կքննարկվեն երկու տնտեսությունների (ԵԱՏՄ համախառն և Հնդկաստանի) առանձնահատկությունները, մինչդեռ որպես առաջնային էֆեկտ, հնարավոր ԱԱԳ-ից շահագրգիռ կողմերը պետք է ակնկալեն Հնդկաստանի հետ արդեն ձևավորված առևտրային հարաբերությունների զարգացում ու խորացում: Հայաստանն այստեղ բացառություն չէ:
Հայ–հնդկական առևտրային հարաբերությունները ամուր հիմքերի վրա են: Վերջին տասը տարիների ընթացքում հայ-հնդկական առևտրաշրջանառության վիճակագրությունն ունի հետևյալ տեսքը (հազ. ԱՄՆ դոլար)[1].
Տարի
Արտահանում
Ներմուծում
2004
13 200
17 346
2005
18 100
19 231
2006
1 264
41 850
2007
10
26 245
2008
152
58 456
2009
2 708
43 541
2010
5 464
48 007
2011
2 981
70 766
2012
1 232.9
69 565.2
2013
203.4
67 421.4
2014
225.3
3 456.6
2015
426.3
51 889.7
Ինչպես երևում է, ներկայացված տասը տարիների վիճակագրությունը փաստում է՝ հայ-հնդկական առևտրաշրջանառությունը Հայաստանի համար բացասական սալդոյով է ուղեկցվել: Հենց այս ուղղությամբ պետք է տարվեն աշխատանքներ ԵԱՏՄ- Հնդկաստան ԱԱԳ ստեղծմանն ընդառաջ: Տեղեկատվության համար նշենք, որ Հայաստանը Հնդկաստանից ներմուծում է հիմնականում մսամթերք, թեյ, բրինձ, թանկարժեք քարեր, դեղամիջոցներ, տեքստիլ, զարդեղեն, արդյունաբերության ապրանքներ, պլաստիկից և լինոլեումից պատրաստված արտադրանք, էլեկտրական սարքավորումներ, իսկ արտահանում է թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր, պղինձ և նրանից պատրաստված իրեր, ալյումին և նրանից պատրաստված իրեր, քիմիական արդյունաբերության ապրանքներ, գունավոր մետաղներ, մետաղի ջարդոն և հում կաուչուկ: Այսինքն՝ մենք ունենք արտահանվող ապրանքների ցանկը դիվերսիֆիկացնելու և եղած ապրանքախմբերի արտահանվող քանակներն ավելացնելու խնդիրը, ինչի շուրջ նախապատրասական աշխատանքների համար Նիկիտիշնայի կանխատեսած 2-3 տարին բավարար ժամանակ է:

Armenia Should Solve the Problem of Diversification of Exported Goods to India
Last week, the Eurasian Economic Union and India signed a joint statement on the start of negotiations around the establishment of the Free Economic Zone (FEZ). Signing on behalf of the Eurasian Economic Union, the Trade Minister of the Eurasian Economic Community, Veronika Nikitishina said that the completion of the negotiations around the FEZ in 2-3 years will be a "very good result".
Free trade zone is a type of deep economic integration that gives the member countries the possibility of unlimited trade with each other, without taxes and customs duties. In the context of what has been said, the creation of FEZ between the Eurasian Economic Union (EAEU) and India will not only increase gross exports and trade with India, but will also contribute to the development of trade relations between India and individual member countries of the EAEU. Naturally, the  future negotiations will discuss the features of the two economies (the EAEU and India). Meanwhile, as a primary effect, the parties interested in the FEZ may expect to develop and deepen the already established trade relations with India. In this regard Armenia is not an exception.
The Armenian-Indian trade relations have a solid foundation. During the past ten years, the statistics of the Armenian-Indian trade turnover had the following form.[1].
Year
Exports (US dollars)
Imports (US dollars)
2004
13 200
17 346
2005
18 100
19 231
2006
1 264
41 850
2007
10
26 245
2008
152
58 456
2009
2 708
43 541
2010
5 464
48 007
2011
2 981
70 766
2012
1 232.9
69 565.2
2013
203.4
67 421.4
2014
225.3
3 456.6
2015
426.3
51 889.7
As it is seen, the given statistics of ten years shows that the Armenian-Indian trade turnover was accompanied by a negative balance for Armenia. It is in this direction that work should be done ahead the creation of the FEZ between EAEU-India. It should be noted that from India Armenia mainly imports meat products, tea, rice, precious stones, medicine, textiles, jewelry, manufactured goods, goods made of plastic and linoleum, electrical appliances, and in turn exports precious and semiprecious stones, copper and copper goods, aluminum and products made of it, chemical products, non-ferrous metals, scrap metal and raw rubber.
That is, we have a task of diversifying the list of exported goods and increasing the volumes of goods currently being exported. 2-3 years mentioned by Nikitishina is sufficient for preparatory work in this direction.