Հայաստանն ունի դեպի Հնդկաստան արտահանվող ապրանքները դիվերսիֆիկացնելու խնդիր
Անցնող շաբաթ Եվրասիական տնտեսական միությունն ու Հնդկաստանն Ազատ առևտրի գոտու (ԱԱԳ) ստեղծման շուրջ բանակցությունների մեկնարկի համատեղ հայտարարություն են ստորագրել: Եվրասիական տնտեսական միության կողմից հայտարարության ներքո ստորագրած ԵԱՏՄ Առևտրի նախարար Վերոնիկա Նիկիտիշնան հայտնել է, որ ԱԱԳ բանակցությունների ավարտը 2-3 տարվա ընթացքում «շատ հաջող արդյունք» կլինի:
Ազատ առևտրի գոտիները հանդիսանում են տնտեսական ինտեգրացիայի խորը տեսակ, որը տալիս է անդամ երկրների միջև փոխադարձ անսահամանափակ առևտուր՝ առանց հարկերի և մաքսատուրքերի: Այս իմաստով, ԵԱՏՄ – Հնդկաստան ԱԱԳ ստեղծումը կմեծացնի ոչ միայն ԵԱՏՄ համախառն արտահանման և Հնդկաստանի հետ ապրանքաշրջանառության աճին, այլև՝ անդամ առանձին երկրների և Հնդկաստանի միջև փոխադարձ առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը: Բնական է, որ առաջիկայում սպասվող բանակցությունների ընթացքում կքննարկվեն երկու տնտեսությունների (ԵԱՏՄ համախառն և Հնդկաստանի) առանձնահատկությունները, մինչդեռ որպես առաջնային էֆեկտ, հնարավոր ԱԱԳ-ից շահագրգիռ կողմերը պետք է ակնկալեն Հնդկաստանի հետ արդեն ձևավորված առևտրային հարաբերությունների զարգացում ու խորացում: Հայաստանն այստեղ բացառություն չէ:
Հայ–հնդկական առևտրային հարաբերությունները ամուր հիմքերի վրա են: Վերջին տասը տարիների ընթացքում հայ-հնդկական առևտրաշրջանառության վիճակագրությունն ունի հետևյալ տեսքը (հազ. ԱՄՆ դոլար)[1].
Տարի
Արտահանում
Ներմուծում
2004
13 200
17 346
2005
18 100
19 231
2006
1 264
41 850
2007
10
26 245
2008
152
58 456
2009
2 708
43 541
2010
5 464
48 007
2011
2 981
70 766
2012
1 232.9
69 565.2
2013
203.4
67 421.4
2014
225.3
3 456.6
2015
426.3
51 889.7
Ինչպես երևում է, ներկայացված տասը տարիների վիճակագրությունը փաստում է՝ հայ-հնդկական առևտրաշրջանառությունը Հայաստանի համար բացասական սալդոյով է ուղեկցվել: Հենց այս ուղղությամբ պետք է տարվեն աշխատանքներ ԵԱՏՄ- Հնդկաստան ԱԱԳ ստեղծմանն ընդառաջ: Տեղեկատվության համար նշենք, որ Հայաստանը Հնդկաստանից ներմուծում է հիմնականում մսամթերք, թեյ, բրինձ, թանկարժեք քարեր, դեղամիջոցներ, տեքստիլ, զարդեղեն, արդյունաբերության ապրանքներ, պլաստիկից և լինոլեումից պատրաստված արտադրանք, էլեկտրական սարքավորումներ, իսկ արտահանում է թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր, պղինձ և նրանից պատրաստված իրեր, ալյումին և նրանից պատրաստված իրեր, քիմիական արդյունաբերության ապրանքներ, գունավոր մետաղներ, մետաղի ջարդոն և հում կաուչուկ: Այսինքն՝ մենք ունենք արտահանվող ապրանքների ցանկը դիվերսիֆիկացնելու և եղած ապրանքախմբերի արտահանվող քանակներն ավելացնելու խնդիրը, ինչի շուրջ նախապատրասական աշխատանքների համար Նիկիտիշնայի կանխատեսած 2-3 տարին բավարար ժամանակ է:

Армения должна решить задачу диверсификации экспортируемых товаров в Индию
На прошлой неделе Евразийский экономический союз и Индия подписали совместное заявление о начале переговоров вокруг создания Свободной экономической зоны (СЭЗ). Подписавшая под заявлением со стороны Евразийского экономического союза министр торговли ЕАЭС Вероника Никитишина заявила, что окончание переговоров вокруг СЭЗ в 2-3-летний срок будет “очень удачным результатом”.
Зоны свободной торговли являются глубоким видом экономической интеграции, которые дают странам – их членам возможность неограниченной торговли друг с другом, без налогов и таможенных пошлин. В смысле сказанного создание СЭЗ для ЕАЭС и Индии увеличит не только валовый экспорт и товарооборот с Индией, но и будет способствовать развитию торговых отношений Индии с отдельными странами-членами ЕАЭС. Естественно, на будущих ожидаемых переговорах будут обсуждаться особенности двух экономик (ЕАЭС и Индии). Между тем, в качестве первичного эффекта заинтересованные СЭЗ стороны, возможно, должны ожидать развития и углубления уже сформированных торговых отношений с Индией. И Армения здесь не является исключением.
Армяно-индийские торговые отношения зиждятся на твердой основе. В течение последних десяти лет статистика армяно-индийского товарооборота имеет следующий вид (в тыс. долл. США)[1].
Год Экспорт Импорт
2004 13 200 17 346
2005 18 100 19 231
2006 1 264 41 850
2007 10 26 245
2008 152 58 456
2009 2 708 43 541
2010 5 464 48 007
2011 2 981 70 766
2012 1 232.9 69 565.2
2013 203.4 67 421.4
2014 225.3 3 456.6
2015 426.3 51 889.7
Как видим, представленная статистика десяти лет свидетельствует о том, что армяно-индийский товарооборот для Армении сопровождался отрицательным сальдо. Именно в этом направлении должны вестись работы в рамках создания СЭЗ ЕАЭС-Индия. Для справки отметим, что Армения из Индии в основном импортирует мясные продукты, чай, рис, драгоценные камни, медикаменты, текстиль, бижутерию, промтовары, товары, изготовленные из пластика и линолиума, электроприборы, а экспортирует в Индию драгоценные и полудрагоценные камни, медь и созданные из нее товары, алюминий и созданные из него товары, товары химической промышленности, цветные металлы, металлолом и сырой каучук. Т.е. перед нами стоит задача диверсификации списка экспортируемых товаров и увеличения объемов экспротируемых ныне групп товаров. А для подготовительных работ вокруг всего этого предполагаемые Никитишиной 2-3 года являются достаточным временем.