Իսպանիայի իշխանությունները թույլ չեն տա Կատալոնիայում հանրաքվեի անցկացում
Իսպանիայի իշխանությունները վստահեցրել են, որ թույլ չեն տա Կատալոնիայի անկախության հանրաքվեի անցկացում: Այդ մասին հայտարարել է Իսպանիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ինյիգո Մենդես դե Վիգոն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Սա նոր ռազմավարություն է (Կատալոնիայի իշխանությունների)՝ հետզհետե ավելի ռադիկալ դիրքորոշում ներկայացնելը»,- նշել է դե Վիգոն: Նրա խոսքերով, հանրաքվե անցկացնելու ցանկացած փորձ կբողոքարկվի կառավարության կողմից:
Կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչը նաև պնդել է, որ օրեցօր նվազում է անջատողականներին աջակցողների թիվը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Կատալոնիայի ինքնավարության գործադիր իշխանության ղեկավար Կարլես Պուչդեմոնտը հոկտեմբերի 1-ին Իսպանիայից երկրամասի անկախանալու հարցով հանրաքվե է նշանակել:

Испания не позволит провести референдум о независимости Каталонии
Власти Испании заверили, что не позволят провести референдум о независимости Каталонии. Об этом заявил  на пресс-конференции министр образования, культуры и спорта, официальный представитель правительства страны Иньиго Мендес де Виго, передает ТАСС.
"Эта новая стратегия (каталонских властей) с каждым разом становится все более радикальной", - отметил он, напомнив об обязательствах "соблюдать закон". По словам Мендеса де Виго, любые попытки провести плебисцит "будут обжалованы правительством".
Официальный представитель правительства также уточнил, что число тех, кто поддерживает действия сепаратистов, уменьшается.
Ранее сегодня глава автономной области Карлес Пучдемон объявил о том, что референдум о независимости Каталонии пройдет 1 октября текущего года. Вопрос, который планируют вынести на плебисцит, будет звучать следующим образом: "Хотите, чтобы Каталония стала независимым государством с республиканской формой правления?".